šerpy

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

šerpy

Post by narvek »

Nevíte někdo jak vypadaly rozlišovací šerpy za stoleté války nebo jak byly upevněny na oděvu vojáka? Jednalo by se o angličany v období 1320-1370
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

To slyším poprvé. Poměrně tradiční bylo uvazování pruhů látky konkrétní barvy na helmice, ale to je celoevropská záležitost a sloužila především pro sjednocení družiny, nikoli celé ermády - myslíš tohle?.
Jinak nepředpokládej velké cílené promýchávání jednotlivých vojáků v bitvě (tak jak je to vidět ve filmech a na soudobých bitvách), jezdci se drželi okolo svého korouhevního pána a pod jeho korouhví a pěší se zase drželi v šiku pod svým praporem. Osamocený jedinec sám v boji moc nezmohl a byl snadným cílem.
Ich dien!
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Rozlišovací šerpy znám pouze z jednoho obrazu, a sice z Luzernské kroniky Diebolda Schillinga ml. z r. 1513. Jedná se o vyobrazení vítězného švýcarského vojska u města Diessenhofen r. 1460.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... n_1460.jpg

Jinak se vojáci odlišovali waffenrocky, točenicemi na helmách, kápěmi, příp. kabátci v příslušných barvách, někdy též barevnými chocholy ze pštrosích per (i pěchota). Tohle se týká ale hlavně 15. stol.
V bitvě u Malešova 1424 stála proti sobě dvě husitská vojska a na obou stranách figuroval v označení bojovníků kalich. Pražané tedy improvizovali a uvázali si na paže žitná stébla. No a proto se pak říkalo, že se u Malešova Pražané "zesrali žitem".
Pro počátek stoleté války mi nejvíc sedí waffenrocky, příp. točenice.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

já sem to právě taky našel až v knížce o který jsem dával příspěvek do společných témat, knihy pro každého. Je to Oděv a zbroj vojáka ve středověku rekonstruované v barevných fotografiích. Zmiňují tam nějaké učetnictví. Až se mi vrátí (možná už dneska večer), napíšu přesnou citaci. Pruhy látky nemyslím, mluvili tam vyloženě o ramenou. Promíchání si nepředstavuju, to by byl asi konec jednotky, ne?
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

takže citace:
"Pěšáci anglického krále Eduarda I. měli přikázáno během jeho velšských tažení nosit šerpy, s červeným křížem svatého Jiří. Tento kříž přišitý k vojákovým šatům, kabátci nebo brigantině se stal ve 13.století národním znakem. Jeho nošení přikazují válečné výnosy Eduarde III.;měli ho všichni v armádě Černého prince roku 1355 a při tažení Richarda II. do Skotska roku 1385."

jak tak na to koukám, tak o ramenou tam není nic. Ale neboť mluví vyloženě o těle ("šatům, kabátci nebo brigantině") tak to asi nebude točenice na helmě. O široký pás ve stylu současné oblekové šerpy se asi taky jednat nebude, nikde jsem jeje neviděl. Účetnictví taky zmiňuje jinde. Pro mě je to tedy záhada.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

či to proste nebude prišitý kus látky s krížom sv. Juraja...ono to môže byť vec prekladateľa, ako to preložil...
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

narvek wrote:takže citace:
"Pěšáci anglického krále Eduarda I. měli přikázáno během jeho velšských tažení nosit šerpy, s červeným křížem svatého Jiří. Tento kříž přišitý k vojákovým šatům, kabátci nebo brigantině se stal ve 13.století národním znakem. Jeho nošení přikazují válečné výnosy Eduarde III.;měli ho všichni v armádě Černého prince roku 1355 a při tažení Richarda II. do Skotska roku 1385."
Co to je za knížku?
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Co to je za knížku?
Oděv a zbroj vojáka ve středověku
znovuzrozené v barevných fotografiích
Gerry Embleton

viz. splečná témata knihy pro všechny
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

či to proste nebude prišitý kus látky s krížom sv. Juraja...ono to môže byť vec prekladateľa, ako to preložil...
no mě jde spíš o to kde to bylo na oděvu, jak to vypadalo a jak to bylo přidělaný. Jestli se dala sundat po boji, nebo tak.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

keď tak na tým rozmýšľam, tak ma v tejto súvislosti napadá niečo, ako dnešné nášivky...proste kuz látky so svätojurajským krížom našitý na odeve, proste nejak tak, ako si kríže na svoje varkoče a plášte našívali prví križiaci...ale toto berte len ako moju teóriu...
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

...pokud si dobře pamatuju, tak zelené a červené kříže měli odlišovat bojovníky u Dürnkrut r.1278
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

narvek wrote:Oděv a zbroj vojáka ve středověku
znovuzrozené v barevných fotografiích
Gerry Embleton
Nechci prudit, ale co já vím, tak Gerry Embleton je ilustrátor a ne historik, takže bych ho přeci jen bral s rezervou.
Navíc jsem nikde historické literatuře ani v dobových kronikách na podobné zmínky nenarazil (respektive narazil, ale až s profesionalizací ozbrojených družin v průběhu 15. století, e.g. "války růží"), takže si myslím, že je to blbost. Na druhou stranu nejsem historik, takže to nikomu necpu.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

V tehle knížce ale nejsou úplně přesné ani ty fotky (Normanský těžkooděnec v kroužkovém kompletu s rukávy po lokty atd...).
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zdravím.

Mám takovou otázečku ohledně označení pěšáků v období přelomu 13. a 14. stol. až do konce 1. čtvrtiny 14. stol. Původně jsem myslel, že byly rozlišeni varkoči či něčím podobným, ale po prohlédnutí některých manuscriptů jsem tuto hypotézu začal postupně opoušťet. Například v Maciejowské bibli není snad ani jeden pěšák oděn ve varkoči.

Jaký tedy máte názor či zkušenosti s označováním jednotlivých družníků nějakého nižšího šlechtice z výše zmíněného období? Jedná se mi hlavně o pěchotu, protože u pážat a zbrojnošů bych asi předpokládal koně a varkoč.

Díky za rady.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Viděl bych jedno možné řešení normální svrchníkem přes zbroj a to především tím s 3/4 rukávem ,nebo jsem jsem si zatím jednou všiml i karnáče.Tyhle svrchníky bývají kratší a sahají obvykle těsně pod kolena.
Zatím jsem si nevšiml ,že by měl některý heraldické značení (čímž ,ale nechci říkat ,že to není možné).
Jsou k vidění např. v C. Mánesovi ,Holkhamské b. a Žaltáři De Lisle.

Maršálek wrote: Poměrně tradiční bylo uvazování pruhů látky konkrétní barvy na helmice, ale to je celoevropská záležitost a sloužila především pro sjednocení družiny, nikoli celé ermády
Už jsme se jednou o tomto bavili ,mě se furt nepodařilo nic takového na 14. století najít. Vídávám to až v 15. století.Můžu se tě tedy zeptat ,kdes o tom četl a jestli je tam nějaký bližší popis?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Post Reply