Jedenapůlruční meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava

Post by Corin »

Ehm. Disponuje tady někdo onou knihou "Records of the medieval sword"?? :) (netuším jestli byla přeložena)
Vítek
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

http://www.myarmoury.com/feature_oakeshott.html - tu mas celu jeho typologiu, odkaz tu ale uz raz tusim bol od Andreho
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava

Post by Corin »

No mi nejde ani tak o tipologii jako spíš o to že se má na straně 114 referovat o meči "Přemysla Otakara II." který je (podle toho co jsem slyšel) prokazatelně jedenapůlruční.

edit: Tak sem se proklikal těma stránkama a našel jsem meče které jsou podle mě "jedenapůlruční" (dlouhé,s dlouhým jílcem)

http://www.myarmoury.com/feature_spotxiii.html

seznam mečů které jsou podle mě prokazatelně jeednapůlruční(pokusím se seřadit podle stáří od nejstarších):

XIIIa.5 From the Glasgow Museum and Art Gallery (1200-1250)
XIII.1 In a Private Collection, ex D'Acre Edwards Collection (1200-1300)
XIIIa.4 From the Burrell Collection, Glasgow (1270-1330)
XIIIa.1 From the Museum of London (1300-1350)
XIIIa.6 From the Glasgow Museum and Art Gallery, A7627i (1350+)
Last edited by Corin on Tue 08. May, 2007 19:30, edited 1 time in total.
Vítek
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

clovece, ty si nedas povedat, ze v stredoveku to, co my dnes pozname pod pojmom jedeapolrucny mec proste neexistovalo? bol proste len mec...typ meca, ktory mi oznacujeme ako jedenapolrucny (a zdaleka nejde o dlzku cepele a rukovate, ale o sposob drzania a techniku pouzivania pri serme) sa vyskytuje az vo fechtbuchoch najskor z 2. pol. 15. stor.
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava

Post by Corin »

To nikomu neberu.Jen říkám že s těmito meči by se docela dobře dalo bojovat "jedenapůlručně"...u těchto mi to příjde pravděpodobnější než s nimi bojovat jednoručně...
Vítek
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Corin wrote:No mi nejde ani tak o tipologii jako spíš o to že se má na straně 114 referovat o meči "Přemysla Otakara II." který je (podle toho co jsem slyšel) prokazatelně jedenapůlruční.
By mne zajímalo, co to znamená "prokazatelně jedenapůlruční". Na neexistenci současného názvosloví ve středověku zde už bylo poukázáno. To by pak mohl někdo dokazovat, že leckterý dvouručák je třeba čtyř- nebo pětiruční, protože se na jeho rukojeť vejde tolik dlaní vedle sebe.

Ale v době Přemysla Otakara II. je jedenapůlka evidentně nesmysl, protože v této době vyžadovala těžká zbroj používání štítu, neboť nebyla vůči některým zbraním odolná. Meč, či jiná krátká zbraň, se držel tudíž jen v jedné ruce. Urostlý muž nadprůměrné výšky však mohl používat i meč nadprůměrné délky. A hlavice na delší rukojeti pak vyvažovala jeho delší čepel.
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava

Post by Corin »

Omlouvám se za vechny slova "jedenapůlruční" a "jedenapůlručně" které jsem pronesl...Příště je nahradím slovy "Meč s delším jílcem a delší čepelí" a dalo by se s tím bojovat jako s mečem "s delším jílcem a delší čepelí než u jednoručních mečů"...Omlouvám se všem kterým jsem způsobil újmu na zdraví či na duchu
Vítek
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Corin wrote:Omlouvám se za vechny slova "jedenapůlruční" a "jedenapůlručně" které jsem pronesl...Příště je nahradím slovy "Meč s delším jílcem a delší čepelí" a dalo by se s tím bojovat jako s mečem "s delším jílcem a delší čepelí než u jednoručních mečů"...Omlouvám se všem kterým jsem způsobil újmu na zdraví či na duchu
Se nečil, já osobně ti to promíjím. Ale jen pro tentokrát. A jestli se to bude opakovat tak ... no nevim, nevim. [-X
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No tak ho praštíme mečem s delším jílcem a delší čepelí [-X
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Trajan: pak jsi dostal do hlavy asi málo nebo se tě soupeř nepokoušel zabít případně tě opravdu tvrdě zasáhnout. Když děláme jen cvičné seky, nevěřím že kdybych zasáhl jedenapůlručním mečem v ideálním nápřahu, plnou silou jakoukoli přilbu, přežil by to ten člověk uvnitř "bez újmy" - pokud by se čepel po přilbě nesvezla, přinejmenším bych ho omráčil nebo na čas vyřadil. Je prakticky nemožné, aby na ten úder nereagoval a byl okamžitě schopný dál pokračovat v boji. Při zásahu z boku do hlavy můžeš soupeři hezky hodit páteří, případně zlomit vaz a tady je (v tomto konkértním případě) síla nebo kvalita plechu přilby v podstatě irelevantní.

