Přilby vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Naopak, klobouků je docela dost. V Maciejowské bibli najdeš oba základní typy. Pod něj klasicky prošívaný batvat a vyšší límec na prošívanici. Výsledek bude naprosto echt :)
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Pár vybraných výjevů z té zmiňované Maciejowské bible z našeho webu:


Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

keke wrote:Díky nad kloboukem jsem uvažoval, ale vídám ho strašně málo, většinou až ve spojení s husity. Ale odpadla by mi starost se závěsem, protože nýtované kroužky jsou docela pracné a když to chci pokud možno living tak jinak nelze.
A prosím další dotaz co pod klobouk? Rád bych se vyhnul kroužkové kukle, stačí prošívaná čapka nebo běžná kápě?
No k videni je na nasich bitvach malo, protoze ho lide prilis nenosi. To je jediny duvod. :wink: Jinak to byvala naprosto regulerni prilba a to nejenom pro pesi, nebo chude bojovniky. I lepe situovany rytir tuto prilbu bezne pouzival. Ale samozrejme souhlasim s Ronsperkem o sirsim vyuzivani pechotou kvuli zminenym vyhodam. Kazdopadne to neni nijak degradujici ci urozenost snizujici helma. I tak veliky paradivec a slechticky nafuka :wink: jako je Marsalek ma ve sve vybave jeden klobouk.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

zajímalo by mne, z jakých materiálů se vyráběly klenoty, jak se připevňovaly k přilbě a vůbec vše o nich v průběhu 14. století.
Nejvděčnější bych byl za odkaz na literaturu. Děkuji
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

maser wrote:zajímalo by mne, z jakých materiálů se vyráběly klenoty, jak se připevňovaly k přilbě a vůbec vše o nich v průběhu 14. století.
Nejvděčnější bych byl za odkaz na literaturu. Děkuji

CENNINI, C. Kniha o umění středověku. TOPINKA, F.(ed.), 1. vyd. Praha: Vladimír Žikeš v Praze I., 1946, 319 s. - autor z přelomu 14. a 15. století odkazuje na dlouhou tradici svého řemesla a na tradiční postupy. Mimo jiné popisuje velmi názorně výrobu klenotu na turnajskou helmici a to včetně jeho malování. Klenot doporučuje vyrobit z kuže a stručně se zabývá celým postupem, včetně popisu jak ho učinit plastickým. pokud by jsi tu knihu nesehnal, můžu ti příští týden příslušné pasáže oskenovat a poslat mailem.
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Jaký by mohl být rozdíl v mezi přilbami nobility od třeba jejich družiníků popřípadě žoldnéřů?
Jestli se třeba potáhovay kůží, či už mohly být nějak po okrajích zdobené.
Jde mi především o první čtvrtinu 14. storočí popřípadě konec 13.Bohužel z illuminací nedokáži určit jak je to řešené.
Díkiss
Nemáte někdo přímo nějaká zachovalé helmy z této doby třeba lebky či klobouky?
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

KOHO z Hrabišína wrote:Jaký by mohl být rozdíl v mezi přilbami nobility od třeba jejich družiníků popřípadě žoldnéřů?
Jestli se třeba potáhovay kůží, či už mohly být nějak po okrajích zdobené.
Jde mi především o první čtvrtinu 14. storočí popřípadě konec 13.Bohužel z illuminací nedokáži určit jak je to řešené.
Díkiss
Nemáte někdo přímo nějaká zachovalé helmy z této doby třeba lebky či klobouky?
Vynechám-li fakt, že třeba hrncové a kbelcové helmice, stejně jako helmice s hledím se během 1. poloviny 14. století prakticky objevovaly jenom u nobility - dáno charakterem zbroje a boje těžkooděného jezdce, movitostí, atd.
Další tvarově a typologicky "společné" helmice, užívané jak jezdci tak pěšími (lebky, klobouky, šlapy, atd.) se s ohledem na rozdílnou klientelu lišily především svou kvalitou (tj. pevností, váhou, zhotovením na míru, atd.). Zdobnost byla toliko průvodním znakem a barevné pojetí helmice nebylo vymezeno jenom urozeným. Pro představu, cenový rozdíl mezi "stejnou" helmicí pro pěšáka a pro urozeného pána mohl být cca desetinásobný.
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

