Poctiva prosivanice

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Poctiva prosivanice

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Pratele chci se jen zeptat...netusite nekdo, kdo by mi usil a vyrobil poctivou pekne napechovanou prosivanici? Aby bylo jasno...nemluvim o mekcenem polstrovani od Johanky, :biggrin: ale o poctive, natvrdo nacpane prosivanici, ktera dokaze sama od sebe stat na zemi. Vsichni ktere znam a kteri ji maji k ni prisli dnes uz neproveditelnym zpusobbem. Bud si ji udelali sami, nebo jim ji delali lide, kteri uz je dnes nedelaji. Nemate tedy nekdo prosim tip na nekoho, kdo je jeste stale dela? Diky
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Nech si ji udělat od jakékoliv švadleny a jako materiál použij vlněnou plst. Dá se sehnat v různých tloušťkách a v různých stupních tuhosti. Ze 4-5 vrstev technické vlněné plsti (té co se používá na filtry u mašin) jsou dělány ty, co se vozí z Polska ... a dělají je tam syčáci moc pěkně.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Aby ses v tom potom mohl vůbec rozumně pohnout, vezmeš-li si přes to ještě kroužový komplet.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Andre wrote:Nech si ji udělat od jakékoliv švadleny a jako materiál použij vlněnou plst. Dá se sehnat v různých tloušťkách a v různých stupních tuhosti. Ze 4-5 vrstev technické vlněné plsti (té co se používá na filtry u mašin) jsou dělány ty, co se vozí z Polska ... a dělají je tam syčáci moc pěkně.
No prave ty Polske uz pry nejsou k mani. Uz to pry polaci nechteji delat. Alespon to rikal Sigfried o svem polskem dodavateli.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Tam je těch dodavatelů víc, ne jen ten od kterýho siegfried bral. Ale "každá" švadlena to neudělá.
Takový wothan, to je jiná.

Nicméně. Ty hodně tlustý prošívky pod kroužkama nejspíš pohyblivost opravdu omezujou.


J.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Docela dost. Je sice fakt, že když si jak sněhulák tak to tolik nebolí, ale zase se ta hybnost snižuje hrozně moc. Viděl bych to spíš na středně tlustou prošívku, kroužky a nějaké to zesílené pancéřování (plechový kabátec, ramena a chrániče předloktí). De také o to na jaké období to chceš...
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

JJ, taky bych se bál. IMHO nejde jen o tloušťku, ale i o tvrdost.:-)

No ale vážně, moje prošívka pod kroužky je celkem tlustá, je tam nějaký filtr, ale spíše cupanina než plsť. Každopádně má 2-3 cm, na zádech středně nacpaná. Když jsem nacpal rukávy pevně, co to šlo, nešlo s nima pod kroužkama hýbat. Musel jsem výrazně ubrat. Takže moje prožitá zkušenost - minimálně ty části, co se mají hýbat, musejí být měkké, rukávy musejí být vsazované atd., jinak se negativní vlastnosti prošívky a zbroje spíše znásobí než sečtou...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Jak říká Kain. Můj bratr si udělal pěkně vycpanou prošívku - původně pod kroužky. První co po dokončení bylo, že rozpáral rukávy a z oblasti loktů značně ubral vycpávku. Poté se rozhodl, že k ní udělá kostým lehkooděnce, protože s kroužky přes to se hýbat téměř nedalo. Jinak pro lehkooděnce je vinikající - na bitvě sem ho bodnul do hrudi docela silou - téměř spadl a řekl mi, že sem blbej :wink:
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Jinak řekl bych, že pro VS nemusí být prošívka pod zbroj jen plstěná. Vůbec bych se nebál plátna a hadrové cupaniny či vlny a podobných věcí. A hlavně nepřecpat :wink:
Vítězství nebo smrt!
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

pokial viem, tak na hrubo nacpané prešívky sa používali skôr na krúžky ako doplnkové zdvojenie zbroje a častokrát bývali bez rukávov alebo len s krátkymi - vid zbroj Čierneho princa
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

To je, ale jen levnější verze toho plechového kabátce. Pořád je to zesilující vrstva zbroje.
Vítězství nebo smrt!
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Vladan wrote:Jinak řekl bych, že pro VS nemusí být prošívka pod zbroj jen plstěná. Vůbec bych se nebál plátna a hadrové cupaniny či vlny a podobných věcí. A hlavně nepřecpat :wink:
Tu plst jsem nenavrhoval proto, že je to nějaký nejvěrnější materiál na výrobu prošívanic (o čemž stejně nic nevíme), ale proto, že se s ní parádně pracuje. Vyrábí se v různých tloušťkách a dá se sehnat v tuhosti, jaká ti bude vyhovovat - od měké jak molitan po tvrdou jak prkno. Navíc netkaná vlna je to stoprocentně "living" materiál ve formě, která v té době možná nebyla využívána na šití prošívanic, zato byla dobře známá.
Pyroh

Post by Pyroh »

Před dlouhým časem jsem si z druhé ruky koupil prošívanici právě od Johanky - a rád bych silnější, nicméně zase nechci úplně novou, protože nemám peníze. Je proveditelné to někde odpárat a dovycpat (stačí nějaké hadry?)? Kolik se do toho asi dává. Asi se ptám blbě, ale raději se zeptám, než abych pak měl nepoužitelný patvar :-) Děkuji.
Arannka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 113
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Arannka »

Pokud vím, tak Čert má v podšívce zašitá lana. Docela zajímavý nápad, je to lehké a pevné.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

jakoby panáček michelin? lano v tunýlku?
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Post Reply