Přilby vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň

Post by Boreš »

Tak vyndej podšití, dej tam koženej vývaz a na hlavu pořádnej batwat a je to vyřešený, max přes bradu trochu batwat protáhnout, jestli chceš mít krytou bradu...
Do věčnosti!
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Post by MadHamster »

Podšití kroužkové košile by mohlo mít jeden prostý důvod, a to oblékání, látka o látku by měla jít snadněji navléct než jenom čistě brň, která se občas zadrhne nýtečkem či výčnělkem, což pak občas trvá pár minut rozmotat jak všeci známe :mrgreen:

Čímž samozřejmě netvrdím že to je nějak doložené, je to jenom můj osobní dojem. Jediné co by tomu nasvědčovalo jsou ty občasné límečky brní na vyobrazení.
"Heresy is like a garden weed, it won't stop feeding until you... BURN THE WHOLE DAMN GARDEN WITH A FLAMER, BURN IT, BURN IT TO HELL!!!!!" "Is there a wittle puppy in the garden? ITS A DAEMON! BURN IT!"
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Ronšperk wrote:Ale z jaké analogie. Netvrdím že ne. Jen jsem sám osobně neviděl, zatím, ani dříve ani potom podšívání brně. Ani náznak. A upřímě přemýšlím proč také. Elasticitu, kterou brň tolik vyniká a pomocí níž se drží na špici ochraného odění tolik staletí, tím zruším. Snažím se rozluštit ten důvod, který nás vede k doměnce podšívané brně a zda podšívaná vůbec byla a tedy kdy a kým.
máme přece aventeily, které jsou na vyobrazení stylizované jako látkové - silně prošívané (viz. např. Holkham bible). K čemu by to bylio dobré? no nejenom ke tlumení ran, ale i pro přirozené fixování kroužkového závěsu. Co jsem si ušil ten hnědý aventail pod šlap (a nosím ho už kupu let i pod klobouk), jsem na výsost spokojený a zpět bych nešel - ale to je samozřejmě o názoru. na elasticitu to díky měkkému podšití nemá žádný vliv a když dostanu přes krk, je tam pořád dost materiálu na vyměkčení. bez něho dostanu do kroužkového pletiva, které mi elasticky rozdrtí hrtan :badgrin:

nicméně je to jenom má interpretace :wink:
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

MadHamster wrote:Podšití kroužkové košile by mohlo mít jeden prostý důvod, a to oblékání, látka o látku by měla jít snadněji navléct než jenom čistě brň, která se občas zadrhne nýtečkem či výčnělkem, což pak občas trvá pár minut rozmotat jak všeci známe :mrgreen:

Čímž samozřejmě netvrdím že to je nějak doložené, je to jenom můj osobní dojem. Jediné co by tomu nasvědčovalo jsou ty občasné límečky brní na vyobrazení.
podšití kroužkové košile dle mého význam nemá a bylo by spíše kotraprodiktivní. kožené manžety na dlouhých rukávech a kožené stojáčky krku jsou dle mého něco jiného (viz. parléřova socha sv. Václava ve Svatováclavské kapli chrámu sv. Víta) a jenom zakončují. Ty jsou velmi praktické )vlastní zkušenost).
Já osobně mám podšívané jenom holeně kroužkových nohavic a to jak kvůli pohodlnějšímu navlékání, ale i pro vyšší ochranu exponované holeně. U holení proto ovšem nemám žádné doklady, ani náznaky.
Ich dien!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

A nevadí ti nepohyblivost krku. Já pociťuji lehké omezení už jen v tom závěsu a límci na spalnieři. Otočím se asi o 18% méně na každou stranu.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

takové problémy nemám, celý aventail je podšitý sametem a na varkoči se při pohybu hlavy otáčí spolu s ní. při záklonu či předklonu hlavy mě taky nijak neomezuje. mám v něm i obšité otvory v úrovni uší, abych slyšel a současně tím u klobouku protahuju řemen :wink:
ale předělával jsem ten aventail x krát, než mi sednul :wink:
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

MadHamster wrote:Podšití kroužkové košile by mohlo mít jeden prostý důvod, a to oblékání, látka o látku by měla jít snadněji navléct než jenom čistě brň, která se občas zadrhne nýtečkem či výčnělkem, což pak občas trvá pár minut rozmotat jak všeci známe :mrgreen:
Dovolím si tipnout, že buď nemáš nýtovanou brň, nebo ti je malá, protože moje se o nic nezachytává a když se někde sroluje (nezachytí!) tak si stačí poskočit. Je to blbost.

