Jedenapůlruční meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

ING.Jíří
Tak to nějak solidně zpracuj.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
komizu
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by komizu »

nevíte prosím někdo o volně přístupném videu na netu, kde by bylo možné vidět provedení techniky, přeložené z rukopisů šerm. mistrů jako "přetočení"?
díky
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Kde je takové video nevím, ale jsi-li z Prahy nebo Plzně tak mohu předvést.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
komizu
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by komizu »

ClaryAldringen wrote:Kde je takové video nevím, ale jsi-li z Prahy nebo Plzně tak mohu předvést.
bohužel se pohybuju mezi libercem a brnem, v brně bych sand někoho mohl najít. video by bylo jednodušší hlavně v tom že to je jen okrajový zájem, ale zase živý výklad je nenahraditelný. děkuju za ochotu.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Posílám SZ k problematice, prosím moderátory o smazání příspěvku.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Ctibor
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Jedenapůlruční meč

Post by Ctibor »

Pod pretocenim mas na mysli "winden"? Niekore veci ma celkom pekne na youtube spravene Gladiatores - fechten mit dem langen schwert a Zornhau. To ide skor len o ukazky techniky, ale nema to doraz ani energiu. Pokial chces vidiet nejake krasne predvedenia Kunst des Fechtens, pozri si na youtube video s rovnakym nazvom. Je od Zoldnierov z Bratislavy, niektore veci su tam predvedene skutocne krasne.
Bruto
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Tue 06. Nov, 2012 19:30

Re: Jedenapůlruční meč

Post by Bruto »

Zdravím

Uvažuji o pořízení jedenapůlručního meče ale řeším dilema s jeho délkou, kováři vyrábí podle historických předloh ale jelikož tyto osoby byli nižšího vzrůstu a meče byli takové aby jim co nejlépe seděli musela se přece nějak upravovat jeho délka vzhledem k postavě, je nějaký způsob jak tuto délku určit ? Jelikož měřím k 190cm tak se mi zdá délka kolem 120 cm málo. Co si o tom myslíte ? Jak jste si délku meče určovali vy ?
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Re: Jedenapůlruční meč

Post by ClaryAldringen »

a) Výška lidí byla různá jako dnes, máme dochované i zbroje na dvoumetrové lidi.
b) Délka zbraní byla také různá
c) Pořiď si zbraň o délce 130 cm, 100 cm čepel, zbytek jílec.
d) Vyšší člověk nemusí mít nutně delší zbraň, z hlediska manipulace je to jedno
e) Řikej tomu dlouhý meč
f) Omluv mou stručnost, ještě jsem neměl kafe.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Kydliman
Nováček
Nováček
Posts: 31
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Jedenapůlruční meč

Post by Kydliman »

Dlouhý meč vhodný ke své postavě můžeš nechat vyrobit podle následujícího "vzorce". Celková délka meče - od země do podpaží, délka jílelce - na šířku tří pěstí + hlavice, zbytek délka čepele.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Jedenapůlruční meč

Post by maser »

Bruto: a na kterou dobu ten meč chceš? 14. a 15. století má i dost velké rozdíly. Taky záleží na co ho chceš.

Já mám 192 cm a šermuju s replikou z konce 14. stol. (116 cm), ale trénuju s fedrschwertem který je cca o 20 cm delší. Obojí má své pro i proti z hlediska ovládání.
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Bruto
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Tue 06. Nov, 2012 19:30

Re: Jedenapůlruční meč

Post by Bruto »

Druhou polovinu 15st. , meč chci jako čistě duelovou zbraň a zvládnutí nějaké ustálené podoby šermu, do teď jsem se zabýval Varjagy, 10st. tam se moc o nějaké technice mluvit nedá.
Chci s objednávkou kontaktovat Luďka Vobořila a podat mu svoji přesnou představu, jasno mám o hlavici kterou chci cibulového tvaru který se dobře drží, záštitu rovnou bez zdobení i nějakého neobvyklého tvaru ,ale v té délce jsem stále na vážkách, meč od Gura s touto hlavicí který jsem měl v ruce mi nevyhovoval délkou jílce a i čepel mohla být delší než 90cm, třeba 100cm ale takto dlouhý meč se mi nenaskytl v ruce a tak nevím jestli by to nebyla chyba.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Re: Jedenapůlruční meč

Post by ClaryAldringen »

100 cm je myslím akorát, mám stejnou délku (měřím 200) a dělal ho Mac podle sebe (měří zhruba podobně jak já). Důležitá je zejména délka jílce - bude-li moc krátký, bude se tam blbě dělat ten střih zápěstím proti sobě a je to tak o to si to zápěstí zkurvit. Hlavní je, aby trefil hmotnost. Délku můžeš mít naměřenou do milimetrů. ale stejně s tím nic moc neuděláš, když to bude dvoukilový hovado. (Dnes už jsem sdílnější, kafe už bylo :D)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Hugo4444
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Mon 14. Jan, 2013 17:19

Re: Jedenapůlruční meč

Post by Hugo4444 »

To vypadá, jako kdybych dělal nějaké kolejnice.
Tak jen tak pro zajímavost délka čepele 105cm celková délka 141cm váha 1,65kg šíře čepele 47mm, síla hrubí 6,3mm.
Jiný dč-101,5cm cd- 137cm váha 1,45-1,6kg. Tyhle druhé používá Adorea. Síla čepelí u nich je 7,9-8,2mm na hrubí. Šíře 38-42mm.
A jestliže si někdo vybere originál s váhou 2 a více kg, tak mu ho udělám. Váha není cíl, ale následek. Vždy záleží na co je meč určen a jak se bude používat. Každému nejde udělat stejný meč. Kluk co má dlouhý meč s váhou 1,4 kg s ním šermuje bez problému tři roky a jiný s podobným ze stejné várky vydržel cca 3měsíce jen proto, že jeho protivník mel meč od Jankaje s váhou 2,8kg a mydlili to jako tenis. Meč by tedy měl odpovídat vlastnostmi originálu, mít podobné míry a podobnou váhu i vyvážení.
Luděk Hugo Vobořil- blázen co si hraje na mečíře.
Post Reply