Poctiva prosivanice

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

tady tuhle jsem dělal, je nevypasovávaná a nemyslím si, že by tam bylo nějak moc plonkového materiálu.

- http://sermovani.cz/gallery/image.php?a ... d8bdf05dbb
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

vždyť já jí znám :wink:

Moje idea byla spíš tenčí ale velmi tvrdá vrstva. takový látkový plech:)
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Romul »

já bych řekl že látkový plech pořídíš tak maximálně z více vrstev toho vysokogramážního lnu nežli z těch dek protože ty deky se ti stejně po čase rozhýbou a změknou nežli ten len je furt jeden matroš a když ho prošiješ hustě u sebe tak z něho bude opravdu prkno to je pouze dle mého názoru jinak by to chtělo asi někoho kdo stimdle má svoje zkušenosti

na té moji jsem chtěl docílit dostatečné odolnostina trupu tak jsem to tam krapet předimenzoval tj. těch 6 dek na sobě tam bude taky a v tom ještě zbytky jiných vlněných oděvních suken a i jelenici jsem do toho zašil a stejně mi přijde že to neni úplně ono ale na ty naše akce s tupými zbraněmi to stačí jen nevim jak by tim prošla ostrá zbraň a taky je ta odolnost dost cítit na váze té prošívky nevážil jsem to ale ta moje se přibližuje váhou kroužkové košili
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak jen pro zajímavost ač z jiného období - tzv. "linothorax" - zbroj řeckých a makedonských hoplítů byl také plátěný, takže ano, z vrstveného plátna, případně plátna a klihu lze vyrobit cosi na způsob laminátu a poměrně dost funkční tuhou zbroj.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Wothan wrote:Tak jen pro zajímavost ač z jiného období - tzv. "linothorax" - zbroj řeckých a makedonských hoplítů byl také plátěný, takže ano, z vrstveného plátna, případně plátna a klihu lze vyrobit cosi na způsob laminátu a poměrně dost funkční tuhou zbroj.
Přesně tak vlastnosti to nemá špatné, ostatně dříve než byl kevlar byly nekteré typy neprůstřelných vest právě z vrstveného plátna a nějakého druhu syntetického pojiva.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Bestian »

Prosím o radu, prošívám látku zadním stehem,což je docela pevné ale dost pracné.Jak se vlastně šije ten sedlářský steh? Nemůžu nikde najít návod jak na to. :-k
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Pike »

Šije se dvěma nitěmi (respektive dvěma konci jedné nitě), na každé je jedna jehla. Vždy je jedna niť z líce a druhá z rubu. Steh se provádí tak, že se protáhne jedna niť z líce na rub, pak se na nitích (které jsou teď obě z rubu) udělá jednoduchý uzel a niť, která byla původně z rubu, se ve stejném místě protáhne na líc. Tahem za oba konce se steh utáhne a uzlík se schová dovnitř látky či kůže.
Nevím, jestli je to srozumitelné, asi by to chtělo obrázek nebo ukázat.
A taky si nemyslím, že by to bylo jednodušší než zadní steh. :wink:
Tu ora, tu protege, tu labora!
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Bestian »

Pike wrote:Šije se dvěma nitěmi (respektive dvěma konci jedné nitě), na každé je jedna jehla. Vždy je jedna niť z líce a druhá z rubu. Steh se provádí tak, že se protáhne jedna niť z líce na rub, pak se na nitích (které jsou teď obě z rubu) udělá jednoduchý uzel a niť, která byla původně z rubu, se ve stejném místě protáhne na líc. Tahem za oba konce se steh utáhne a uzlík se schová dovnitř látky či kůže.
Nevím, jestli je to srozumitelné, asi by to chtělo obrázek nebo ukázat.
A taky si nemyslím, že by to bylo jednodušší než zadní steh. :wink:
aháá, mno já podle toho co jsem tak viděl jsem si říkal že to bude dvěma jehlama, jen mi nebylo jasné ja to drží když se niť přetrhne, takže uzlíky, mno méně pracné to rozhodně nevypadá :) Jdu to vyzkoušet, děkuji moc
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by wolf »

V dolni pulce stranky je obrazek, jak se to sije
http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... 3787#43787
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Bestian »

wolf wrote:V dolni pulce stranky je obrazek, jak se to sije
http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... 3787#43787
Děkuji, konečně jsem pochopiul jak se tam ten uzlík schová dovnitř.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Bohuslav »

Šít prošívanici tímto stehem vídím jako kontraproduktivní, stačí normální přední steh, který uděláš na přední straně krátký a na zadní straně, kde nehrozí přesekání delší.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Ronšperk »

Kontraproduktivní to ne, ale není to nutné. Tohle je šev pro pevnost. Prošití u spalnieře má stejný význam, jako u peřiny. Pouze aby se vycpaný materiál neposouval.
Honor supra Vitam! Image
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Poctiva prosivanice

Post by hawkwind »

Pověřl mě kamarád, který si dělá templáře, jestli bych se nevyptal jak mají lidi v čechách co dělají řádové bratry udělané aketony tj. prošívky pod kroužky. (Je to velice poctivej člověk, ted´třeba barvil plášt´košenilou apod.). On má samozřejmě dobrou ideu, co s etýče pohyblivosti, spíš se ptal, jestli někdo řešil odvod tepla z něřeho takovýho při něčem jako kampan´na středním východě a také jestli někdo nemáte obrázky náhrobků ze kterých by eventuelně bylo možno vypozorovat nějaké detaily.
Přečetl jsem tady všechny thready o prošívkách, ale vzhledem k faktu, že se tím sám zase tolik nezabývám z toho nejsem schopen vyvodit rozumný závěr.

Můžete mi někdo postnout konkrétní příklady toho co jste si vyrobili,nebo používáte? Wothanův článek jsem mu poslal : "dobrý obrázky leč nepřečtu ani n´" - je to angličan.

Díky.

J.

Jimram
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Mon 12. Apr, 2010 15:36

Re: Poctiva prosivanice

Post by Jimram »

cca před rokem jsem viděl obrázek pozůstatku prošívanice opatřené obšitými dírkami pravděpodobně kvůli ventilaci, tedy možný způsob řešení problému s vedrem.
User avatar
Noxter
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Poctiva prosivanice

Post by Noxter »

Jestli se nepletu tak rekonstrukce téhle prošívky, je v knize "Zbraně a zbroj vojáka ve středověku" od G. Ebletona.
Podle dobrého pána, dobrá jízda bývá.
Post Reply