Kvalitní přilba s dobrým polstrem je základ - to umožní přežít bez větších problémů i slušné údery, ale ani s tímhle na hlavě není možné nereagovat na opravdu silný úder. Dá se říct že s kvalitní přilbou má člověk šanci opravdu silný úder přežít. Přežít, ne přejít. Proto taky nekryjeme údery přilbou - na přilbu by měly dopadnout jen ty údery které už prostě nedokážeme zvládnout a pokud možno ne v plné síle a ne v ideální čisté podobě. Přilba prostě není štít.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Corin wrote:...Příště je nahradím slovy "Meč s delším jílcem a delší čepelí" a dalo by se s tím bojovat jako s mečem "s delším jílcem a delší čepelí než u jednoručních mečů"...
Corine, jsi absolutní debil, nebo se mi to jen zdá?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Trajan: tohle nemá co dělat s kvalitou přilby nebo silou plechu. Silný nebo kvalitní ocelový plech zabrání masivnější deformaci, ale nemůže zabránit rázu - tolik polstru aby to dokázalo utlumit sílu úderu a pohltit energii seku uvnitř být jednoduše nemůže, protože bys musel mít buď extrémně velkou přilbu nebo opravdu velmi malou hlavu :wink:

Člověk vydrží hodně, ale pokud si někdo namlouvá, že s kvalitní přilbou ustojí bez jakékoli újmy opravdu silný úder jedenapůlručním mečem do hlavy, má zaděláno na dost ošklivé překvapení, v lepším případě. Tím hůř pokud tomu nevěří. Jsem si natolik jistý tím že bys to bez problémů neustál a nebyl schopný dál bojovat, že ani nemám odvahu tě do té přilby na hlavě praštit. O síle úderu mám představu od té doby co trénujeme samotné seky na cvičné neživé cíle. Neumím si představit že by na takový úder někdo dokázal nereagovat. V praxi by totiž ani nikdo neměl dovolit aby byl takhle blbě do té hlavy trefen.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

Corin wrote:To nikomu neberu.Jen říkám že s těmito meči by se docela dobře dalo bojovat "jedenapůlručně"...u těchto mi to příjde pravděpodobnější než s nimi bojovat jednoručně...
...no debil nebude, skor uplny novacik, ktory si chce silou-mocou odovodnit svoju jedeapolku...

to Corin: dobre, tak este raz a pomaly: to, o co sa tu snazis je uplna blbost - pojem jedeapolka sme sa ti tu niekolkokrat snazili vysvetlit, takze len k tomu, co ta tu teraz citujem - pojem bojovat jedeapolrucne je okrem toho, ze to teraz pocujem prvy raz, aj uplna hovadina!!! nic take neexistuje - existuje len styl boja tzv. jedenapolrucnym mecom, ktory sa nazyva aj nemecka skola, pri ktorom sa mec drzi oboma rukami tak, ze zadna ruka drzi rukovat za hlavicu (tzv. strih), co ti umoznuje vyuzivat ucinnejsie potencial dlheho meca...avsak, ak si das tu namahu a pozries sa do povodnych fechtbuchov, tak si urcite vsimnes, ze ide o boj v civile,bez zbroje, nakolko zbroj a hlavne jej rukavice ti znizuju pohyblivost ruky (hlavne v zapasti) a tak znemoznuju tento styl vyuzit a opakujem ze su o par storoci mladsie ako to, co sa nam tu snazis dokazat...skratka a dobre jedenapolka je vec, ktoru v 13. stor. urcite nepoznali, tak ako nepoznali ani jedenapolrucny boj (to akoze mi pred bojom odseknu polku jednej ruky?)...proste si radsej veci najprv poriadne nastuduj a potom tu nieco tvrd
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Re: Helma

Post by Triarius »

Trajan wrote:Funkční soubojová přilba pro mě znamená, že se Ti při prvním lehčím nárazu nepromáčkne a úder Tě nezabije... k tomu poslouží i klasická normanka.
normanka proti jedeapolke, ty vole, to je dobovost
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Potom na člověka co měl tak skvělý nápad vzít si do bitvy pouze batvat s kroužkovkou... <Bu>
hele, kéruj si do někoho jinýho, jo? IHJ (ing. Havránek Jiří) se ptal jaký máme pocity za zásahů do hlavy a jestli i myslíme, že ji máme dost chráněnou. Já jsme o kukle napsal proto, aby tu nebyly zastoupeny pouze plošné ochrany hlavy (helmy), normálně nosím šlap, ale mít např. klobouk a dostat to sekerou přímo na vršek, tak to asi od kukly nebude moc rozdíl. Jde o předanou energii.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM