Chladné zbraně vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Ronšperk »

vvenca wrote:Tak bohužel jsem odkaz na uvedený materiál nenašel, ale při hledání jsem objevil následující:

http://www.starahut.com/at16/03%20K%20n ... %C4%9B.pdf

http://www.templ.net/pics-weapons/218-c ... /b18av.jpg

Když bych se nechal inspirovat těmito dvěma tesáky (v případě toho druhého samozřejmě bez zdobení a záštitného lístku) udělal bych chybu?
Já myslím, že ne. Jednoduché zpracování, žádný žlábek. Nejlépe rovnou z kovadliny, jen ojet kartáčem. Ideálně jílec nenýtovat, ale řap narazit do jílce (kost, dřevo) a fixovat smolou. Je to ranější forma vyskytující se v první půli 14. nejčastěji. A nech si udělat dva. Jeden do mlaty a druhý normální funkční a budeš koukat kolik práce ti v táboře udělá. :wink:
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Sidney »

Mám dotaz na trošku jiný nástroj. Stolní nože ranného a vrcholného středověku, takové ty sekáčky bez hrotu, viz např. Macieowska bible, Velislavova bible, Kodex vyšehradský

tady je jeden z MB

Image

Neví někdo o nálezu nože tohoto typu?

Jak s rukojetí? Naražená na řapu? Proč se ptám. Chtěl bych něco podobného na práci v táboře, v lese, sekání menšího dřeva a pod. a obávám se, že naražená rukojeť to nemusí vydržet. Bohužel na všech vyobrazeních to vypadá buď jako naražená rukojeť, nebo to není jasný, vyloženě nanýtované střenky jsem nikde neviděl /a mám jich zarchivovaných pěkných pár desítek/.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Ronšperk »

Já tě nechci odrazovat, ale při práci v lese tento nůž nikdy zobrazen není. Za to je téměř vždy součástí nějaké hostiny či jídla. Máme toho zatím na stránkách poskrovnu páč na tom furt makáme, ale tenhle tam máme. Je s řapem a zatavený smolou.
http://www.viaboemia.com/zivot/nastroje/ivka_nuz.jpg
http://www.viaboemia.com/nastroje.htm
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Maršálek »

souhlas s Ronšperkem, tohle je servírovací nůž ke stolu, proto má ten zvláštní tvar (slouží po ukrojení i jako lopatka na nabrání odkrojeného), ten ti coby univerzální pracovní nůž moc práce neodvede
Ich dien!
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Pike »

Sidney: O nálezu přímo tohoto typu nevím, ale pár velice podobných je v nálezech z Londýna. Jediný rozdíl je v tom, že nemají konec s těmi třemi zuby, ale rovně useknutý. Čepele jsou poměrně tenké a směrem k "hrotu" se ještě ztenčují, takže jsou to opravdu takové lopatičky :wink: Kdybys chtěl obrázky, můžu dodat.
Na rekonstrukci jednoho moc pěkného kousku s čepelí vykládanou mosazí se chystám, až jednou nebudu mít co dělat :wink:
Tu ora, tu protege, tu labora!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Ronšperk »

Pike wrote:Sidney: O nálezu přímo tohoto typu nevím, ale pár velice podobných je v nálezech z Londýna. Jediný rozdíl je v tom, že nemají konec s těmi třemi zuby, ale rovně useknutý. Čepele jsou poměrně tenké a směrem k "hrotu" se ještě ztenčují, takže jsou to opravdu takové lopatičky :wink: Kdybys chtěl obrázky, můžu dodat.
Na rekonstrukci jednoho moc pěkného kousku s čepelí vykládanou mosazí se chystám, až jednou nebudu mít co dělat :wink:
Obrázky klidně dodej. Bude více zájemců.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Sidney »

Co se týče práce v lese, jde o spekulaci. Dle mého by se takový sekáček s masivnější čepelí mohl docela dobře uplatnit při osekádání a úpravě dřeva. Asi by to chtělo vyzkoušet.

Ten nůž zRonšperkových stránek je pěkněj, radost se podívat.

Sidney
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Ronšperk »

Jistě. Sekáč podobného tvaru se v lese v rámci individuality nástrojů objevit mohl. Rozhodně bych jej ovšem nespojoval s tím co máme vyobrazeno. Tyto nože jsou totiž opravdu vždy s jídlem a navíc jejich čepel jen slabě přesahuje délku střenky. Což pro práci s větvemi je málo. Tam potřebuješ tesák alespoň dvounásobné délky v porovnání se střenkou. To máme odzkoušené. :wink:
Jinak díky, snažíme se. :)
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Sidney »

No bylo to myšleno obecně na vandry a výlety, ne nutně na dobové akce. Ale asi spíše vyrobím broad sax podle nálezů z doby stěhování národů.
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Pike »

Ronšperk wrote:Obrázky klidně dodej. Bude více zájemců.
OK, mám to tu v práci, jestli se uvolní scanner, tak to sem hodím.
Tu ora, tu protege, tu labora!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Bohuslav »

Já taky, díky
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Pike »

Tož tu to máte: http://www.arxbona.cz/upload/Noze_Londyn.pdf
Popravdě, nevím, kde jsem přišel na to, že se ty čepele směrem ke konci ztenčují - z obrázků ani z popisků to nevyplývá. Asi mi to jen přišlo logické... :oops:
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Sidney »

Vracím se ještě k těm tesákům. Snažil jsem se najít co nejstarší nález tesáku, ale nejstarší je tenhle, snad z pol. 14. st. z fóra Doba Karlova"

Image

Ronšperk popisoval tesáky s naraženými rukojeťmi, ale kromě mečových rukojetí a pozdějších nýtovaných střenek jsem nenašel nic. Ty Martinice a Janovany jsou až konec 15. st.

nevíte o nějakých nálezech an 1. pol. 14. st. a starších?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Knecht »

Můžu se příležitostně zkusit optat P. Žákovského až ho uvidím. Nebo Sidney jestli chodíš do knihkupectví u Jakuba tak se ho můžeš poptat sám, bývá tam docela často. Už aby to o těch tesácích konečně dopsal.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Sidney »

Dnes jsem navštívil P. Žákovského a pro naše země není jediný nález hodnověrně datovatelný do 14. st. neřkuli do jeho první půlky. /Myslím tím samozřejmě tesáky/.

Jediný nálezy těchto zbraní ze 14. st. jsou pro západní Evropu, zejm. Francii. Např. tento z muzea armády z Paříže /viz obr./, další prý je v Invalidovně, celkem asi 12 kousků velice si podobnejch tesáků/malchionů či jak je nazvat.. Ten pařížský kousek je zřejmě ten samej, co je na předchozím obrázku, datace na 14. st., mečová rukojeť, hlavice rukojeti z barevného kovu, "obrácené" ostří


Image
Post Reply