Jedenapůlruční meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Spíš na meči č. 1
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

No z tohohle obrázku se o to přít nebudu :) .
Každopádně na pochvě jsem něco podobného ani nezahlédl. Meče zejména v anglii jsou toho plné.
Honor supra Vitam! Image
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Corin wrote:A to máš kde?? Když jsi nahoře najedeš na položku zbraně (http://www.kazi.webz.cz/wagner/zbrane.html) a klikneš na první obrázek nad kterým je popisek 1 - meče z 1. poloviny 14. století (http://www.kazi.webz.cz/wagner/images/wag05-01.jpg) a podíváš se na meč číslo 6 tak to je podle mě docela jasná jedenapůlručka

Možná jsem tě špatně pochopil
V Hieb und Stich-waffen je dokonce originál meče délky 1280mm a rukojeti cca 250mm ze čtrnáctého století :)
Což se samozřejmě dá vykládat jako důkaz jednoručního meče... ovšem co se na to podívat prizmatem vyvážení zbraně... není to žádná mečířská magie, vyvážíš ho při prodlužování čepele jedině tak, že zvýšíš hmotnost za držením... nejsnáze prodloužením jílce... protože zvětšování velikosti hlavice může být od určité hranice na úkor držení...
(Nebo můžeš samozřejmě rozšiřovat čepel u příčky, ale to se nedělo :)
Proto pokud nevycházíme z dochovalých rukojetí, je celá tato důkazná debata mimo. Musíme se spokojit se zmínkami ve fechtbuchách a vyobrazením jednoapůlručního použití.
Doložení z této oblasti nechám jiným :) Není to téma co by mě extra zajímalo :)
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Ronšperk wrote:
Martin wrote:Mohu se zeptat, co nazýváš "krytím obůstku pochvy"?
Je to ten oblouček na středu záštity, který zasahuje až přes pochvu.
Ale ten některý jedenapůlky měly:
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Fotky ... l_1471.jpg
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Fotky ... m_1454.jpg

Ovšem debatovat nad kresbami z Wagnera asi nepovede k ničemu. Jsou tam příliš velké nepřesnosti a leckdy i nepochopení funkčnosti.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Můj oblíbený italský meč, mám ho doma v barvě, zrovna včera jsem ho ukazoval Maršálkovi...tam jo, ale to v tom wagnerovi je, jak bylo řečeno, mnohdy nepřesné.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Martin wrote:
Ronšperk wrote:
Martin wrote:Mohu se zeptat, co nazýváš "krytím obůstku pochvy"?
Je to ten oblouček na středu záštity, který zasahuje až přes pochvu.
Ale ten některý jedenapůlky měly:
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Fotky ... l_1471.jpg
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Fotky ... m_1454.jpg

Ovšem debatovat nad kresbami z Wagnera asi nepovede k ničemu. Jsou tam příliš velké nepřesnosti a leckdy i nepochopení funkčnosti.
Ale ty tvoje odkazy jsou dost dobré. Takové jsem ještě neviděl. Máš k nim popisy?
Honor supra Vitam! Image
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Ronšperk wrote: Ale ty tvoje odkazy jsou dost dobré. Takové jsem ještě neviděl. Máš k nim popisy?
Mám, bohužel pouze v italštině. Až budu mít chvíli, dám na www víc informací. V té knížce jsou i podrobnější fotky.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

nooo, to sa uz tesim :wink:
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Tak ještě jednou...
Žil byl kdysi za sedmero horami, v zemi kde blekotají jako by měli pod jazykem knedlík chudý mladík Eward Oakshott. Když už nějakých pár týdnů neměl co vzít do huby, rozhodl se, že by třeba mohl zkusit pracovat, aby si vydělal na skývu chleba. Bohužel mu šli obě ručičky tak trochu doleva, takže žádnou pořádnou práci dělat nemohl. Tož začal přemýšlet ... a přemýšlet, až vymyslel, že když si prohlédne slušnou řádku originálů dochovaných mečů a zajde za dědou Vševědou, může o tom napsat tři publikace a do konce života žít jako prase v žitě. Bohužel, jak už to v životě bývá, dny jeho slávy odvál vítr a na českých serverech se zase vedou stejné otřepané bláboly nad několikrát překreslovanými obrázky od Boosterking Wagnera.

