Kuše

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Kuše

Post by melkel »

Prosím česky. Nejsem sice moderátor, ale vřele doporučuji dát cirka den na opravu a pokud se tak nestane, bez milosti smazat.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

rád přeložím: Pánovi se nedaří vystřelit z kuše. Buď tětiva přejede přes šipku, která zůstane v žlábku a nevystřelí, nebo šipka vystřelí ale rotuje přes hrot, takže funkční střelba není možná.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Co si pořídit pořádnou kuši a šipky s letkama?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Seš debilní nácek a proto ti už nepovím ani slovo!!! :evil: :evil: :evil: :evil:
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

omlouvám se moderátorům za OT, ale:
chci taky mezi kluky, co nemaj žádny vlasy a jsou velkou oporou ty naší český rasy , jo mezi nima , nebudeš nikdy sám a budeš hrdě řvát a príma kluky znát , jeden za všechny to je to zprávný slovo to unás ještě platí a všichni za jednoho !!!
no, když tohle o sobě řekneš, tak asi zrovna nenácek nebudeš ty oporo český rasy
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Vulpes de Bozin

Post by Vulpes de Bozin »

petakala: jeeej ta dedova motorka je uzasna nemal k nej v skrini este holinky, sturmgewehr a nejake pekne odznacky? :evil:
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

hele, tohle přenesem na ICQ co ty na to? sorry za tu prvotní reakci ale prostě nesnáším černochy,cikány a rasisty(joke).
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

smazat řešit kuše , né holohlavy.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Možná navlhlá tětiva, nebo vyměnit lučiště.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Re: Kuše

Post by Martin »

Petakala wrote:Mám problém s kuší málo kdy se stane opravdu vystřelit z kuš, buďto tětiva přejde přes šipku a přidlačí do žlábku a zůstane tam, jo nedej bože když se vystřelí tak šipka začne rotovat přes špičku a takhle to jde pořád. díky kdybyjste věděli jak to odstranit tak budu rád
Poradím ti. Zahoď ten oplechovanej paskvil ve stylu OBI-Trabant, kterej si označení "kuše" nezaslouží, pořiď si kuši a takové problémy mít určitě nebudeš. Ten šmudla, co tohle vyrobil, a dokonce prodal!!!! v životě neviděl skutečnou kuši.
Kdyby se jednalo o pokus o repliku středověké kuše, tak by se dala hledat příčina ve špatném úhlu osazení lučiště na sochu (tětiva je málo přitlačena k soše), v umístění ořechu (může nutit tětivu skákat), tvaru ozubu v ořechu pro tětivu, ve tvaru a rozměrech konců šipek apod.
Mimochodem všechny kuše, které jsem viděl, s datací před konec 15. stol., žádnou přítlačnou pružinu nemají. Konec šipky byl přiřezán tak, že šel do ořechu těsně a nevypadl. Stejně tak žádná středověká kuše neměla ořech na osičce, ale volně uložený a taky ne ze železa, ale z parohu, výjimečně z mosazi (obojí s ocel. výztuhou).
Ten tvůj "nástroj" se pochopitelně nepodobá ani kuši renesanční či barokní.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Petakala wrote:Jinak mě je jedno pač nechci aby bylo dobová je uzpůsobená na klasickou střelbu do terče a v bytvě by mohla zranit i bez toho ostrého konce. V rodině jí máme víc jak 6 let. podle rady lidí co kuše dělaj je ta přítlačná pružina moc velká tak jí sundat nebo pořídti kratší :?
Víš, ale proč sis tedy vybral zrovna fórum na livinghistory.cz? Tady jsou nedobové věci zatracovány.
Když už musí být přítlačná pružina, tak by měla být přiměřeně veliká, aby plnila svou funkci, ale taky umožňovala míření. Asi jako na téhle kuši:
Image
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Petakala wrote:... vybral jsem si proto že jsem hledal někoho kdo poradí, nebo jestli se nenjde nějaký výrobce kuší co by to odstranil. :( Kuše je jedna z 13 kusů co se vyráběli pro film pro francouzké filmaře, akorát tahle je silnější :? což jsem zjistil při střelbě do dřevěné desky letos po strátě kovové špičky. Jinak jsem na internetu nenašel jak vyrobit šipku do kuše, z čeho jiného udělat křidélka než z peří, já jsem je dělal z kusu kůže a nalepil chemoprenem :? a to se neosvěčilo :( chci si z ní střílet pro radost jako před rokem v únoru :)
No, já jsem před časem napsal článek o konstrukci kuše. Možná v něm najdeš i něco pro sebe:
http://www.strelci.webzdarma.cz/Kuse%20clanek.htm
Šipky není problém vyrobit, pokud máš hroty. My používáme dva typy: soustružené do terče a kované ke střelbě pro radost nebo na prostřelování různých cílů, např. kyrysů. U kovaných hrotů jsem vyzkoušel už 3 kováře a zatím nejlepší dodal J. Zíval z Křivoklátu. Cenu kvalitního hrotu dnes odhaduju tak na 130-150 Kč, neb to není až taková sranda.
Tyčky habrové (bukové z OBI jsou pro silnější kuše nepoužitelné kvůli křehkosti) průměr 12mm nebo hoblované uprostřed silnější. Křidélka jsou nejlepší z tenké překližky 0,8 nebo 1,0 mm. Vyrábíme je ale taky z tenké tvrdé kůže, příp. pergamenu nebo ze silného papíru. Křidélka se vsazují do drážky vyrobené buď spec. nástrojem nebo prostě vyříznuté na stolní kotoučové pilce. Stačí je mírně zalepit Herkulesem nebo klihem, aby šla při poškození vyříznout a nahradit.
Pro tréninkovou střelbu opravdu není třeba šipky vymazlovat, protože je to spotřební materiál a mají relativně malou životnost. Alespoň z kuší o nátahu nad 100 kg.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Petakala wrote:Taky jsi mohl říct že si kuše vyrábíš Martine :shock: jsem tě našel i na jíném foru než tady :)
Ona mne k tomu dohnala nouze. Solidní středověký kuše, které se alespoň v základních rysech podobají originálům, tady u nás nikdo na kšeft nedělá. Pouze pár fanatiků se tomu věnuje a výhradně pro svoje účely. Ovšem čas od času někdo z nich něco odprodá.
Moje výrobky nejsou bez kompromisů. Zvláště lučiště jsou dosud ojebaná s laminátovým jádrem. Ale doufám, že se Hawkwindovi podaří v dohledný době vyrobit kompozit z rohovinových plátů a šlach. Ta ocelová, byť kovaná lučiště, jsou u nás až záležitostí 16. stol. či mladší.
A přiznávám, že "pseudokuše", které zde pár šikulů dělá na kšeft pro neznalý lidi, se občas stávají terčem mých zlých poznámek. Zkusím se polepšit. .... i když starýho psa ....
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

ono je to mj taky o té koukatelnosti...
Sorry, ale tvoje kuše (Petakala) je prostě humusná. Ten řemesník co to dělal buďto nikdy kuši neviděl, a nebo na to s..e, a to je snad ještě horší :(

Jinak ocelová lučiště mi až tak nevadí, laminátové kompozity zašité v lučišti už vůbec ne. Ale kuše musí aspoň trochu vypadat jako kuše, ne jak prkno s pásovinou :?(
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Kuše

Post by maser »

Mám trochu blbý dotaz, ale jaký typ motouzu dáváte na vázání? Díky
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Post Reply