Stránka 1 z 3

Vrcholná pochva

Napsal: úte 28. lis, 2006 20:08
od Volkolak
Mám takový dotaz, mám jeden a půlruční meč, scháním pochvu a kamarád, že prý mi vyrobí kovovou pochvu potaženou kůží. Existovalo to vůbec? Jsou nějaké nálezy nebo je to blbost a mám dát ruce od toho pryč? Díky za odpovědi!

Napsal: stř 29. lis, 2006 6:34
od Vladan
Udělej jí ze dřeva a potáhni kůží... K jedenapůlručáku bys měl mít také odpovídající doplňky kostýmu.

Napsal: úte 05. pro, 2006 21:15
od Martin
Schwarzhelm píše:A jak je to s botkou, používala se jen kovová, nebo dnes tak často viděná kožená?
Jak nám namaloval třeba A. Dürer, tak někdy i žádná:
http://www.wga.hu/art/d/durer/2/13/1/017.jpg
:badgrin:

Napsal: stř 06. pro, 2006 7:11
od Vladan
Myslím, že když uděláš (nebo si necháš udělat) nějakou pěknou bronzovou, samozřejmě dobovou, tak nic neskazíš. Víc informací bude mít Ronšperk.

Napsal: stř 06. pro, 2006 8:32
od Maršálek
Schwarzhelm píše:A jak je to s botkou, používala se jen kovová, nebo dnes tak často viděná kožená?
Koženou botku bych opustil, to je především soudobé módní řešení. Vyjdeme-li z logiky, pak je kovová botka optimální a nijak drahá. To že dnes tu chybí výrobci je dáno poptávkou.

Re: Vrcholná pochva

Napsal: stř 06. pro, 2006 8:34
od Maršálek
Volkolak píše:Mám takový dotaz, mám jeden a půlruční meč, scháním pochvu a kamarád, že prý mi vyrobí kovovou pochvu potaženou kůží. Existovalo to vůbec? Jsou nějaké nálezy nebo je to blbost a mám dát ruce od toho pryč? Díky za odpovědi!
kovová pochva je opět soudobá záležitost, takže doporučuji dřevěnou, potáhnout kůží, v případě nobility i drahou látkou. kovové kování, tedy nejenom botka, by měly být samozřejmostí.

Napsal: stř 06. pro, 2006 11:39
od Martin
V pozdní gotice bylo celkem běžné používat také pochvy bez horního kování, pouze s botkou. Vázalo se to pomocí poměrně vzhledných uzlů.
http://strelciceskybrod.wz.cz/Mec_pochva1.JPG
http://strelciceskybrod.wz.cz/Mec_pochva2.JPG

Napsal: stř 06. pro, 2006 16:13
od Wothan
Výrobci nechybí, ale spíš jde o to že většina pošev v hist. šermu když už jsou je vyráběna sedláři nebo obecně lidmi co pracují především s kůží a je pro ně určitě větší problém pořídit té pochvě nákončí z kovu než z kůže které mají hodně a na to stačí i jen zbytky. Když si nechávám dělat pochvy tak společně s mečem nebo jeho jílcem a dělá je přímo mečíř, takže pro něj to až takový problém není - udělat pochvu ze dřeva, potáhnout kůží, opatřit kováním a řemením s přezkami apod. I když je fakt že ne vždy volím pochvu dřevěnou - do boje je to strašně nepraktická věc, takže pro některé meče mám pochvy dvě - dřevěnou i čistě koženou, kovový nákončík ale všechny.

Napsal: stř 06. pro, 2006 23:15
od Průser
Wothan píše:Výrobci nechybí, ale spíš jde o to že většina pošev v hist. šermu když už jsou je vyráběna sedláři nebo obecně lidmi co pracují především s kůží a je pro ně určitě větší problém pořídit té pochvě nákončí z kovu než z kůže které mají hodně a na to stačí i jen zbytky. Když si nechávám dělat pochvy tak společně s mečem nebo jeho jílcem a dělá je přímo mečíř, takže pro něj to až takový problém není - udělat pochvu ze dřeva, potáhnout kůží, opatřit kováním a řemením s přezkami apod. I když je fakt že ne vždy volím pochvu dřevěnou - do boje je to strašně nepraktická věc, takže pro některé meče mám pochvy dvě - dřevěnou i čistě koženou, kovový nákončík ale všechny.
A mohl bys poskytnout kontakt na tvého mečíře? Prosím prosím :wink:

Napsal: čtv 07. pro, 2006 16:58
od Wothan
Mně dělává pochvy jak už jsem psal Roman Bláha, jenže já mu zpravidla zadávám trochu víc než jen pochvu. Primárně je to mečíř a když už mu nezadávám celé meče pro to že si čepele nechávám dělat jinde, zadávám mu alespoň kompletní jílce, pochvy, řemení, přezky...přišlo by mi trochu hloupé po něm chtít jen pochvu.

Kontakt na něj je 723741061. Bydlí v Ivanovicích na Hané nedaleko Vyškova.

Tohle je dřevěná pochva potažená mořenou kůží a opatřená kováním. Je k trochu staršímu meči - na 11-12.st.

Obrázek

Napsal: čtv 07. pro, 2006 22:39
od Martin
Našel jsem jeden obrázek s konstrukcí románské pochvy. Ale zrovna moc jasný mi to není. Hlavně to omotání jakýmsi páskem (?) :shock:
http://strelciceskybrod.wz.cz/Pochva_romanska.JPG

Napsal: čtv 07. pro, 2006 23:39
od Borivoj
Nad tímhle obrázkem jsem se kdysi taky podivoval. Geibig neuvádí z čeho tahle rekonstrukce vychází, tak jsem se to rozhodl ignorovat.

Napsal: pon 11. pro, 2006 13:17
od Maršálek
Schwarzhelm píše:Ještě dotaz, jak je to s barvami pochev. Ptám se proto, že mám doma pěkný kus černé kůže. Na ostatních fórech jsem se o barvení kůže na černo moc nedočetl.
není jediný důvod, proč ji nepoužít :wink: černá patří ke škále barev běžně spjatých s kůží a koženými výrobky.

Napsal: sob 17. bře, 2007 19:09
od Borivoj
ad Ing. Havránek Jiří: Víš jmenovitě o některých? Díky mým extrémě chabým znalostem němčiny jsem nebyl schopný to v Geibigovi najít.

Napsal: sob 17. bře, 2007 19:16
od Borivoj
Chtěl bych upozornit na to, že kovová pochva zas takový výmysl není, skutečně se občas vyskytovaly (i když ne moc často).
Další možností jsou pochvy kožené s hranou vyztuženou kovovým páskem (zevnitř nebo zvenčí), což se ve vrcholném středověku vyskytuje jak u mečů, tak i u tesáků a nožů.

Podívám se po nálezech. Někde jsem je tento týden viděl, ale nevzpomínám si, kde.