Přilby vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
Ješek

Přilby vrcholného středověku

Post by Ješek »

tady je něco k hrncovkám a kbelcovkám http://home.tiscali.be/klauwaer/helm/
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

zdravim zabivam se nyni vyberem sve nove prilby na pocatek 14. st. chtel bych sklopne hledi a tak my prisly na vyber 2 .. Slap s klapvisorem a Sugar loaf helmet ( neznam cesky nazev ) nevite nekdo o prvnich vyskytech techto prileb ? . prikladam obrazky co jsem nalovil na internetu

takze ta prvni urcite neni na pocatek 14 ;) ale je pekna tak jsem ji sem dal :) aby bylo taky videt jak se nam to vyvinulo ;)
Image

2 no ten samy pripad... :) ale uz blize
Image
dale uz jen dobova vyobrazeni z ruznych dokumentu

1. datovano na 1316 . hned 2 zobrazeni prilby se sklopnym hledim ( bohuzel ne presne ten typ co bych rad videl )
Image
Image

to v vlevo je pry klapvissor tak nevim :) mozna ano
Image
Image

no a to nejlepsi co jsem nalezl naposledy codex manese . rytir s mecem a cervenym varkocem v levo .
Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

[



2 no ten samy pripad... :) ale uz blize
Image - tahle je datovatelná cca k 1340


to v vlevo je pry klapvissor tak nevim :) mozna ano - to jsou hrncovky
Image


no a to nejlepsi co jsem nalezl naposledy codex manese . rytir s mecem a cervenym varkocem v levo .
Image[/quote] - to by mohlo být
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

jinak obecně lze použitelné helmice shrnout následovně:
Pro pěchotu především železné klobouky a lebky.
Pro jízdu opět klobouky, lebky, šlapy a z uzavřených hrncové helmy, pozdní kaloty (pozor v podstatě již archaismus, použitelné tak do 1/4 14.st.), kbelcové helmy a ranné tipy helmic se sklopným hledím.

Pokusím se sem naházet obrázky. Pozor, helmice s hledím jsou samozřejmě praktické, ale vyžadují plnou zbroj! Také jsou nevěrohodné u neurozených bojovníků, kteří v odpovídající výzbroji netvoří družinu šlechtice... Současně vyžaduje přilbice s hledím odpovídající moderní zbroj, tj. patřičné plátové doplňky - tady doporučuji vycházet z náhrobků.
Ich dien!
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Nevím jestli už to není trochu pozdní, ale teď jsem se prohraboval helmama a to šlapem nebo basinetem s psím čumákem a hledal jsem tedy hlavně ty se středovým uchycením čumáku a narazil jsme na to, že všechny dochované co jsem našel mají kromě těch oček na závěs také dírky kolem dokola a nejsem si jist k čemu přesně jsou. Tak mě zajím jestli jste to někdo nestudoval...
Je to třeba na fotce z muzea v Coburgu http://www.kunstsammlungen-coburg.de klikněte na anglickou vlajku, Exhibitions, Art Collections.... z fotek druhý řádek, třetí fotka zprava (odklik na Arms Chamber) a pak je ta helma kousek dole. (bohužel to neumím linknout lépe je to databáze.)

Maršálek: A taky mě zajímá jak si sem dal výše tu fotku té udělané helmy, jestli to originál měl nebo ne .)) ale to jen btw :)))
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

dírky jsou určeny k našití koženého lemu kolem okraje přilby(já si tam rovnou našil i vycpavanou čapku-batwát), pěkně je to vidět např. na ozbrojenci od mistra vyšebrodského oltáře atd.. Taky mi to vrtalo hlavou než mi kdysi na Libušíně jedna "mrtvá"plechovka spadla na šlap(měl jsem hlavu naboku a ještě na štítu), kde ten lem jsem ještě neměl přišitej(ale dirky tam už byly) a já měl vyraženej okraj šlapu i s dírkami na ksichtu asi týden. V době kdy se okraje šlapů apod. ještě nefalcovali užitečná věc....
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Siegfried wrote:Nevím jestli už to není trochu pozdní, ale teď jsem se prohraboval helmama a to šlapem nebo basinetem s psím čumákem a hledal jsem tedy hlavně ty se středovým uchycením čumáku a narazil jsme na to, že všechny dochované co jsem našel mají kromě těch oček na závěs také dírky kolem dokola a nejsem si jist k čemu přesně jsou. Tak mě zajím jestli jste to někdo nestudoval...
Je to třeba na fotce z muzea v Coburgu http://www.kunstsammlungen-coburg.de klikněte na anglickou vlajku, Exhibitions, Art Collections.... z fotek druhý řádek, třetí fotka zprava (odklik na Arms Chamber) a pak je ta helma kousek dole. (bohužel to neumím linknout lépe je to databáze.)

Maršálek: A taky mě zajímá jak si sem dal výše tu fotku té udělané helmy, jestli to originál měl nebo ne .)) ale to jen btw :)))
Pokud jde o dirky po obvodu přilby, souhlasím s Frenkem. Jinak tu fotku sem původně dal Melkel a já jen odhadoval dataci, ale domnívám se, že tohle zapínání originál neměl. Logicky by si ho oděnec sám nezapnul, ani neodepnul - to prakticky takové užití vylučuje :wink: Ale je to jen má domněnka...
Ich dien!
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Nechtěl sem tu předesílat, ale v podstatě sme se shodli na třech možnostech
1. přidělání polstru do helmy... (proti tomu trochu oponuje to umístění dole... zvláště když se podíváme na jisté zúžení zvonu směrem dolů... moc pohodlné by to nebylo... )
2. zakrytí hrany a okraje kůží... vhodné i proti protrhávání podšití kroužkového závěsu (k tomu se přikláním nejvíce)
3. zavěšení podšití závěsu... nebo nějaká podobná souvislost s uchycením závěsu...
Spíše mě zajímá jestli jste někdo neviděl nějaké dochované řešení nebo jestli se tím někdo už nezabýval hlouběji...
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Co si myslíte o normanských přilbách , do kdy se tak u nás mohly vyskytovat?Našel jsem je v podstatě hlavně v macievovi,kde jsou poměrně hojně zastoupené ,ale řekněme v té druhé pol. 13. století nic než moc.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

DO té poloviny 13. století jako archaismus ano, ale potom už ne.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Takže se dá říct ,že z nich zmizel nánosník a poté ze z oné konícké helmy vyvinula lebka.A co třeba zašpičatění lebky, nebo možná už spíše šlapu,to jsem našel nejdřive v těch třicátých letech 14. století(je to tedy myslím italská malba). Souhlasí to?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To nemuselo být z kónické přilby - už ve 12.st. byly populární kaloty s různě vysokým oblám zvonem a podobné přilby s oblým zvonem a třeba maskovým krytem obličeje a nebo naopak úplně bez krytí obličeje (a tedy i bez nánosníku) známe i z počátku 13.st. takže anatomická lebka bude mít předobraz spíš tady.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: ke šlapu

Post by Maršálek »

keke wrote:Je možné aby pěší bojovník, zámožnější ale ne šlechtic používal v období kolem roku 1350 šlap s kroužkovým závěsem? Nebo dle shora uvedeného v podstatě jen lebku? Díky za odpověd
Možné to je, ale měl by mít i odpovídající zbroj, oděv a další vybavení - jinak bude vypadat jako by ji ukradl :wink:

Obecně doporučuji nezačínat pořizovat vybavení přilbou a teprve pak uvažovat, co vlastně dělat a jak vypadat...
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

když to doplníš silným prošívaným kabátcem, nebo kroužkovou košilí oblečenou na spodní prošívanici, bude to spolu super. Pokud si budeš pořizovat kroužkovou košili, pak na ni v tomto období neodmyslitelně patří vhodná suknice (varkoč).
Ich dien!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Keke: Zkus si zapřemýšlet, jako žoldák v té době. Pokud počítáš s kopím a pěším bojem, pak bych volil raději klobouk, který proti sekům z hřbetu koně ochrání lépe a i část ramen na rozdíl od lebky se závěsem. Je typyčtější, i když i ta lebka se dá okecat, ale už to není tak časté. Spíše bez závěsu. :wink:
Honor supra Vitam! Image
Post Reply