maser wrote:zajímalo by mne, z jakých materiálů se vyráběly klenoty, jak se připevňovaly k přilbě a vůbec vše o nich v průběhu 14. století.
Nejvděčnější bych byl za odkaz na literaturu. Děkuji
protože jsem knihu půjčil a nějakou dobu potrvá, než ji bude možné oskenovat, vkládám sem stručný technologický postup výroby klenotu z kůže:
začíná se šablonou na tvar klenotu - dvakrát ji překresli na kůži a oba kusy vystřihni. Sešij oba kusy po obvodu k sobě a vynechej jenom spodek (tu část, kde bude klenot upevněn k helmici). Takto sešitou figuru (například vyrůstajícího lva) namoč do vody, aby byla kůže vláčná a tvárná - pak do ní pěchuj mokrý jemný písek (autor doporučuje hůlkou, aby jsi se dostal do všech záhybů), aby jsi mohl tuto figuru postupně tvarovat. Mokrý písek dobře drží tvar a umožní tedy vytvořit odpovídající plastickou figuru (sešití musí být solidní, hrany pak lze po vyschnutí ořezat, aby nerušily celkový vzhled). Když má figura požadovaný tvar nechá se celá na slunci, nebo u tepla postupně vyschnout. Když je klenot suchý, písek se z něho snadno vysype a kůže drží tvar - pro jeho zafixování stačí barva, kterou celý klenot vymaluješ dle svých představ (lze dále zafixovat lakem, či voskem). Klenot je lehký a poměrně festovní. Postup jsem vyzkoušel, je snadný a funkční :wink:
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

No jo, takhle přesně se dělají feldflašky z kůže. Drží to jak luterská viara. Jen písek opravdu dobře prosijte, pak jde dovnitř i ven snáze. Voskovat stačí zevnitř, vylít opravdu horkým voskem, nejlépe přeehřátou formu.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Maršálek: díky moc. Zkusím se po ní podívat, ale kdybys to hodil na net, určitě bys potěšil hodně lidí :)
Ještě by mě zajímalo, jak se klenot "usazuje" na přilbu (uchycení)- tkanicemi, nýty (?) a zdali bývaly klenoty také ze dřeva. Díky
Postup určitě v budoucnu vyzkouším, pak bych sem hodil výsledek (bude to pětilistá zlatá růže na hrncovku s modrými pokryvadly).
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Klenoty byl běžně i ze dřeva (v drážďanské zbrojnici jsou dochované turnajské helmice s velkými dřevěnými klenoty) a způsoby upevnění byly různé, od tkanic a nýtů po kolíčky (v trubičkách na zasunutí jako závlačka). Tady asi záleželo i na charakteru klenotu a jeho účelu.
Ich dien!
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

nevíš, kde by se daly sehnat nějaké detailnější fotky dochovaných kusů? Těch pár přileb s klenotem co jsem viděl mi moc neřeklo.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

maser wrote:nevíš, kde by se daly sehnat nějaké detailnější fotky dochovaných kusů? Těch pár přileb s klenotem co jsem viděl mi moc neřeklo.
Vím jenom o Zwingeru v Drážďanech, ale tamní deponované turnajské helmice jsou až z přelomu 15. a 16. století. Stránky si musíš dohledat sám :wink:
Ich dien!
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

bohužel se mi nic ve Zwingeru nepodařilo najít, ale při brouzdání jsem natrefil na obsáhlý rozcestník nejen muzeí a galerií:
http://www.volny.cz/d-fridrich/adresy.htm
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Dá se použít na helmy "kanelování"(toto asi nebude nejpřesnější výraz),myslím způsob jako jsou zdobeny tyto kolena- http://www.arador.com/gallery/knees.html


http://www.lib.cam.ac.uk/cgi-bin/Ee.3.5 ... ?56-Edward the Confessor1250-60 ---upraveno
Post Reply