Kroužkové zbroje ve vrcholném středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

zdravim nasel jsem dost zajimavou vecicku

Image


datovane k roku 1250 k nalezeni v British Library, MS Royal 2 A XXII, f .220
jedna se pry o nanytovane krouzky k kozenemu podkladu ;)

tak by me zajimalo co byste na to rekli k roku 1300 ;) protoze nejzajimavejsi se mi na tom zda to ze uz pod nimi nema zadnou brn
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Kde tam vidí ty nýty?
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

no pry uprostred tech kolecek ;) vic bohuzel nevim
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Takže maxinýt uprostřed, to zní drsně :badgrin:
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Třeba takhle:

Image

a v detailu té nohy:

Image

Z nedostatku lepší terminologie to nazýváme "falérová zbroj" nebo její součást samozřejmě. Čiste z ikonografie je téměř nemožné poznat zda jde o kroužky duté našívané na podklad (stehy by tu nemusely být nutně vidět), nebo zda jde o kroužky plné přičemž vnitřní kruh ohraničuje hlavu nýtu na středu kroužku držící to k podkladu. Já se sice kloním k dutým a našívaným kroužkům ale možné jsou zřejmě obě hypotézy. Každopádně nejde v tomto případě o stylizované kroužkové pletivo protože to je znázorněno vedle - zde tyhle prvky slouží jen jako zesílení krytí holeně, na jiných výjevech: http://www.curiavitkov.cz/valka23.html jsou takto konstruované celé zbroje, ovšem to je trochu starší záležitost.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Vím, znám. Jen mi přijde absurdní dělat takový maxinýt, když by to stačilo udělat s menší dírou nebo našít.
I když připustím stylizaci autora, tak mi to přijde sakra velké na to aby to byla hlava nejtku.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Může to být hlava nýtu nebo taky falešný nýt - vypouklina na povrchu ploché destičky ála některé destičkové nebo šupinové zbroje v ikonografii. Těch možností jak dosáhnout toho že to takhle bude na pohled vypadat (za předpokladu že přisoudíme autoru alespoň nějakou snahu o realistický výjev) je vícero. Já osobně se kloním k těm dutým kroužkům ale je to jen můj subjektivní dojem protože posuzovat 2D výjev navíc v intencích tehdejšího umění a vědomí že nejde o výrobní výkres ale o umění je už tak dost obtížné.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

dik za informace :) tak tomuhle se radsi vyhnu abych se vyhnul pozdejsim problemum. Kez by bylo vice informaci.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

to je poměrně notoricky známý obrázek, ze kterého bolí některé zbrojíře hlava - ono totiž není úplně jasné, co kryje holeně, zda jde o našívané či nanýtované disky, kroužky, či něco jiného.
také se domnívám, že je to něco jiného nežli kroužková brň, ale protože se už v celém rukopise neopakuje, tak to ani nemáme jak více upřesnit. Je to ale pěkný doklad toho, variabilní mohla být těžká zbroj :wink:
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Mám dotaz jak to vidíte s použitím samostatné kroužkové kukly. Myslím tím ,jestli mám vůbec doložený ,protože mně většina příjde jako závěsy na helmách.

Jediné co by to vyvracelo závěs (myslím teď tedy viditelná část) a klobouk. Kde si nedovedu představit konstrukci ,možná by se zde hodiliy klidně i nějaké pozdější varianty ,ktere by kukly nějak podporovaly.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Samostatné kroužkové kukly se v určitém období (1. pol. 14. stol.) používaly i pod bascinety. Nějaké postavy z náhrobků a rekonstrukce jsou v Ospreyi: English Medieval Knight 1300-1400.
User avatar
Spernak
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Spernak »

Abych to uvedl na pravou míru (když už si mě tady berete na paškál). Moje odění je řešeno takto:
Nohavice (kalhoty) přivazuji k hacím (spodkům) jednou tkanicí, ale ne vpředu (jak je to nejčastěji uváděno) ale na boku. Tato alternativa se mi osvědčila nejlépe - nohavice ani při opakovaném sedání a vstávání nesjíždějí, jelikož se výrazně nemnění délka úvazu tak, jako při uchycení jen vpředu. Přitom vzhledově je rozdíl myslím nepatrný.
http://www.posadow.ic.cz/galerie/220907/DSC_0020.html
Pak ale přišel kámen úrazu. Zkoušel jsem drátěné nohavice nosit stejným způsobem, ve stejných místech přivázané ale připenvěné k opasku (tkanice spodků by to určitě neunesla) v pase. A bylo zle. Opasek táhnul a řezal jako čert. Prorazil jsem tedy v boku prošívanice dvě díry, protáhnul tkanice vedoucí od nohavic ven a zavázal. Nošení je velice pohodlné, nic netlačí, neřeže, ale ouha! Když chci někomu rozpoltit lebku, táhne mi zvednutá paže nohu nahoru. Musím tedy na zvednutí ruky překonat daleko větší sílu, nebo povolit nohu. Buď mám tedy blbě ušitou prošívanici a nebo je celá konstrukce chybná. Samostatná zbroj nohou (drátěné nohavice, vycpávané nohavičky a terčíky na kolenou) i samostatná prošívka přitom fungují výborně. Možná by pomohlo jenom vsadit rukáv k tělu pod větším úhlem (teď jej mám kolmo)
V současné době experimentuji s dvěma dalšími možnými alternativami. Buď vázat zbroj nohou k opasku upnutém na bocích t.j. pod horní hranou kostí kyčelní a nad kyčelním kloubem. Zkoušel jsem to zatím jen jednou, ale fungovalo to.
Anebo (inspirován Mac. bibl.) udělat prošívanice dvě. Jednu krátší s rukávy do pěstnic a jednu delší, bez rukávů a k té vázat nohy.
Shrnutí: Nevím jak to udělat správně, ani v čem přesně je chyba, ani nechci tvrdit, že "takhle rozhodně ne". Možná bude stačít jen vychytat mouchy. Pokud to někdo víte, prosím poraďte.
Dodatek: Veškeré vady a nedostatky jsem záměrně zveličil aby bylo jasné co to dělá.
Já ho propíchnu! Je to rychlé a stavovské!
Kolja

Post by Kolja »

Sem se chtěl zeptat. Bylo na kroužkovkách zapínání, na obrázcích to nevidm, ale vobčas to je k vidění ve filmu.
A ještě by mě zajímalo, když už se to dělá tak to má bejt na zádech nebo na drudi???
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Kolja wrote:Sem se chtěl zeptat. Bylo na kroužkovkách zapínání, na obrázcích to nevidm, ale vobčas to je k vidění ve filmu.
A ještě by mě zajímalo, když už se to dělá tak to má bejt na zádech nebo na drudi???
mrkni sem: http://www.livinghistory.cz/modules.php ... pic&t=1805
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň
Contact:

Post by Boreš »

Pane Spernaku zkus si spodní polovinu průramku na prošívanici vypárat a nechat volně. Pod kroužkovou brní to nevadí a hýbe se v tom skvěle
Post Reply