Meč mramorového císaře

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
pzdm

Meč mramorového císaře

Post by pzdm »

Zdravím
měl bych jeden dotaz na rozmezí fámy a skutečnosti a také z cestovatelského doušku, neb se týká Ruska. Jedná se mi o tuto větu...

"While serving as ambassador to Russia in February of 1834, Achmet Pacha presented Czar Nicholas with a number of gifts, including a jewel-encrusted sword said to have been taken from Constantine XI's corpse, following the Invasion of Constantinople."

Tedy jelikož mne život tohoto muže velmi zajímá a připravuji drobné grafické dílko na toto téma ptám se, neviděl někde někdo tenhle meč?

Díky Pavel
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Meč mramorového císaře

Post by Maršálek »

pzdm wrote:Zdravím
měl bych jeden dotaz na rozmezí fámy a skutečnosti a také z cestovatelského doušku, neb se týká Ruska. Jedná se mi o tuto větu...

"While serving as ambassador to Russia in February of 1834, Achmet Pacha presented Czar Nicholas with a number of gifts, including a jewel-encrusted sword said to have been taken from Constantine XI's corpse, following the Invasion of Constantinople."

Tedy jelikož mne život tohoto muže velmi zajímá a připravuji drobné grafické dílko na toto téma ptám se, neviděl někde někdo tenhle meč?

Díky Pavel
zkus to pro neangličtináře přeložit a je velmi pravděpodobné, že se ti rozšíří okruh respondentů :wink:
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Jo, je to text z Wikipedie, taky jsem si to našel...a tím to hasne :-(

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

pokud k němu je nějaký popis, podívám se do katalogů, ztrávil jsem procházením Kremlu a Oruženoj paláty několik měsíců. Ovšem popis meč posázený drahokami je v počtu deponovaných mečů posázených drahokamy nic neříkající :wink:
Ich dien!
pzdm

Díky všem

Post by pzdm »

A ano, překlad je docela přesný :-)...
Je to zajímavá věc, jestli to je skutečně meč Konstantina Dragaše, tak by mne zajímalo, zda i na sochách v Řecku je v jeho ruce právě tento meči, či zda to je jen volná inspirace obvyklou zbrojí... Ale to už je holt na mně :-)

Image
Post Reply