Page 1 of 22

Přilby vrcholného středověku

Posted: Tue 19. Sep, 2006 14:45
by Ješek
tady je něco k hrncovkám a kbelcovkám http://home.tiscali.be/klauwaer/helm/

Posted: Wed 08. Nov, 2006 15:28
by melandr
zdravim zabivam se nyni vyberem sve nove prilby na pocatek 14. st. chtel bych sklopne hledi a tak my prisly na vyber 2 .. Slap s klapvisorem a Sugar loaf helmet ( neznam cesky nazev ) nevite nekdo o prvnich vyskytech techto prileb ? . prikladam obrazky co jsem nalovil na internetu

takze ta prvni urcite neni na pocatek 14 ;) ale je pekna tak jsem ji sem dal :) aby bylo taky videt jak se nam to vyvinulo ;)
Image

2 no ten samy pripad... :) ale uz blize
Image
dale uz jen dobova vyobrazeni z ruznych dokumentu

1. datovano na 1316 . hned 2 zobrazeni prilby se sklopnym hledim ( bohuzel ne presne ten typ co bych rad videl )
Image
Image

to v vlevo je pry klapvissor tak nevim :) mozna ano
Image
Image

no a to nejlepsi co jsem nalezl naposledy codex manese . rytir s mecem a cervenym varkocem v levo .
Image

Posted: Thu 09. Nov, 2006 8:56
by Maršálek
[



2 no ten samy pripad... :) ale uz blize
Image - tahle je datovatelná cca k 1340


to v vlevo je pry klapvissor tak nevim :) mozna ano - to jsou hrncovky
Image


no a to nejlepsi co jsem nalezl naposledy codex manese . rytir s mecem a cervenym varkocem v levo .
Image[/quote] - to by mohlo být

Posted: Sun 12. Nov, 2006 22:50
by Maršálek
jinak obecně lze použitelné helmice shrnout následovně:
Pro pěchotu především železné klobouky a lebky.
Pro jízdu opět klobouky, lebky, šlapy a z uzavřených hrncové helmy, pozdní kaloty (pozor v podstatě již archaismus, použitelné tak do 1/4 14.st.), kbelcové helmy a ranné tipy helmic se sklopným hledím.

Pokusím se sem naházet obrázky. Pozor, helmice s hledím jsou samozřejmě praktické, ale vyžadují plnou zbroj! Také jsou nevěrohodné u neurozených bojovníků, kteří v odpovídající výzbroji netvoří družinu šlechtice... Současně vyžaduje přilbice s hledím odpovídající moderní zbroj, tj. patřičné plátové doplňky - tady doporučuji vycházet z náhrobků.

Posted: Tue 14. Nov, 2006 15:28
by Siegfried
Nevím jestli už to není trochu pozdní, ale teď jsem se prohraboval helmama a to šlapem nebo basinetem s psím čumákem a hledal jsem tedy hlavně ty se středovým uchycením čumáku a narazil jsme na to, že všechny dochované co jsem našel mají kromě těch oček na závěs také dírky kolem dokola a nejsem si jist k čemu přesně jsou. Tak mě zajím jestli jste to někdo nestudoval...
Je to třeba na fotce z muzea v Coburgu http://www.kunstsammlungen-coburg.de klikněte na anglickou vlajku, Exhibitions, Art Collections.... z fotek druhý řádek, třetí fotka zprava (odklik na Arms Chamber) a pak je ta helma kousek dole. (bohužel to neumím linknout lépe je to databáze.)

Maršálek: A taky mě zajímá jak si sem dal výše tu fotku té udělané helmy, jestli to originál měl nebo ne .)) ale to jen btw :)))

Posted: Tue 14. Nov, 2006 15:59
by frenk
dírky jsou určeny k našití koženého lemu kolem okraje přilby(já si tam rovnou našil i vycpavanou čapku-batwát), pěkně je to vidět např. na ozbrojenci od mistra vyšebrodského oltáře atd.. Taky mi to vrtalo hlavou než mi kdysi na Libušíně jedna "mrtvá"plechovka spadla na šlap(měl jsem hlavu naboku a ještě na štítu), kde ten lem jsem ještě neměl přišitej(ale dirky tam už byly) a já měl vyraženej okraj šlapu i s dírkami na ksichtu asi týden. V době kdy se okraje šlapů apod. ještě nefalcovali užitečná věc....

Posted: Tue 14. Nov, 2006 21:40
by Maršálek
Siegfried wrote:Nevím jestli už to není trochu pozdní, ale teď jsem se prohraboval helmama a to šlapem nebo basinetem s psím čumákem a hledal jsem tedy hlavně ty se středovým uchycením čumáku a narazil jsme na to, že všechny dochované co jsem našel mají kromě těch oček na závěs také dírky kolem dokola a nejsem si jist k čemu přesně jsou. Tak mě zajím jestli jste to někdo nestudoval...
Je to třeba na fotce z muzea v Coburgu http://www.kunstsammlungen-coburg.de klikněte na anglickou vlajku, Exhibitions, Art Collections.... z fotek druhý řádek, třetí fotka zprava (odklik na Arms Chamber) a pak je ta helma kousek dole. (bohužel to neumím linknout lépe je to databáze.)

Maršálek: A taky mě zajímá jak si sem dal výše tu fotku té udělané helmy, jestli to originál měl nebo ne .)) ale to jen btw :)))
Pokud jde o dirky po obvodu přilby, souhlasím s Frenkem. Jinak tu fotku sem původně dal Melkel a já jen odhadoval dataci, ale domnívám se, že tohle zapínání originál neměl. Logicky by si ho oděnec sám nezapnul, ani neodepnul - to prakticky takové užití vylučuje :wink: Ale je to jen má domněnka...

Posted: Wed 15. Nov, 2006 12:03
by Siegfried
Nechtěl sem tu předesílat, ale v podstatě sme se shodli na třech možnostech
1. přidělání polstru do helmy... (proti tomu trochu oponuje to umístění dole... zvláště když se podíváme na jisté zúžení zvonu směrem dolů... moc pohodlné by to nebylo... )
2. zakrytí hrany a okraje kůží... vhodné i proti protrhávání podšití kroužkového závěsu (k tomu se přikláním nejvíce)
3. zavěšení podšití závěsu... nebo nějaká podobná souvislost s uchycením závěsu...
Spíše mě zajímá jestli jste někdo neviděl nějaké dochované řešení nebo jestli se tím někdo už nezabýval hlouběji...

Posted: Thu 04. Jan, 2007 21:06
by Bohuslav
Co si myslíte o normanských přilbách , do kdy se tak u nás mohly vyskytovat?Našel jsem je v podstatě hlavně v macievovi,kde jsou poměrně hojně zastoupené ,ale řekněme v té druhé pol. 13. století nic než moc.

Posted: Thu 04. Jan, 2007 21:11
by Müscha
DO té poloviny 13. století jako archaismus ano, ale potom už ne.

Posted: Thu 04. Jan, 2007 21:31
by Bohuslav
Takže se dá říct ,že z nich zmizel nánosník a poté ze z oné konícké helmy vyvinula lebka.A co třeba zašpičatění lebky, nebo možná už spíše šlapu,to jsem našel nejdřive v těch třicátých letech 14. století(je to tedy myslím italská malba). Souhlasí to?

Posted: Thu 04. Jan, 2007 22:48
by Wothan
To nemuselo být z kónické přilby - už ve 12.st. byly populární kaloty s různě vysokým oblám zvonem a podobné přilby s oblým zvonem a třeba maskovým krytem obličeje a nebo naopak úplně bez krytí obličeje (a tedy i bez nánosníku) známe i z počátku 13.st. takže anatomická lebka bude mít předobraz spíš tady.

Re: ke šlapu

Posted: Thu 01. Feb, 2007 17:52
by Maršálek
keke wrote:Je možné aby pěší bojovník, zámožnější ale ne šlechtic používal v období kolem roku 1350 šlap s kroužkovým závěsem? Nebo dle shora uvedeného v podstatě jen lebku? Díky za odpověd
Možné to je, ale měl by mít i odpovídající zbroj, oděv a další vybavení - jinak bude vypadat jako by ji ukradl :wink:

Obecně doporučuji nezačínat pořizovat vybavení přilbou a teprve pak uvažovat, co vlastně dělat a jak vypadat...

Posted: Thu 01. Feb, 2007 19:44
by Maršálek
když to doplníš silným prošívaným kabátcem, nebo kroužkovou košilí oblečenou na spodní prošívanici, bude to spolu super. Pokud si budeš pořizovat kroužkovou košili, pak na ni v tomto období neodmyslitelně patří vhodná suknice (varkoč).

Posted: Fri 02. Feb, 2007 11:02
by Ronšperk
Keke: Zkus si zapřemýšlet, jako žoldák v té době. Pokud počítáš s kopím a pěším bojem, pak bych volil raději klobouk, který proti sekům z hřbetu koně ochrání lépe a i část ramen na rozdíl od lebky se závěsem. Je typyčtější, i když i ta lebka se dá okecat, ale už to není tak časté. Spíše bez závěsu. :wink: