Přilby vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Absolutní souhlas s Martinem. Ten bascinet uvnitř je jen práce navíc s napasováním. Kdyby chtěl tlustější helmu, udělá si ji. Pohyblivý ten klobouk prý taky není, prostě IMHO ta konstrukce nemá důvod...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

By mne zajímalo, jestli se najde někdo, kdo bude tvrdit, že třeba tahle čepice na helmě je z plechu a zdvojuje tak ochranu mozkovny:
Image
Kunstwerk: Temperamalerei-Holz ; Einrichtung sakral ; Retabel ; Meister der Rückseite des Verduner Altars ; Wien ; Mt:27:033-056 , Mk:15:022-041 , Lk:23:033-049 , Jo:19:017-037
Dokumentation: 1330 ; 1331 ; Klosterneuburg ; Österreich ; Niederösterreich ; Stiftsgalerie
Anmerkungen: 108x120 ; Wien ; Rückseite des Verduner Altars ; Benesch 1937: S. 40
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Ing. Havránek Jiří wrote:pokud by ten klobouk byl plechový pevně spojený s příbou, tak by dotyčný riskoval při zachycení např. větví, že mu to zlomí vaz. kožená nástavba tohoto tvaru vyplněná např. žíněmi mu naopak velice sníží účinek rány mečem (deformační zóna). I ten bílomodrý lem okolo přilby, pokud by byl zhotoven z tenkého plechu příp. jiného mat., může úspěšně fungovat jako deformační zóna. V zásadě by měla být omezená pevnost spoje mezi přilbou a nástavbou.
to je skutečně chapeau - tedy vladařská čapka (nejčastěji knížecí) a ten bílomodrý lem je stilizace kožešiny
Ich dien!
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Na těchto obrázcích je vidět ochranu krku pomocí pevného límce a podbradního plátu kombinovaného s bascinetem či kloboukem. Vpravo nahoře je bascinet s podbradním plátem a nasazeným nekovovým kloboukem. Vpravo dole totéž bez ochrany brady. Na obou obrázcích je prakticky stejný typ klobouku.
Z nesprávného výkladu vznikly některé chybné rekonstrukce, které pak byly přebírány mnoha autory a dočkaly se i novodobého platnéřského zpracování. Toť můj názor.
Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Ing. Havránek Jiří wrote:Triarius: když martin tam dal ten klenot ve tvaru vladařské čapky, tak jsem vyhodnotil rizika ale i možnosti konstrukce, to, že by byl celý z plechu pevně spojený s přilbou vylučuji právě z důvodu rizika zlomení vazu jako nevhodné hned na začátku
doplněno: tvou ješitnost jsem nepozdravoval
Zpět na značky - ten klenot (v tomto případě chapeau - tedy vladařská čapka) je pro svého majitele skutečně životně důležitý, protože viditelně a nezaměnitelně symbolizuje jeho postavení. Točenky, chocholy a klenoty na helmicích všech konstrukcí se nenosily proto, aby tlumily nárazy (a pokud ano, pak to byl vedlejší produkt), ale proto, aby viditělně a nezaměnitelně označovaly svého nositele. Urozený bojovník, (ať již vladař, korouhevní pán, hejtman, atd.) se jím zviditelňoval v boji, aby se ve vřavě neztratil svým. V opravdové skrumáži již totiž bojovník nevidí erbovní oděv ani štíty, ale jenom helmice. Tam, kde případně padne korouhev, může vést šik už jenom chochol, či klenot (a funguje to i opačně, jenom dle klenotu tě tvá družina vyseká ze sevření). Aby to neznělo moc teoreticky, tak dodám, že to máme opravdu vyzkoušené :wink: Bojujeme v uzavřeném šiku cca 50 helmic a když by případně padla korouhev, drží se šik mého chocholu, nebo chocholů dalších hejtmanů dle stanovené posloupnosti... A aby to fungovalo, musí být klenot opravdu viditelný (já mám třeba chochol z 13 pavích per, poskládaných do hustého vějíře - na helmici upevněný červenou točenkou pošitou perlamy).
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Vulpes de Bozin

Post by Vulpes de Bozin »

k tomuto pisu ze je to na uchytenie klenotu...
Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jachym Hrabec wrote:No k videni je na nasich bitvach malo, protoze ho lide prilis nenosi. To je jediny duvod. :wink: Jinak to byvala naprosto regulerni prilba a to nejenom pro pesi, nebo chude bojovniky. I lepe situovany rytir tuto prilbu bezne pouzival. Ale samozrejme souhlasim s Ronsperkem o sirsim vyuzivani pechotou kvuli zminenym vyhodam. Kazdopadne to neni nijak degradujici ci urozenost snizujici helma. I tak veliky paradivec a slechticky nafuka :wink: jako je Marsalek ma ve sve vybave jeden klobouk.
Já klobouk mám už dlouho, je super, a stejně jako Jáchym pod něj nechci nosit kroužky (od teď). Ale na většině vyobrazení jsem viděl buď komplet kroužky, nebo žádné. Nemáte někdo vyobrazení bojovníka v klobouku, co má kroužkovku a zjevně nemá kuklu? Mám pocit, že jsem to tu někde viděl, ale ne a ne to najít.:(

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Armin
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Armin »

Mohl bych mít i já jeden dotaz. Existují nějaké doklady o tom, že by byly nošeny kroužkové kukly nejen pod klobouky, ale i pod šalíře? Zatím se mi žádné vyobrazení nepovedlo najít, ale dost možná, že jsem jen špatně hledal...
Ave Dominus Nox!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jak je to s tím kloboukem a kuklou, nevíte někdo?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Kain wrote:Jak je to s tím kloboukem a kuklou, nevíte někdo?
Nosil se i bez, často jsou tak zobrazovány italské milice a domnívám se že taková vyobrazení najdeš i v Maicevské bibli. protože klobouk kryje hlavu opravdu solidně, dovedu si ho představit bez kroužků i u nobila. pak bych jej doplnil kroužkovým obojkem :wink:
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Kroužkový obojek - oddělený pás kroužků, který je podložen či obšit a zapíná se na krku?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Kain wrote:Kroužkový obojek - oddělený pás kroužků, který je podložen či obšit a zapíná se na krku?
tak, nejčastěji ve formě krátké (nehluboké) náprsenky se stojáčkem
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Děkuju...Náprsenky se stojáčkem? nemáš obrázek? Je ta náprsenka i na záda?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jinak jsem prozezl Macieowskou bibli a je to tam zcela běžné. Je tam mnoho postav, co mají kroužkovku, klobouk, ale zjevně ne kuklu...mají pak stojací límec na zapínání, leckdy barevný.
Image

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita