Poctiva prosivanice

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Triarius »

Zdravim. Rad by som vas poziadal o radu. Chcem si dat spravit presivanicu, ktoru by som nosil ako zosilnujucu vrstvu na kruzkovej koseli. Jediny podklad, co poznam je presivka Cierneho princa, ja by som ju vsak chcel bez rukavov. Uvazujem o niecom asi takomto http://warriorsofhistory.com/research/h ... t-1230.jpg (to v lavom rohu), viem, ze toto je uplne ine obdobie, len nemam po ruke lepsi obrazok na ilustraciu. Mate niekto skusenosti s niecim podobnym, alebo viete o nejakych relevantnych podkladoch. Dik
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Maršálek »

Zdravím a po dlouhé době vítám :wink:
já mám jako zesilovací vrstvu přes kroužkovou košili prošívanici bez rukávů. Je relativně krátká - k rozkroku, aby neomezovala v pohybu při předklánění. Je na bocích otevřená (jako pončo) a zapínaná na přezky. Nosím ji už cca 13 let a jsem spokojený. Čerpal jsem z náhrobků v Bordeaoux (fotky už bohužel nemám), ale není z nich zjevné, zda je to prošívanice, nebo plátový kabátec. Mně to v každém případě slouží dobře jako svrchní tlumící vrstva.
Mám ještě jednu s krátkým rukávem, zapínanou na přezky vepředu. Ale ta je tak silná, že se dá použít i jako samotná zbroj pro pěšáka. Tam jsem čerpal z Wagnera (je to 13 let zpět :wink:), původní předlohou jsou tuším náhrobky v Tyrolích.
V případě zájmu obě nafotím.
Ta prošívanice Černého prince je myslím spodní, tedy pod kroužky.
Ich dien!
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Triarius »

Dik. Keby sa to dalo nafotit, pomohlo by mi to. Ten CIerny princ, neviam, mne sa to zda pod kruzky jednak moc zdobene a jednak mi tam potom na taky ucel nesedia tie kratke rukavy. ALe to je len moj sukromny nazor, lahko sa mozem mylit.
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by maser »

Osobně si myslím že se taky jedná o svrchní prošívku. To je ale jen tip, který odvozuji z obrázků co jsem kde na netu poscháněl. Pro ujasnění ať víme o čem se bavíme:
Attachments
náhrobek
náhrobek
Rekonstrukce
Rekonstrukce
Originál
Originál
Prošívka Edwarda, prince Waleského (1330-1376.jpg (37.32 KiB) Viewed 7536 times
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Maršálek »

Souhlas, že krátký rukáv není jako spalnieř nijak výhodný, ale odpovídá současný krátký rukáv původnímu vzhledu, nebo je to druhotná úprava? Jaký význam by měla vrstvená zbroj ve smyslu spalnieř, kroužky, svrchní prošívanice, plátový kabátec? A na tom náhrobku zjevně skládaný kyrys má (což neznamená, že musel mít vždy jako svrchní vrstvu zbroje ten plátový kabátec) :wink:
Nicméně to je jen má úvaha, já jsem se touhle dobou zabýval opravdu krátce. Takže co uvádí k této prošívanici vystavovatel?
Ich dien!
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Triarius »

no, tak som si len tak narychlo pozrel, co o tom pisu napr. na myarmoury a tam uvadzaju, ze to vyzera ta, ze ten rukav bol povodne dlhy, takze na tom nieco bude. mne to pod zbroj nesedi hlavne kvoli tomu zdobeniu a drahemu materialu aj ked to bola vysokopostavena osoba, predsa len je to kapanek nakladne pod zbroj a aj zbytocne...zase na druhej strane, to mohol pouzivat pri inej prilezitosti, resp. to mohol byt starsi kus zbroje,
ktory v tej dobe uz nemusel pouzivat a ktory zavesili nad jeho hrob z "dekoracneho" resp. symbolickeho ucelu ...
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Poctiva prosivanice

