Přilby vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Změř si obvod hlavy v tom všem co budeš mít, udělej rovné obdélníkové kusy (třeba 6) a sešij až po místo od kterého chceš rozšíření. Do volných míst pak našij klíny.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

A další otázka? Podšívání ano či ne. Máme k němu něco?
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

No nevím, zda je nějaký doklad pro podšívání závěsu, ale rozhodně máme vyobrazení, které ukazuje, že podšívání nemuselo být:

http://image.ox.ac.uk/show?collection=b ... =msbodl264
fol. 92v


Nicméně je podšití vyměkčení exponovaného místa navíc.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Ronšperk wrote:A další otázka? Podšívání ano či ne. Máme k němu něco?
tady bych vycházel z analogie - také nemáme vývazy helmic. pár nálezů by v tomhle případě stejně nebylo reprezentativním vzorkem :wink:
Ich dien!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Ale z jaké analogie. Netvrdím že ne. Jen jsem sám osobně neviděl, zatím, ani dříve ani potom podšívání brně. Ani náznak. A upřímě přemýšlím proč také. Elasticitu, kterou brň tolik vyniká a pomocí níž se drží na špici ochraného odění tolik staletí, tím zruším. Snažím se rozluštit ten důvod, který nás vede k doměnce podšívané brně a zda podšívaná vůbec byla a tedy kdy a kým.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

My z RS, pokud vím, takový doklad nemáme. A podšíváme jen závězníky a ty části, co jdou přes bradu, pokud jsou, jinak by trochu tratila na elesticitě a nedala by se čistit.

Co ale máme za nálezy, to je 17. - 20. století, rusko, persie, indie. Nevybavuju si ani jeden podšitý, zato mnoho nepodšitých kousků - asi věděli proč.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

No to právě mám také. Ergo pro ty podšité mi moc tezí nesedí. Jedinou podšívanou brň co jsem viděl nosil Charlton Heston ve filmu "Warlord" (Válečník) :wink:
Last edited by Ronšperk on Thu 18. Dec, 2008 14:26, edited 1 time in total.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Ambleton něco takového má na obrázku, ale není poznat, jestli je to dobová iluminace, nebo současná kresba...
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Tak ten problém je, že pokud to jen přichytím na helmu, a pak dostanu klepec přes závěs, tak mi to projde přímo na hlavu. Helma je lebka, takže mi končí asi v půlce uší, je s vývazem, takže sedí i bez batwatu...
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

narvek wrote:Tak ten problém je, že pokud to jen přichytím na helmu, a pak dostanu klepec přes závěs, tak mi to projde přímo na hlavu. Helma je lebka, takže mi končí asi v půlce uší, je s vývazem, takže sedí i bez batwatu...
co ti brani si poridit poradnej batvat ? Muzes mit takovou jakoby kuklu akorat to nebudes mit prichycene k zavesu ;) ...
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

narvek wrote:Tak ten problém je, že pokud to jen přichytím na helmu, a pak dostanu klepec přes závěs, tak mi to projde přímo na hlavu. Helma je lebka, takže mi končí asi v půlce uší, je s vývazem, takže sedí i bez batwatu...
Tak ten problém je, že nemáš batvat (a to opravdu nechápu proč :shock: ) a dále kryje zbytek krku límec spalnieře, který máme doložen. Ergo při správném zkopírování doloženého to podšívání opět ztrácí opodstatnění.
Já se nesnažím tu tezi shodit, pro info. Jen mi prostě nejde do hlavy, kde se vzala. :|
Honor supra Vitam! Image
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Jo a furt se řeší to samý...
Jenže když mám polstr, (jeho přítomnost může očekávat když jsou po obvodu dírky) tak ten batwat navíc je jaksi divnej, ne? to bych řešil spíše právě límcem... nebo čímkoliv jiným... výhodu v elasticitě nevidím žádnou, pokud přichytím polstrovaný bordel pouze třeba v pár bodech po okraji závěsu tak nemá na pohyb vůbec žádný vliv... někde jsem tedka viděl protažený šňůrky na mašličky skrze právě pletivo... zkusím dohledat
Takže sem z toho už delší dobu jelen :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Přesně tak, helma má vlastní polstr. krk je krytý límcem prošívky.Takže mi pořád zůstáva pruh od límce k helmě nechráněný. Nápad byl ten, že kroužkový závěs přichytáím právě jen u helmy a pak možná u spodního okraje.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Pokud máme polstr, pak je batvat divný. Ale dírky po obvodu mohou být polstr, nebo vývaz přilby a batvat. A ten polstr přilby máme až z kolčích renesančních helmů. Z náhrobků a typů zbrojí z první půle 14. věku spíš vypadá že helmy měly vývaz.
Logicky se krytí hlavy s podšitím dá samozřejmě poskládat a věru nebude anachronické, ale je alespoň na relativně reálném základě? Mě jde o obrázek či náhrobek, kde bychom mohli najít vodítko k tomu podšití. Stačil by lem, nebo něco takového. Ty mašličky by mohly vše osvětlit.
Honor supra Vitam! Image
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Hodně často je vidět olemování límce kroužkové košile. To by podšití nasvědčovalo.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM