Kroužkové zbroje ve vrcholném středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
Šulda

Kroužkové zbroje ve vrcholném středověku

Post by Šulda »

V dějinách hmotné kultury se píše, že když v 15.století byla kroužkovka už jen doplněk k plátům, tak že se už nenýtovala, ale dělala jen ze sekaných kroužků.
Nikde jinde jsem o tom ale nic nenašel a i nějaké dochované košile co jsem viděl, byly nýtované. Víte o tom někdo něco bliššího? (četnost případů, atd ...)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nejsem si jistý jestli to tam tvrdí takhle kategoricky, podívám se. Pokud ano je to nesmysl. Ono jde o to že se skutečně objevovaly zbroje pouze zavírané, případně dělané tak že byla půlka vyseknuta vcelku a druhou to bylo uzavřené bez nýtu (i to je pak pevnější než celozavírané). Dosud jsem neviděl jedinou takovou zbroj z 15.st. Našel jsem jen zmínky že se to tu a tam objevuje už v 15.st. ale bohužel bez uvedení odkazů na konkrétní nález apod. (kdyby chtěli být všichni autoři vojensko-historických publikací alespoň tak důkladní v odkazovém aparátu jako ten tolik kritizovaný Choc...). Viděl jsem takovou pouze zavíranou zbroj až ze 17.st. - tuším Polsko nebo Maďarsko, už nevím. Jinak technicky vzato - když proženu kroužek první částí technologie naší dílny - tj. natočím, rekalibruji a rozplácnu, tak se rozpláclá část přeloží přes sebe. Takhle udělaný kroužek by i bez nýtu vydržel mnohem víc než pouze zavíraný a není to nijak extra pracné...máte-li na to ovšem brnířské vybavení. Taky to kroužky zploští, takže mají tvar oválu - to je tvar který mnohem lépe odolává roztažení než kruhový průřez drátu.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jinak abych předešel nedorozumění - zbroje dělané z půlky vyseklých a z půlky otevřených kroužků samozřejmě znala i antika, ale tam se ta otevřená půlka nýtovala.

Rád bych dořešil technologii s háčkem. Pak by nebylo třeba dělat nýty. Ne že bych měl něco proti nýtování - je to konečně pevnější, ale mým cílem je mít kompletní brnířskou technologii - se všemi nástroji i postupy které se v Evropě objevovaly. Navíc je s tím méně práce než s nýtováním :-) Když pojedete do Nymburka - stavte se v městském muzeu.Moc tam toho není - pokud vás ovšem nezajímají mašinky a železnice, ale je tam v sekci věnované historii města gotický šlap se závěsem. Dlužno dodat že závěs je spečený rzí ale část odtržených fragmentůl je volná. Velmi dobře si prohlédněte z blízka (přes vitrínu samozřejmě) technologii - nenajdete nýty a přesto to bylo nýtované - na výstupek. U nás poměrně unikátní věc.
Šulda

Post by Šulda »

je to tam výslovně (nemám je teď po ruce, takže nevím stránku, ale je to někde ve zbrojních řeslech)

Jinak mě to taky celkem překvapilo, říkal jsem si, jestli spíš nemají na mysly drobné doplňky (oboječky, kroužky našité na krzno atd ...), tam by to bylo možné?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Upřímně řečeno - Dějiny hmotné kultury jsou sice dobré dílko, ale vojenství tam je vyloženě okrajová záležitost. Je tam pár zajímavostí ale nijak zásadně se tomu nevěnují.
Šulda

Post by Šulda »

jasně, beru je s rezervou (ono nejen to vojenství, zvláště názory na společnost jsou už poněkud nemoderní :mrgreen: ), proto se taky ptám, jestli se s tím někdo setkal i jinde ...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

V 15.st. ne, respektive ano, ale pouze různé zmínky a narážky. Nemůžu bohužel uvést jediný příklad takové zbroje s datací, místem nálezu či uložení/vystavení apod. Později - 16-17.st. už jsem takovou zbroj viděl, bohužel nevím v jaké knize to bylo i s datací a uložením.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Upřímně řečeno jsem ještě neviděl na vlastní oči krzna s vykládáním na 15-16.st. i když vím že existovala a někde je určitě mají, jen se s nimi nějak míjím. Jen celé zbroje. Zato závěsy přileb se tu a tam vidět dají - například v Nymburském městském muzeu mají přímo v expozici šlap se zbytkem závěsu.

K nýtovaným zbrojím - ano, mám objednaný románský komplet, ale cena se pohybuje kolem 50 000,-Kč. Gotická by asi byla levnější. Já vím že je ostuda když si brníř nchává dělat zbroj jinde, ale mně to nebaví plést, jen ukazovat lidem, vymýšlet a zkoušet nové postupy, přípravky, dělat je původní technikou apod. :wink:

Střihy na trenky nemám, ale snad bych něco našel v Ospreyi.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Poslal jsem ti to mailem, ale teď dělá na tom kompletu pro mne a počítám ho to chvíli zaměstná. Jinak já bych měl být brzo schopen dělat nějaké drobnější věci jako závěsy přileb apod.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No jo no - když rozdrtí tak rozdrtí, co naděláš, ale aspoň neuříznou :wink:
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Zajíci,
naštěstí historickou věrnost ověříš, kromě pramenů, hlavně v praxi. Pokud to bude sice "jako na obrázku", ale nebude to fungovat, je někde chyba...

Co se navazování více vrstev týče, neviděl bych problém v tom navázat na prošívanici jak drátěné spodky tak plátové nohy. Tkanicemi tehdy skutečně nešetřili :) Druhé řešení bych viděl třeba v použití lehkého plátěného doubletu, na kterém by byly navázány nohavice a drátěné spodky a na prošívanici pak plátové nohy - potit se v tom budeš úplně stejně :wink:
Každopádně ty Honzovy spodky jsem měl párkrát na sobě omezení v pohyblivosti jsem nezaregistroval (jsou ze zavíraných krožků), takže toho bych se nebál. Ale zas je to o tom, aby byly dobře udělány...
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

V podstatě ten doublet, neboli krátký kabátek, mohl mí t různé tvary a materiály - od vlněného s pevnými rukávy až po plátěný bez rukávů - tedy vlatně jakousi vestu. Takže vesta ano - ale chce to aspoň orientačně volit střih podle nějakého pramene - je jich spousta a jsou různé, tak je i prostor pro menší improvizaci...
Volkolak

Post by Volkolak »

Chci se zeptat na délku rukávů u kroužkové zbroje, už mám upletenou vestu a teď se chystám na pletení rukávů. Někde jsem četl že délka má být po konečky prstů, ale přijde mi to moc dlouhé když mám plátové rukavice.[/img]
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je pravidlo, které zajistí že bude rukáv dostatečně dlouhý při všech pohybech ruky a nikde tě to nebude tahat. Dá se to ale změřit i na ruce ohnuté v lokti.
Matěj
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Matěj »

V jednom z "Dragonů" jsou určitě(braie d´acier). Chtěl bych se jen zeptat, zda-li to tu plátěnou podšívku máš doloženou na nějaké iluminaci... Vždycky jsem si myslel, že pod ně byly vycpávané nohavice. Přeci jenom samotné kroužky to, co chlapa dělá chlapem nezachrání, vzhledem k drtivým účinkům rány. Co se týče navazování, na jakou část oděvu či zbroje se přivazovaly? Dík
Post Reply