Chladné zbraně vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Drslav
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň
Contact:

Post by Drslav »

User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

No to mně podrž...
To vidím prvně.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Je pravda, že tesáky z R of A jsou jednodušší, ale vpodstatě se jedná o zjednodušené, pokročilejší provedení tesáků z MB - 12 z 18 vyobrazených zbraní má ostří konkávní, viz níže, rukojeti jsouve většině případů mečové, dá se to brát jako další vývojová forma. Ramozřejmě je to jen spekulace.


Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

tyhle nezpochybňuji, ale jsou tam i takové kusy, které mají obouruční jílec se zcela zavřenou šavlovou záštitou a ty jsem nikde jinde nedohledal :wink:

vždy je to o odpovídajícím kritickém přístupu při srovnávání s dalšími relevantními prameny... prostě to že je něco na obrázku nutně neznamená, že je to běžné, nebo že to není autorská stylizace, od toho je další ověřování :wink:
Ich dien!
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Uznávám, že ty dvouruční sekáče se záštitou jsou dost divoký....
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by vvenca »

Další otázka. Co říkáte na tento tesák, je použitelný na 1. polovinu 14. st.? Popřípadě máte někdo obrázky (fotky nálezů), které by šly použít jako předloha?

http://www.outfit4events.cz/mece-kovarn ... sak-p-2115

Díky
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Vladan »

Z těchto stránek bych si neobjednával vůbec nic. Vše co jsem tam viděl mě konsternovalo.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Petr Tallowitz
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libouchec

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Petr Tallowitz »

Chvilku jsem přemýšlel kdo to vlastně vyrábí a už to mám, poctivá brusičská práce a hlavice zalitá do mosazi, to je přeci "Kronďák", akorát je na těch stránkách ještě předraženější než normálně.
Je jedno na které straně bitevního pole stojíš, vždy zvítězí smrt.
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by vvenca »

Předraženost těchto stránek je mi známa. A ani nechci objednávat konkrétně tento kus (jméno kováře mě odrazuje, neb jaho kvalitu znám). Jde mi o předlohu, jak by tesák tohoto období mohl vypadat. Předpokládám, že žlábek je u tesáku nevhodný, ale je vhodný takovýto vzhled? Na netu jsem nenašel žádné fotky dochovaných tesáků z té doby :(
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Ronšperk »

Tý brďo! Takovou pálku jsem zaplatil za přesnou repliku 70cm-trového basillardu komplet kovaného, u kterého se kováři povedla i váha originálu :shock:

Hele těch vyobrazení je dost. Ale průšvih je, že málo je jich takhle hezkých. Chci říci, že tesáků s mečovým jílcem a záštitou a vyňuchňaným tvarem čepele nepobíhalo až tolik a mnoho z nich patřilo opět šlechtě. Jinak žabikuchy u pasu má na Iluminacích kdejaký hejsek. Jen jsou kratší. K jaké postavě to chceš lepit?
Honor supra Vitam! Image
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by vvenca »

Mám následující představu postavy z první poloviny 14. století - měšťan, nebo obchodník, v bojovém kostýmu obyčejný pěšák, tedy v prošívanici a klobouku, vyzbrojený kopím, tesákem a puklířem.
Je mi jasné, že tesáky na iluminacích vyobrazeny jsou, ale jsou i nějaké obrázky (fotky) dochovaných originálů? Samozřejmě bych byl rád, kdyby se dalo použít něco jako jsem tady linkoval. Pokud to je ale nepoužitelné, pak se přizpůsobím.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by Ronšperk »

Tak pokud to upřesníme na prostého odvedeného řemeslníka, pak bych volil takový tesák, aby zároveň byl i pracovním nástrojem. To co se obecně postuje a vyrábí je krásné, ale při bližším zkoumání zjistíte, že ti pánové co to drží jsou dost často v sedle. Není to nástroj, je to čistě zbraň.
Při cestě po regionálních muzejích jsem často viděl čepele různých tvarů, ovšem nikde nepublikované. Velmi jednoduché a prakticé od štípání dřeva po lebky. Dalo by se to často přirovnat prostě k velkému masivnímu noži. Doma se ti podívám, jestli něco najdu.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by maser »

vvenca wrote:Mám následující představu postavy z první poloviny 14. století - měšťan, nebo obchodník, v bojovém kostýmu obyčejný pěšák, tedy v prošívanici a klobouku, vyzbrojený kopím, tesákem a puklířem.
Je mi jasné, že tesáky na iluminacích vyobrazeny jsou, ale jsou i nějaké obrázky (fotky) dochovaných originálů? Samozřejmě bych byl rád, kdyby se dalo použít něco jako jsem tady linkoval. Pokud to je ale nepoužitelné, pak se přizpůsobím.
Větší sekáčovité nože, lépe bez záštity. Doporučuju rovnou čepel :wink:
Pěkný je třeba z Vízmburka ( Hejna, A. 1983:Kovový nálezový inventář z hradu Vizmburku, k. ú. Havlovice, o. Trutnov, AH 8, 497
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by vvenca »

Tak bohužel jsem odkaz na uvedený materiál nenašel, ale při hledání jsem objevil následující:

http://www.starahut.com/at16/03%20K%20n ... %C4%9B.pdf

http://www.templ.net/pics-weapons/218-c ... /b18av.jpg

Když bych se nechal inspirovat těmito dvěma tesáky (v případě toho druhého samozřejmě bez zdobení a záštitného lístku) udělal bych chybu?
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Chladné zbraně vrcholného středověku

Post by maser »

Takový věci jsou v knihách, ne na internetu :)
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Post Reply