Doporučuji se aspoň kouknout sem:
http://www.myarmoury.com/feature_oakeshott2.html

Opět opakuji, meče s čepelí typu XIIa a XIII (jako je ten neuměle překreslený ve Wagnerovi) mají sice delší jílec ale jedná se O MEČE JEDNORUČNÍ, a to proto, že se používaly NA KONI a ke ŠTÍTU. Vzhledem k tomu, že středověk narozdíl od nás nijak zásadně nepoužíval termíny "jednoruční" a "jedenapůlruční", ale prostě a jednoduše "meč", beru slovní spojení jedenapůlruční meč jako to, s čím se bojuje na zemi a drží se to převážně oběma rukama. Jednoručním mečem se pak bojuje jednou rukou a to na koni a se štítem. Pak je už absolutně jedno, jak má který z nich dlouhý jílec nebo čepel.

Sigi napsal:
(Nebo můžeš samozřejmě rozšiřovat čepel u příčky, ale to se nedělo
To se dělo, a to hojně v průběhu celého středověku, ale za jiným účelem a většinou u dost krátkých čepelí. Nejčastěji čepele typu XIV, XV, XVII, ale i některé dochované meče s čepelí typu XII (meč z Schnutgen Museum v Kolíně nad Rýnem).
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

Andre: este tu o cervenej ciapocke :mrgreen: ...ale uplne s tebou suhlasim
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Image

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava

Post by Corin »

Andre,když to říkáš takhle,tak je velice možné že byly tydle meče používány jako jedenapůlruční(klidně i v 13. století)...teda z toho mi to aspoň vyplývá...

edit: tady jsou stránky nějakých mečířů http://www.armart.antiquanova.com/medie ... entury.htm
Teď zrušili svoje česky psané stránky a prodávají jenom do zahraničí...a předposlední meč na tédle stránce prezentovali jako jedenapůlruční,a já nevidím důvod (pokuď je opravdu doložený a oroginál je ve Vídeňském muzeu,jak mi psali) proč by se ve třináctém století nemohly meče používat jedenapůlručně
Image
Image

edit2: meč je tam datovaný na období 1253 - 1287 n.l.
Vítek
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Možná pro to že ve 13.st. meč stále ještě používala převážně jízda a na koni se takhle používat nedá. Čili opěšalý jezdec ho tak použít jistě mohl, pokud by se zbavil štítu (což je samo o sobě otázka), ale nějak to není primární určení toho meče - jedenapůlruční meč se primárně drží v obou rukách a proto je to meč pěchoty.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava

Post by Corin »

Sám si použil v první větě slovo převážně...Proč by nemohl někdo nosit jedenapůlruční meč normálně na pěšo?
Vítek
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

Corin wrote:Sám si použil v první větě slovo převážně...Proč by nemohl někdo nosit jedenapůlruční meč normálně na pěšo?

pretože ako sa ti tu snažíme vysvetliť, 1,5lky ako take vtedy neexistovali (je to moderný pojem) a dlhý jazdecký meč bol pre pešiaka hooooooooooooooooodne drahá zbraň, takže preto ho si nikto len tak nenosil - pechota používala v tej dobe lacnejšia a účinnejšie zbrane
...a s tým, že prečo to tak nemohlo byť sa moc neoháňaj, dokáž že to tak bolo...alebo si len potrebuješ potvrdiť správnosť kúpy jednoručky ku kostýmu handrového pešiaka?
...a fotky terajších výrobcov sú dost chabý argument, takmer nulový
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk