Vrcholná pochva

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ad Borivoj: Stačí když si v Geibigovi podíváš líp na fotky nálezů pochev, ve 2-3 případech je tam ta omotávka na pochvách pěkně vidět, a navíc je to pěkně vidět i na iluminacích např. Vivianova bible atd.Nejedná se ovšem o románské období, ale o karolínské.
O kovových pochvách vím jen z doby latenské a římské, z doby hradištní se uváděly některé nálezy z Pohanska, ale to byl nesmysl. V naprosté většině se dochovaly dřevěné zbytky dost často s plátnem. Hrany pochev se občas potahovaly kovovými lištami. Kožené pochvy spíš jen u nožů a vpozdním středověku u tesáků.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

I u těch nožů jsou často archeologicky doloženy dřevěné pochvy.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Vrcholná pochva

Post by maser »

Volkolak wrote:Mám takový dotaz, mám jeden a půlruční meč, scháním pochvu a kamarád, že prý mi vyrobí kovovou pochvu potaženou kůží. Existovalo to vůbec? Jsou nějaké nálezy nebo je to blbost a mám dát ruce od toho pryč? Díky za odpovědi!
tuhle variantu jsem viděl na tesáku, u meče nevím. :|
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Nevím, kam to dát, proti píšu sem. Řeším zavěšení sekery na opasku v bitvě. Když ji jen zastrčím a chvíli pobíhám, už ji mám na zádech. Vím, že někdo zmiňoval jakési trny na boku sekery, ale to podle mě posun nevyřeší. Nebyly snad nějaké závěsy? Anglie/Francie 1320-1370..Díky
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Máte přeci ikonografii:-) Jinak jde použít poutko a tak, ale to se obvykle nevytahuje moc dobře. Třetí věc je, že nošení seker za opaskem je dobrý způsob, jak se pořezat. Všimněte si, že trapeři je nosí v pouzdrech. Stejný problém řešíme na RS. IMHO mám pocit, že sekery se za opaskem nosily minimálně, není to přece jen poboční zbraň, a když, tak v poutku a třeba i v pouzdře nebo ovázané.

Ve vašem VS bych nejlogičtější viděl - pěchota v ruce, jízda u sedla.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

[quote="Kain"]Máte přeci ikonografii:-) [quote]

... no právě. A v té mi připadá, že to nosí jen tak za pasem, což se mi zdá jako pěkná blbost. Možná se ale neumím koukat.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Ukaž...já si momentálně vybavuju vždycky jen sekery v ruce:-(

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Kain wrote:Ukaž...já si momentálně vybavuju vždycky jen sekery v ruce:-(
To jsem si zase kurňa naběhl. To je bohužel na delší hledání, neb jich je jak šafránu, a k tomu snad jen na salátech o které se nikdo moc nezajímá. Ale vím, že už jsem to někde viděl ... dej mi aspoň týden.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Kain wrote:Máte přeci ikonografii:-) Jinak jde použít poutko a tak, ale to se obvykle nevytahuje moc dobře. Třetí věc je, že nošení seker za opaskem je dobrý způsob, jak se pořezat. Všimněte si, že trapeři je nosí v pouzdrech. Stejný problém řešíme na RS. IMHO mám pocit, že sekery se za opaskem nosily minimálně, není to přece jen poboční zbraň, a když, tak v poutku a třeba i v pouzdře nebo ovázané.

Ve vašem VS bych nejlogičtější viděl - pěchota v ruce, jízda u sedla.
proč by to naměla být poboční zbraň? Navíc je sice hezké, že pěchota v ruce, ale kam dám kopí?
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Na tomhle obrázku z konce 15. stol. je tlupa arkebuzírů a jeden má dlouhou sekeru v poutku na opasku:
http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/S ... buzyII.jpg

Přijde mi to jako dobrej způsob, jak se o ní přerazit a nabít si hubu. Nicméně považuju ten obrázek za věrohodný.
Je to z jiný doby, než který se týká dotaz, ale ono moc jiných možnosti neexistuje.

Kámoš má pěkně nabroušenou sekeru a vlastně neví, jak ji nosit. Za opaskem všechno kolem pořeže včetně rukou. Ale žádný pouzdro jsem na obrazech neviděl. Je ale pravděpodobný, že se pouzdra používala, jinak by musely být ty sekery poměrně tupý. A tupou sekerou dřeva ani oceli nenasekáš.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

to očko by možná stálo z auvahu, ale to se zas bude děsivě plandat všude kolem, tzn. překážet jak mě, tak ostatním. Já už ji mám pěkně ztupenou, takže se pořezání nebojím. A zas se mi nechce chodit s ostrou, i tak je to dost pádná zbraň, a pokud bych třeba někomu prosekl štít, asi by mě neměl moc rád.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Osobně jsem to řešil koženým "očkem" funguje to dobře, ale je to jen špekulace. Btw, i tupou sekyru naděláš pořádnou paseku.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Tedy, je třeba si zvyknout, že zbraně byly ostré. Sekera byla mj. i nástroj, jak říká Martin, pořeže. Ano, i tupá tě dokáže zabít, ale ona byla ostrá. Ne jako břitva, ale pracovně ostrá, a ta zabije líp.

Když je v poutku na opasku, kvedlá, zavází při běhu atd. Já to řešil koženou trubkou pár cm dlouhou na opasku, do které se zasune, a to vysoko na řemeni přes rameno. Je to zatím nejlepší řešení, ale ideální stále není. Navíc neřeší problém ostré sekery. Na druhou stranu tenký ovaz sekery při náhlé potřebě rubat nemusíte vlastně ani sundat. Pak ji můžete mít klidně za opaskem...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Co jí mít v očku na opasku s na řemínku připevněným "krytem" ostří? V případě nutnosti sundáš kryt a vytáhneš sekeru. Celá záležitost zabere jen pár vteřin...
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Ale jo, nebo rovnou pouzdro na opasku, jako skauti a vojáci. Prostě z praktického hlediska to máme zvládnuté, teď zbývá najít oporu v historii:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Post Reply