Chladné zbraně vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

joj tak tu jsem přehlídl neblíže jí je (začátek 14. stol) http://img238.imageshack.us/my.php?image=52xc5.jpg , ale tyto mně spíš příjdou jako řemesnické nástroje ,než primárně zbraň.

Jinak jsem línej sem nahazovat vše co mám ,ale dobrá je opravdu ta holkham bible.

K té úzké předpokládám ,že třeba od této nemá daleko - http://img354.imageshack.us/my.php?imag ... minmk9.png - Spieghel Michiel van der Borch (1332) ,ale já bych se tedy do ní nepustil.
Vulpes de Bozin

Post by Vulpes de Bozin »

Marsalek:
mimochodom je to "Holkham Bible Picture Book (British Library MS Add. 47680)", c. 1327-1335
rukovat sekery je kratka a nedrzi ju kral ale jeho protivnik v platnickovej zbroji a kralovi sa chysta bodcom prerazit lebku (co sa kralovi podarilo skor)
Image
Image
ktovie co maju byt tie "bambusove" nasady

Image
Image
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Image
Se omlouvám za velikost ,ale aby se vám lépe hádalo.
Vulpes de Bozin

Post by Vulpes de Bozin »

Image

vpravo dole holkhamsky skinhed otlka nejaku manicku baseballkou... :cry:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

To není nic divného, na to tam ten bodec má. Chystá se praštit nobila v kvalitní zbroji do helmy vší silou oběma rukama.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

tesáky tzv. moravského typu lze spíše datavat od 1.pol. 15.stol., tento typ definoval P.MIchna ve sborníku Od pravěku ke středověku(kde je jeden nález docela solidně posán adálší vyobrazeny aspoň v pérovkách), v brzké době snad vyjde zásadní práce o tesácích všeobecně od Žákovského, takže je na co se těšit.

Mimochodem tento tesák vřele doporočuji, nevypadá zrovna moc elegantmě, ale do bitev nebo k šermu ve stísněných prostorech je to vynikající zbraň, navíc se jich moc po světě šermířském moc nepotuluje.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec

Post by maser »

právě po přečtení tohoto článku jsem se o ty tesáky začal zajímat :) Na tu novou publikaci jsem zvědav, některé Žákovského názory jsou prý trochu nepřesné.
Pedro
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Pedro »

Prosím, to co postoval:
Vulpes de Bozin
PříspěvekZaslal: ne 08. červenec, 2007 11:31

To co drží druhý zleva nahoře - Je to falchion/malchus?
(Ano-li, od kdy do kdy se používal?) dík
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Malchus se původně jmenoval vykladač písma, který v Getsemanské zahradě přišel zatknout Ježíše Krista. Apoštol Petr v obraně svého učitele mu tesákem utnul ucho. Proto se rozšířil název pro tesák, jako Malchus. Od kdy? To je těžké říci, ale minimálně od zatčení v Getsemanské zahradě cca 33 po Kristu :wink: :biggrin:
Jinak ve své honosné podobě pro nobilitu je to typická zbraň spíše pro Anglii. V našich končinách bych používal jeho prostého bratříčka pro prostého vojáka.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

jak píše Ronšperk, tesák pro nobilitu není zcela typický a pokud byl využíván, byl spíše doplňkovou zbraní. Jinou věcí je jeho užití jako zbraně lovecké, ale to sem nepatří :wink:
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Českým ekumenický překlad.

(marek.14, 47) Tu jeden z těch, kdo stáli kolem, tasil meč, zasáhl veleknězova sluhu a uťal mu ucho.

(matouš.26, 51) Jeden z těch, kdo byli s ním, sáhl po meči, napadl veleknězova sluhu a uťal mu ucho.

(Jan.18,10) Šimon Petr vytasil meč, který měl u sebe, zasáhl jednoho veleknězova sluhu a uťal mu ucho. Ten sluha se jmenoval Malchos.

(Luk.22,49-50) Když ti, kteří byli s Ježíšem, viděli, co nastává, řekli: „Pane, máme se bít mečem?“ 50 A jeden z nich napadl sluhu veleknězova a uťal mu pravé ucho.

Zatím jsem nenašel tuto scénu ,že by měl Petr něco jiného než meč.

Na co se ptá Pedro mi příjde ,že král Herodes drží spíš nějaký typ falchionu.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Český ekumenický překlad je ale původně hebrejské bible pravděpodobně přes latinu. Myslím že dané slovíčko "meč" je především interpretace překladatele, kterého jistě nezajímala zbraň, alébrž daná situace. Těžko si lze představit, že Šimon Petr pochoduje mýrnix týrnix u pasu s mečem, že :lol: . Zvláště v dobách kdy nejdelším a jediným mečem v těchto končinách byl římský gladius. Což mimochodem opět v češtině znamená meč.
:wink:
Honor supra Vitam! Image
Pedro
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Pedro »

Díky všem...
malchus=tesák (?)
falchion= ?
nebo v tom tedy není rozdíl...?
a krom zdobených pro nobilitu v Anglii, do kdy se zhruba (a kde?)používal....
:mrgreen:
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

No to je právě ten oříšek. Přesné názvosloví neexistuje. To máš jako flinta a puška. A teď si vyber. Každý autor to popíše jako něco jiného.
Důležité je stanovit předlohu zbraně, kterou chceš, nálezovou, obrazovou, nebo alespoň kombinací obrazově či nálezově doložených částí téže zbraně z jednoho období. (příčka, hlavice atd..). Pro Čechy bych vyloženě považoval tento druh zbraně jako levnou náhradu meče a tedy pro osobu rozhodně ne z vyšších kruhů, ale určitě se živící válkou. Přes to všechno mu totiž stálo za to investovat do nástroje, který krom války je v životě na nic. Tomu bych podřídil i vzhled zbraně. Rozhodně účel by měl převládnout nad vzhledem. Stopy po kování v takovém případě budou jen ozdobou. Zkus se poohlédnout po iluminacích z německa, mnohdy se dají najít až bizardní tvary sečných zbraní. Takové bych rekonstruoval a to zda mu budeš říkat malchuz, falchion či tesák, je už vedlejší.
Honor supra Vitam! Image
Pedro
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Pedro »

vyčerpávající odpověď :wink:
dík