Post by Bohuslav »

Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Imperator
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Fri 28. Oct, 2011 13:32

Re: Poctiva prosivanice

Post by Imperator »

Zdravím... Obracím se do diskuze s prosbou o radu... Totiž, uvažuji o vycpávanici (od známých můžu mít zadara vlnu, byl bych blbej toho nevyužít), ale neměl jsem ji nikdy na sobě... Tudíž nevím jak moc omezuje vycpávanice určená buď jako samostatná ochrana nebo s podbíjeným kabátcem (tím nemyslím že bych si chtěl pořídit dvě ale že buď tak či onak)... Bojim se tedy hlavně o hybnost rukou ale také v pase... Proto bych chtěl vědět, zdali je pro dobu 1300-1330 (po stránce peněžní střední vstva) přijatelné kombinování různých vzorů vycpání (např. přes ohýbané části vodorovné válečky, přes zbytek svislé), nebo, jak jsem viděl na jednom vyobrazení (rok cca 1320, ale bohužel ho sem zatím nemohu vložit neb jsem jej úspěšně ztratil) udělat rukávy po loket vycpávané, od lokte prošívané... Případná další alternativa která by se mi zamlouvala je vycpávaní vzoru kosočtverce (kompletně)... Moje zbroj by tedy měla obsahovat vycpávanici (ještě nevím jaké podoby), podbíjený varkoč (nejspíše slabým plechem), vycpávané rukavice, železné myšky na lokty a kolena, dlouhé prošívané nohavice, prošívaný nákrčník, kroužková kapuce s nákrčníkem, batwat, železný klobouk... Uvítám jakékoliv rady, především ohledně vycpávanice ale uvítám i rady, typy a případné výtky týkající se zbytku výbavy.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Poctiva prosivanice

Post by Czernozub »

Jestli ti můžu radit, tak se vyprdni na vycpávání a udělej vrstvenou z pláten, kvalita ochrany je nesrovnatelná, Koho a richard potvrdí. Bohužel ale taky vyjde dráž...

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Poctiva prosivanice

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Imperator wrote:...Totiž, uvažuji o vycpávanici (od známých můžu mít zadara vlnu, byl bych blbej toho nevyužít), ale neměl jsem ji nikdy na sobě... Tudíž nevím jak moc omezuje vycpávanice určená buď jako samostatná ochrana nebo s podbíjeným kabátcem (tím nemyslím že bych si chtěl pořídit dvě ale že buď tak či onak)... Bojim se tedy hlavně o hybnost rukou ale také v pase... Proto bych chtěl vědět, zdali je pro dobu 1300-1330 (po stránce peněžní střední vstva) přijatelné kombinování různých vzorů vycpání (např. přes ohýbané části vodorovné válečky, přes zbytek svislé), nebo, jak jsem viděl na jednom vyobrazení (rok cca 1320, ale bohužel ho sem zatím nemohu vložit neb jsem jej úspěšně ztratil) udělat rukávy po loket vycpávané, od lokte prošívané... Případná další alternativa která by se mi zamlouvala je vycpávaní vzoru kosočtverce (kompletně)... Moje zbroj by tedy měla obsahovat vycpávanici (ještě nevím jaké podoby), podbíjený varkoč (nejspíše slabým plechem), vycpávané rukavice, železné myšky na lokty a kolena, dlouhé prošívané nohavice, prošívaný nákrčník, kroužková kapuce s nákrčníkem, batwat, železný klobouk... Uvítám jakékoliv rady, především ohledně vycpávanice ale uvítám i rady, typy a případné výtky týkající se zbytku výbavy.
No, tak tohle je úvaha na hodně dlouhé povídání :)

Pokud budeš mít vlnu zdarma, tak ji pečlivě vyčeš a lehce zplsti do tenké vrstvy (cca 10 mm) a v co největší ploše. A tohle zplstěné rouno pak použij místo vycpávky a ušij si prošívanici. Je to rychlejší, variabilnější a pohodlnější. Rouno můžeš stříhat dle libosti, vrstvit dle libosti a potřeby a výborně se prošívá. Když jím proložíš několik vrstev lnu, nemusíš vydávat tolik peněz za len.
Rouno můžeš nahradit také vlněnými dekami. je to sice tvrdší, ale zase pevnější, takže opět výrazně ušetříš, protože můžeš použít méně vrstev.
Tu volnou vlnu můžeš použít na batvat, rukavice a případné krytí nohou - je tam toho prošívání méně :)
Last edited by Kateřina_z_Landštejna on Thu 03. Nov, 2011 15:13, edited 1 time in total.
Volo, multum, statim!
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Poctiva prosivanice

Post by Czernozub »

Ovšem pokud bys to chtěl mít co nejbližší realitě je veškeré řešení kde převládá vlna nesmysl, podle toho co jsem doma zkoušel deková prošívka ostrou zbraň sotva zbrzdí...

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Poctiva prosivanice

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Czernozub wrote:Ovšem pokud bys to chtěl mít co nejbližší realitě je veškeré řešení kde převládá vlna nesmysl, podle toho co jsem doma zkoušel deková prošívka ostrou zbraň sotva zbrzdí...
Zube, prosím Tě, a kde u nás přijde člověk do kontaktu s ostrou zbraní (myslím tím legální turnaje, bitvy a podobné akce)?
Krom toho, pokud sis nevšiml, tak jsem jasně napsala, že rounem nebo vlněnou dekou může proložit vrstvy lnu. Dělá se to běžně a dělá se to proto, aby byla zachována hybnost a ohebnost tam, kde je to třeba.
Volo, multum, statim!
Imperator
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Fri 28. Oct, 2011 13:32

Re: Poctiva prosivanice

Post by Imperator »

Kateřina z Landštejna
,,Pokud budeš mít vlnu zdarma, tak ji pečlivě vyčeš a lehce zplsti do tenké vrstvy (cca 10 mm) a v co největší ploše. A tohle zplstěné rouno pak použij místo vycpávky a ušij si prošívanici.´´

Zní to dobře, leč jak se docílí takového zplstnatění?
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Poctiva prosivanice

Post by Czernozub »

Kateřina_z_Landštejna wrote:
Czernozub wrote:Ovšem pokud bys to chtěl mít co nejbližší realitě je veškeré řešení kde převládá vlna nesmysl, podle toho co jsem doma zkoušel deková prošívka ostrou zbraň sotva zbrzdí...
Zube, prosím Tě, a kde u nás přijde člověk do kontaktu s ostrou zbraní (myslím tím legální turnaje, bitvy a podobné akce)?
Krom toho, pokud sis nevšiml, tak jsem jasně napsala, že rounem nebo vlněnou dekou může proložit vrstvy lnu. Dělá se to běžně a dělá se to proto, aby byla zachována hybnost a ohebnost tam, kde je to třeba.
Nepřijde. Tady jde o to jestli to chceš dělat tak aby to fungovalo v našich podmínkách, nebo tak aby to fungovalo v reálu. Prvá možnost mi připadá hloupá, to to pak není rekonstrukce, ale fantasy, jen o něco lepší než kdyby nosil pod halenu kevlarové chrániče.

Jinak proložení je hezká věc, ale zkus do toho bodnout nebo skenout a uvidíš sama.

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
Imperator
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Fri 28. Oct, 2011 13:32

Re: Poctiva prosivanice

Post by Imperator »

U takový ,,dekový´´ prošívanice bych se bál spíše jen bodu ostrou špičkou... Co jsem měl půjčenou dekovou prošívku (a že nebyla nějak kdovíjak silná), tak v ní jsem strávil libušín bezbolestně... Nedostal jsem sice tolik zásahů do těla ale ránu sekerou do zad to zastavilo... Popravdě taky bych měl radši prošívanici z plátna ale banku jsem ještě nevykrad...
Post Reply