Chladné zbraně vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Kain wrote:A není to ten samý vývoj, který člověku sundal kvůli palným zbraním zbroj? A to nakonec i z ruky?:)
Ne přímo sundal. Ale přesunul. Ochrana ruky se jen přesťehovala z rukavice přímo na jílec zbraně. A tam se udržela až do dob, kdy bojiště totálně a zcela ovládly palné zbraně. Ruka je zásahová plocha číslo jedna ne? :wink:
Určitě se dá bez ní bojovat a přežít bez úhony a bylo jich dost. Ale co si budem nalhávat zbraně bez záštit ve vrcholném středověku patří do kategorie těch nižších, levnějších. Pro Melandrovi účely by však byla asi dostačijící, pravda.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Myslíš palcáty, sekery, tesáky...? Ale steně, ruka (myšleno prsty) není zásahová plocha č. 1, je těžké zasáhnout ruku za letu, když tě někdo tlačí štítem. Kdyby ta ruka byla tak ohrožená, chránili by si ji lépe, ale oni to nedělali (a dlouho, třeba kozácké šašky). Něco jiného je šerm, zbraň proti zbrani, a něco jiného je bitva. Tam si dovedu představit, že tímhle skáčem člověk odvede dobrou práci:-) Ale my si nakonec asi rozumíme a řešíme detail:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

Jeste nevim tohle me zaujalo a tedy musim podotknout ze takovychto zbrani je vice. Me jde spis o tenci cepel tohodle stylu nez ten typ tesaku s hodne sirokou cepeli. Skratka bych rad neco hodne lehkeho jenom tak na osekavani kdyz se mi nekdo dostane prez hrot sudlice ;)

V poradniku mam taky nuz s trnem ale to je zase hodne kratke...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

1) tahle zbraň nebude lehká:-)
2) jestli si myslíš, že dokážeš vytáhnout takovou zbraň mezi okamžikem, kdy ti bojovník zkrátí vzdálenost na sudlici, a mezi okamžikem, kdy na tebe dosáhne mečem, tak se pleteš.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

no asi mas pravdu zrovna mala zbran to neni :oops: , ale zase to vypada ze by s ni byla sranda. Nakonec asi nejaky delsi nuz / tesak poslouzi lepe svemu ucelu
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Moje rada - většinou za takovou chvilku nestihneš vytáhnout vůbec nic, pokud nemáš možnost nějak zdržet protivníka. Být tebou, pořídím si malý plechový pukléř, který můžeš držet spolu se sudlicí nebo který od háku na opasku bleskově zvedneš a kterým se tak můžeš krýt okamžitě. A pak to, co jsi říkal...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

ano ano pukler je na toto dobra vec. Dik za rady.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Kain: Myslíš takhle? http://www.oook.cz/events/malesov08/8100.html
Mno stejně mě podřezali jak psa... ale to bude asi tím že neumím šermovat :) když to jeden drží jako prase kost, že:)) http://www.oook.cz/events/malesov08/8105.html
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Markvart z Goldenbergu
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Markvart z Goldenbergu »

Melandr, Kain: Ano, z vlastní zkušenosti můžu poradit, že odhození tyčovky a tasení zbraně zabírá dost času a já to obvykle řeším zbraní krátkou. Doporučuji tesák nebo dlouhý nůž. Puklíř pomůže.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

A co reagovat trochu, jako pěšákovitěji. Tedy doma rodina a živnost, nebo hospodářství.......no co já to mám zapotřebí a rychlím přesunem do předem připravených pozic si tu distanc zase prodloužit. :wink:
Honor supra Vitam! Image
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Ronšperk wrote:A co reagovat trochu, jako pěšákovitěji. Tedy doma rodina a živnost, nebo hospodářství.......no co já to mám zapotřebí a rychlím přesunem do předem připravených pozic si tu distanc zase prodloužit. :wink:
Ano, anoooooooo!!!!
Hlavně když jde do tuhého, tak natvrdo a reálně zdrhnout - pryč s tím zasr.... hrdinským komplexem.
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

Ronšperk wrote:A co reagovat trochu, jako pěšákovitěji. Tedy doma rodina a živnost, nebo hospodářství.......no co já to mám zapotřebí a rychlím přesunem do předem připravených pozic si tu distanc zase prodloužit. :wink:
to vis u nas se moc neutika jakozto bojovnik z bozi vule budu chranit rolniky pri prulomu a ustupovat budu az kdyz nebude jina sance. :wink:
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Samozřejmě, u řádu je to něco jiného. Ty jsi také mnohem lépe vybaven, než řadový pěšák. :wink:
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Řád neřád stejně jsi člověk a chtěl by sis zachránit své hříšné tělo.

K tomu "sekáčku"
Já ho znám prakticky jen z Macievské ,jednou ho má jezdec podruhé pěšák v prošívanicích.
http://www.themorgan.org/collections/sw ... asp?id=218
http://www.themorgan.org/collections/sw ... asp?id=219
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Jako pěšák jsem na turnaji zkusil utéct, ale než zahodím kopí, otočím se a zmizím seknou mě zpravidla do zad. Proto je moje prošívanice stejně silná zepředu i ze zadu.
Ale už jsem nakoupil odbornou literaturu jak zmizet - viz T. Pratchett a Mrakoplaš.