štít tvaru sférického trojúhelníku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

WILDEWALDER wrote:hmm a nikto nic...
teď to zkouší někdo na Brněnsku
Ich dien!
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

WILDEWALDER wrote:hmm a nikto nic...
neboj, ozvali sa, ale cez SZ..dik Marsalku :wink:...tak to idem skusit, potom dam vediet, ako som dopadol...
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
WILDEWALDER
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prešov, Slovensko
Contact:

Post by WILDEWALDER »

inak Triarius som igor v. na serm.sk/forum :wink: a ten stit ma zaujima.
Les je mojim rodiskom, domovom a hrobom.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

:wink:...dam ti vediet
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Narazil jsem na vyobrazení, u kterého mne zaujalo, že štít drží na na boku i když těžkooděnec seká mečem obouruč. http://www.tempora-nostra.de/tempora-no ... 03&tfl=112 Požívalo se řemní okolo krku, jako u starších mandlových štítů? U toho druhého je štít vidět z vnitřní strany a žádné řemení tam není patrné.
Vítězství nebo smrt!
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

pokial viem, tak sa to používalo aj v tomto období, niekde som to ešte videl, musím pohľadať ten obrázok...
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Vladan wrote:Narazil jsem na vyobrazení, u kterého mne zaujalo, že štít drží na na boku i když těžkooděnec seká mečem obouruč. http://www.tempora-nostra.de/tempora-no ... 03&tfl=112 Požívalo se řemní okolo krku, jako u starších mandlových štítů?
Řemen kolem krku se používal nejen k odlehčení štítu při vlastní řezničině, ale hlavně při jízdě na koni (při útoku, chceš-li). Stejně tak byl při jízdě na koni s největší pravděpodobností štít uchycem přes řemen na předloktí (namísto držení v dlani), aby se mohl oděnec zároveň krýt i držet uzdu zároveň.
U toho druhého je štít vidět z vnitřní strany a žádné řemení tam není patrné.
Když máš na ilustraci od Borna auto, řešíš jestli má a nebo nemá výfuk?
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Triarius wrote:pokial viem, tak sa to používalo aj v tomto období, niekde som to ešte videl, musím pohľadať ten obrázok...
Tohle z obrázku nepoznáš. Projeď si sochy a náhrobky.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

myslel som podobný čo sa týka obojručného držania pri štíte, malo to byť skôr pre zaujímavosť...ale mrknem aj ostatné zdroje, čo mám...
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Andre wrote:
Triarius wrote:pokial viem, tak sa to používalo aj v tomto období, niekde som to ešte videl, musím pohľadať ten obrázok...
Tohle z obrázku nepoznáš. Projeď si sochy a náhrobky.
POznáš taky
Codex Constance-Weingarten 1300 - http://img524.imageshack.us/my.php?image=11th5.jpg

1350-75 Chronique d'Angleterre - http://www.bl.uk/catalogues/illuminated ... llID=11752

neznámý obrázek z neznámé doby a neznámé bible- http://img112.imageshack.us/my.php?imag ... il1io1.png
Vlad
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Severní sudety - okolo Žitavské cesty

Post by Vlad »

Vladan wrote:Narazil jsem na vyobrazení, u kterého mne zaujalo, že štít drží na na boku i když těžkooděnec seká mečem obouruč. http://www.tempora-nostra.de/tempora-no ... 03&tfl=112 Požívalo se řemní okolo krku, jako u starších mandlových štítů? U toho druhého je štít vidět z vnitřní strany a žádné řemení tam není patrné.
.. řekl bych - mě osobně to spíše připadá, že ho má pověšený na zádech než na boku ( kdybych to kreslil já, mohlo by to vypadat i horšíc)
.. ale jednoznačně řemen tam, má .. také jsem si zkoušel dávat štít na bok a záda bez řemenů a kupodivu mi s těch zad vždy záhadně upadl na zem - nerozumím co jsem dělal špatně (= nepovedený vtip)
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Co si myslíte o používaní kulatých štítů jako alternativu k trojúhelníku.
Z vyobrazení je znám docela dost často (až mě to někdy i zaráží).
Bohužel si nevybavuji žadnou sochu.

Ještě jedna věc a to kde by na našem uzemí mohl být konec používaní mandlí.Jakožto štítu pěchotního. Vím ,že se nedá říct ,teď .Ale jestli by se dělala rekonstrukce bitvy na začátek 14. století a jedna mandle by se tam mihla ,myslíte ,že by to bylo hodně špatně?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Myslím že ty klasické mandle už ne - občas sice vidím na vyobrazení podobné štíty ale je fakt že už na konci 12.st. až počátku 13.st. se ta horní hrana prostě zařezává a pokud najdeme později nějaké kompletní mandle jsou to dost podivné štíty - třeba v podobě malých jezdeckých štítů o kterých ani nevím co si vlastně mám ve vrcholném středověku myslet. Taky bývají iluminace poněkud zavádějící protože i když obvyklá praxe byla dělat výjevy a to i biblicé v soudobé podobě, nemůžeme nikdy úplně vyloučit že se někdo nepokusil o nějaké záměrné archaizování s tím že by použil "nějaký starý štít". Nicméně ty zakrojené dlouhé štíty bych u pěchoty ve 13.st. a možná i na počátku 14.st. asi úplně nezavrhoval. Jen mi přijde divné aby se tam "mihla jedna mandle".
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

Mam taky pocit, ze na uzemi Byzancie sa pouzivali podobne stity aj v 14. stor., takze by to mohlo byt...
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Já jsem úl se špatně vyjádřil. Myslel jsem právě tu fiklou mandli ,jak ji známe z konce 12. stol či z macievské.

Říká se tedy tomuto štítu nějak speciálně ,abych příště použil lepší terminologii.
Post Reply