Kroužkové zbroje ve vrcholném středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Spernak
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Spernak »

Ono by to takhle určitě šlo, ale připadá mi to trochu jako "vanička pod motor". Myslím, že řešení je někde jinde.
Já ho propíchnu! Je to rychlé a stavovské!
cep(vitamín)
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice

Post by cep(vitamín) »

Bohuslav wrote:Mám dotaz jak to vidíte s použitím samostatné kroužkové kukly. Myslím tím ,jestli mám vůbec doložený ,protože mně většina příjde jako závěsy na helmách.

Jediné co by to vyvracelo závěs (myslím teď tedy viditelná část) a klobouk. Kde si nedovedu představit konstrukci ,možná by se zde hodiliy klidně i nějaké pozdější varianty ,ktere by kukly nějak podporovaly.
[img][img]http://i41.servimg.com/u/f41/11/31/97/13/cap10.jpg[/img][/img]
Stačí?
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No na to jsem zapoměl úplně reagovat.
Bohuslav: Nedával jsem ti ty nálezy z Wisby nahodou? Když tak se o ně přihlaš.
Honor supra Vitam! Image
Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň
Contact:

Post by Boreš »

Spernak wrote:Ono by to takhle určitě šlo, ale připadá mi to trochu jako "vanička pod motor". Myslím, že řešení je někde jinde.
Já bych to spíš viděl jako laděný výfuk :biggrin:
Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň
Contact:

Post by Boreš »

máte někdo nějakej detailnější nákres nebo foto napojení kroužkové kukly na košili? čim víc variant, tim líp.
Vim, že ten postup je na Curii, ale asi jsem natvrdlej :-)
Díky
Do věčnosti!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Boreš wrote:máte někdo nějakej detailnější nákres nebo foto napojení kroužkové kukly na košili? čim víc variant, tim líp.
Vim, že ten postup je na Curii, ale asi jsem natvrdlej :-)
Díky
Můžu akorát říct že to je dost tricky, u kompletu jsem to předělával asi 5x a jednou jsem málem sám sebe uškrtil :)

Nicméně základ je napřed si na košili naplést "obojek" z proužku pletiva, tak aby na něj kukla mohla navázat.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Jednou jsem udělal zajímavý pokus-pletl jsem límec od kapuce tak dlouho,až obvod odpovídal hrudníku a obvodu rukou,ruce jsem oddělil,trup na bocích spojil-vyšla celoelastická košile bez jakéhokoliv hrubého napojování-místo pod pažemi se dá čistě doplést,ale kvůli pohodlí je lepší vložit kůži...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň
Contact:

Post by Boreš »

Boza wrote: Můžu akorát říct že to je dost tricky, u kompletu jsem to předělával asi 5x a jednou jsem málem sám sebe uškrtil :)

Nicméně základ je napřed si na košili naplést "obojek" z proužku pletiva, tak aby na něj kukla mohla navázat.
Tak škrcení a tři pokusy mam za sebou :-)
Jen si nedokážu představit jak budou vycházet švy, stěny spočítat to atd.
prostě jsem tohle ještě nepletl, ale už to vypadá slibně :D/
Do věčnosti!
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Post by Hynek z Děčína »

Nevíte někdo kde bych mohl sehnat poctive kroužkové rukavice? U pár výrobců jsem je našel, ale o svářecké pošité kroužkama fakt nestojím! :-)
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

vyrob si je pak budou podle tvých představ
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Sian wrote:Nevíte někdo kde bych mohl sehnat poctive kroužkové rukavice? U pár výrobců jsem je našel, ale o svářecké pošité kroužkama fakt nestojím! :-)
Jak říká richardrg, udělej si je, na internetu je pousta návodů jak vyrobit kroužky a popravdě je to velmi jednoduché a pokud nemáš trpělivost na pletení celé kružkovky, ty rukavice se daji bez problemu zvládnout, ušij si vlastní dobře vycpávané rukavice, vrstvené a prošívané se mi neosvědčily tolik jak vycpávané, samozřejmě hezky vlnou.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Post by Hynek z Děčína »

Když ono je to u mě trochu o zručnosti! Co se týče pletení kroužkové části to není problém. Ale ty rukavice! Jo a propo tu kroužkovou část se pak na ty rukavice normálně našijí že?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Sian: ještě mám doma několik párů "univerzálních palčáků", jsou to rukavice šité přesně jako základ do kompletů a na ochranné rukavice.

Jsi-li z Prahy, stav se, pár je za 300 káčé.

Přidělávat kroužky je imho lepší tak že si napřed na rukavici našiješ okolo úzký kožený pásek, který už může být hustě proděrovaný, pak kroužky připojuješ přímo na něj.
Last edited by Boza on Fri 17. Apr, 2009 9:08, edited 1 time in total.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Máš těch možností víc (mluvím asi hlavně o kompletech kde se tenhle problém musel řešit také, jak to bylo u mladších kroužkových rukavic netuším ale o mnoho jiné to být nemohlo):

1. našiješ to na rukavici dratví - ale počítej s tím že se to časem prodře a musíš to opravovat. U zavíraných kroužků se může stát navíc že se to i vyvlékne.

2. našiješ to na rukavici slabším koženým řemínkem který prošiješ přímo rukavicí (asi vhodnější spíš u kožených)

3. podobný kožený řemínek provlékneš pletivem a dratví našiješ na podklad - to lze aplikovat na kožené i na prošívané rukavice.

4. vezmeš širší kožený řemínek, naděláš díry, těma protáhneš krajní obvodové kroužky, nebo tu kůži přehneš přes pletivo a dratví prošiješ (jako když prostě lemuješ kroužkovku kůží) a takto kůží olemované pletivo následně našiješ dratví na koženou nebo prošívanou rukavici.

5. provlíkneš ty kroužky rovnou dírkama po obvodu rukavice - to se ale opět hodí jen pro kožené rukavice. Časem se může stát že se to bude vytrhávata hůř se to opravuje.

A to jsem vybral jen pár postupů které mne napadají, asi by se daly vymyslet i jiné.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Post by Hynek z Děčína »

Boza: Díky za nabídku! Poslal jsem ti SZ abych to tu nespamoval.
Wothan: Tobě díky za vyčerpávající odpověď!

Jak říkám mám své ruce rád a když už pujdu do těch kroužkovek tak ať je to co nejlepší.
Post Reply