Navíc máme zprávy, jak se brň čistila - v sudu nebo pytli ve směsi písku a pilin. U podšité bych ten výsledek nevzal na sebe. A dále když podklad navlhne, tak to koroduje rychleji, než samotná kroužkovka. Je to, Křečku, dost zcestný výmysl. Ostatně proto se baví o podšití závěsníku, ne celé zbroje...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Post by MadHamster »

Kain wrote: Dovolím si tipnout, že buď nemáš nýtovanou brň, nebo ti je malá, protože moje se o nic nezachytává a když se někde sroluje (nezachytí!) tak si stačí poskočit. Je to blbost.
No brň(nýtovanou) mám, ale spíše vycházím ze zkušeností s oblékáním lidí do kompletů, kde se tohlecto stávalo často.

Ale samozřejmě nevylučuju že je to totální ptákovina a melu nesmysle(moje oblíbená zábava) :biggrin:
"Heresy is like a garden weed, it won't stop feeding until you... BURN THE WHOLE DAMN GARDEN WITH A FLAMER, BURN IT, BURN IT TO HELL!!!!!" "Is there a wittle puppy in the garden? ITS A DAEMON! BURN IT!"
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Přesunuto z Raného středověku:

Bestian:
Když jsme u toho, jaké helmy jsou vhodné v úzké období kolem roku 1300? Podle vyobrazení jsou to různá variace hrncovky, spoustu typů klobouků jak u pěchoty tak u jízdy a sem tak nějaká lebka nošená samotně, přes kroužkovou kuklu či s kroužkovým závěsem? A to je vše? Děkuji za jakékoliv připomínky

ClaryAldrigen:
Kolem roku 1300 také kbelcovky a pod nimi nošený šlap, lebka nebo cassis (jak se liší lebka a cassis se mi zatím nepodařilo zjistit), někdy i jen kroužková kapuce, ale tohle téma patří spíš do vrcholného středověku. Každopádně tady je obrázek z Große Heidelberger Liederhandschrift (Codex Manesse):

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Ing. Jiří havránek napsal:

The Morgan Library & Museum, sign. MS M.638 fol. 42r - http://www.themorgan.org/collections/sw ... asp?id=282


mýlím se? Ten klečící před králem má staženou kapuci a na hlavě má prošívanou čapku a na ní lebku? Tedy lebka se nosila také pod kroužkovou kapucí?
Ich dien!
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

zdravim, potreboval by som sa poradit...chcem si dat urobit klobuk a celkom ma zaujal tento
Image

problem je, ze som taky typ nikde okrem ospreya nevidel, preto sa chcem opytat, ci mate niekto pre tento typ nejaky podklad, konkretne jeho realnost v polovici 14. stor....dik
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
jezisek
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by jezisek »

zdravím
možná pomůže tato diskuse http://www.armsandarmourforum.com/forum ... l co a jak
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Ten klobouk je nejpodobnější kloboukům z Macieowske bible, Další podobné klobouky /ale není u nich zřejmé, zda mají barevné výplně/ jsou z konce 13. st., z německa, pro polovinu 14. st. nevím.
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

v Maciejowskwj som si to nevsimol, ono to ma ten zadok taky trochu salierovity, ale skusim tam este mrknut
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Něco jsem nahodil sem tam http://koho.rajce.idnes.cz/klobrc/
Nevím jak s tím protažením do zadu (viz tvou přiloženou ilustraci), ale stím malováním (nevím jestli je to přímo na kov, nebo jestli to bude třeba kůže :? )
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard