Poctiva prosivanice

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Matyas: Tak zatím se zajímáš málo. Období označované, jako gotika je velmi nepřesné a navíc je to cca 400 let! Vyber si alespoň půlstoletí, jinak se nedá zatím nic dělat, nic vybrat, nic poradit. Zatím typově lítáš od Napoleonských válek po 2svv. :wink: . Asi takový je to rozdíl. Řekl bych že nástin historie máš zatím velmi hrubý, ale to se dá vylepšit. Sežeň si publikace Osprey. Pro začátek tam najdeš mnoho zajímavého a obrázkovou formou podaného. Dají se sehnat v elektronické podobě. Mohu ti udělat nějakou selekci a hodit do úschovny. Hrubý nástin jak vypadali zbroje po padesátkách let ať víš, na čem vlastně jseš.
Honor supra Vitam! Image
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Matyas:Ach jo. Tak se, prosím tě, zeptej ve foru pozdního středověku, ano?
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Matyas wrote:... o zbroji v polovibě 15.století snad něco vím já si je totiž vyrábím
No, solidní zbroj původními technologiemi tady u nás vyrábí jen pár platnéřů. Osobně znám pouze dva, P. Brožka a J. Klepače. Zato je tady spousta klempířů-svářečů, kteří zaplavujou šermířský trh okapovými plechy, které si označení "zbroj" nezaslouží.
Ale třeba jsi platnéř, o kterém nevím. Každopádně když zmiňuješ svojí výrobu, tak bys mohl dát odkaz na svoje výrobky, abychom nežili v neznalosti.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Matyas wrote:já se zajímám o rok 1410 až 1460 mám psí nos helmu samodřejmě a ta v té době byla,nezajímám se o 14. století ale jen 15. a o zbroji v polovibě 15.století snad něco vím já si je totiž vyrábím
původní technologií to nedělám a vyrábym si to jen pro sebe jelikož s tim začínám takže ty klempíři to maj stostoprocentně lepšíl!
No jelikož s tím začínáš, tak bych to, že o tom něco víš raději moc do éteru neposílal :wink: . Myslím že na tomhle fóru najdeš mnoho lidí co tě přesvědčí o opaku. :) A kté brigantině. To je velký oříšek. Já jsem ze svým plátovým kabátcem zaskočil i letitého platnéře a to zdaleka není tvarovaný, jako brigantina. Vzal sis pěkný oříšek.


Image
Image

Image
Image

Tak juchej. Takhle nějak by to mohlo vypadat. Kumpanie Sv. Jiří. Anglie. Ale tohle už je "jen" rekonstrukce. Zabruš do jiné části fóra zvané "pozdní středověk" a tam jsou odborníci na tuhle dobu. Ale ptej se na konkrétní věci a až po tom co si dáš práci a trochu zjišťuješ sám. Na internetu je všechno. Stačí jen hledat. Samo ti nic do klína nespadne. :wink:
Honor supra Vitam! Image
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Matyas wrote:původní technologií to nedělám a vyrábym si to jen pro sebe jelikož s tim začínám takže ty klempíři to maj stostoprocentně lepšíl!
uh, právě mne rozzbolela hlava..

Matyas: Pokud tě původní technologie nezajímá, tak se obávám, že ti tu moc lidí neporadí. Původní postupy, materiály a vzhled jsou cílem lidí, kteří toto forum navštěvují.
Jen tak mimochodem, i přes to, že to děláš pro sebe, nebo spíš právě proto, by jsi se měl snažit mít své výrobky co nejlepší. A nejlepší jsou zhotoveny právě dobovým postupem a z dobových materiálů, neb takový výrobek bude sloužit tak jak k tomu byl stvořen a odzkoušen mnoha lidmi. Oni totiž vojáci ve středověku si ty zbroje neoblékli jen na 1/2 hodinky na bitvu a pak se nerozvalili na louce s pivem. Takže si najdi nějaký pěkný nález, nebo jinou historickou reáliim, nastuduj si o co jde a zeptej se tu znovu. Pak ti tu možná někdo poradí...

A poprosil bych o kontrolu pravopisu. Nedá se to po tobě číst.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Střih v podstatě odpovídá suknici. Jde o to, zda jí chceš mít jako lehkooděnec (v tom případě bych zvolil suknici též kompletně vycpanou se vsazenými klíny kolem dokola), nebo jako těžkooděnec (tam bych vložil jen dva užší vycpané klíny do boků a v předu a vzadu nechal rozparky). Do toho přišití v podpaží musíš vložit klínky taky (nevycpávaný), kdybys měl rukáv vycpán celý až k podpaží, tak to bude dost tlačit a znemožňuje to pohyb.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Vladan wrote:...kdybys měl rukáv vycpán celý až k podpaží, tak to bude dost tlačit a znemožňuje to pohyb.
ale zase by to vypadalo žertovně, protože by majitel nedal ruce k tělu, což by na jeho tváři možná vyvolávalo zbožné výrazy ala sluha Gucio (viz. Pero z křídel archanděla Gabriela) :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Ich dien!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

:badgrin: :badgrin: :badgrin:
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Já mám rameno přesně na raměni a žádné problémy mi to nedělá.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Jak říkáš, rukáv mi začíná na rameni a zatím si nedovedu představit jinou verzi.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Spernak
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Spernak »

Bolehlav wrote:mne hlavne zajima reseni ramena,nebo pruramku
vim,ze ma byt posunutej (ne na rameni)
nenasel by se obrazek?
netusim,jak presne to ma vypadat :(
nechi si nechat udelat prosivanici,ktera bude zbytecne omezovat pohyb
Já také nedělám švy připojující rukáv k tělu přímo na rameni (myšleno na konci klíční kosti , kde kryje ramení kloub) ale buď před, nebo za ním. Není to ale z důvodu pohyblivosti, ale kvuli tomu aby šev netlačil a nedřel. Pokud se ramení šev posune ven, vypadá to, že je tělo prošívanice stejně široké jako ramena (viz. Ronšperk na třetí straně této diskuze) Nebo lze šev posunout dovnitř (ke krku) a potom vznikají velké průramky jako zde http://www.kostym.cz/Cesky/1_Originaly/ ... _01_08.htm
Každopádně dobrý tip na zvýšení pohyblivosti je udělat zadní část rukávu o něco delší než přední (aby byl jakoby na zádech povolený).
Já ho propíchnu! Je to rychlé a stavovské!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Ohledně toho dření švů, je dobré všechny prošívané díly sešít ztraceným stehem - tím nevznikají vystouplé švy, které by mohly dřít.
Vítězství nebo smrt!
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Mrkni do Embletona - Oděv a zbroj vojáka ve středověku nakladatelství Sobotka 2007.
Nevím,jestli kvůli dření nebo pohyblivosti,ale šev je tvrdší spojení a na kloubu by mohl i snížit tlumivost prošívky.Každopádně pokyn krále Ludvíka říká jasně 30 vrstev a napojení posunout směrem ke krku.
Smrt je smyslem života.
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Já osobně mám napojení posunuté ke krku jen mírně, ale spoj mi kryje jakoby křidélko vesty, má to výhodu že rukáv může být napojen volněji - mám ho z oněch 30 vrstev, tak jsem využil zeslabení na hraně a rameno mi kryje to křidélko a navíc se to za něj dobře sundává. Fotka je k vidění na panské bitvě.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Nebude lepší napsat přímo Jirkovi?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Post Reply