Frankové

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Já mám v plánu do budoucna taky zrealizovat franka, ale nejdřív chci poctivě doklepat velkomoravana a na to padne asi většina zimy...

Nicméně se stejně zeptám... Prošla by destičková zbroj? Mám na mysli čtvercové destičky nýtované na podklad.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Zatím zřejmě ne, prozatím tu máme jen ty nýtované kroužky a šupiny.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Kdybyste to pojali trochu univerzálněji, šli by ti frankové využít i na Sámovu říši a spol. To by taky nebylo k zahození.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

S tou universálností je to trochu komplikovanější - třeba meče vypadají jinak apod. Ale ten Dagobert je v pořadí, nejdřív budou ti karolinští a pak ti starší.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Karolinské meče: pokud někdo již odkaz postoval, omlouvám se:

http://www.volny.cz/arches-straz/sbornik-mece.pdf

Velmi by mě zajímala diplomová práce zmiňovaná na str. 163/164 - KOŠTA, J. 2004: Výpověď souboru raně středověkých mečů ze staromoravského centra v Mikulčicích. Diplomová práce. Praha. krterá má obsahovat odkazy na alespoň 73 exemplářů :shock:

P. Koštovi jsem napsal majla tak jsem zvědavý.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

dobře činíš. :) v současné době je to pro rs meče z našeho území zdaleka to nejlepší.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Listoval jsem s ním kdysi v jeho podkladech, když jsem si vybíral ten svůj meč co bych si chtěl nechat udělat u Bárty (je ze souboru ze Starého města tuším), ale pak jsem to musel odložit kvůli nákupu té nýtované zbroje.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Staré Město? Který pokud se můžu zeptat?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Už si nepamatuju přesně, ale má poměrně krátkou čepel oproti ostatním, ale podle rozboru zdaleka nejkvalitnější. Jílec není nijak nápadně zdobený.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ehh, to si nechte na jindy a zpátky k Frankům :mrgreen:

Kopí a meče, Norimberské muzeum: http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=6694
Last edited by Boza on Thu 08. Mar, 2007 7:29, edited 1 time in total.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ke zbroji: Znám lamelovku z Krefeld-Gellepu, hrob 2589. Prohlížel jsem tu iluminaci ze San Paolo fuori le Mura ve starém fóru, tam to vypadá na nějaké nýtované čtvercové destičky. V Lex Ribuaria je zmíněn wergild za kroužkovou košili 12 solidů (bohužel tu nemám MGH tak si to nemůžu ověřit). Mám pocit že někde byl zákaz vývozu kroužkových zbrojí ke Slovanům.

Tak proč zrovna šupiny? A jakých jiných zdrojů než Zlatý žaltář by měla vycházet jejich konstrukce?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Bozha wrote:Ke zbroji: Znám lamelovku z Krefeld-Gellepu, hrob 2589. Prohlížel jsem tu iluminaci ze San Paolo fuori le Mura ve starém fóru, tam to vypadá na nějaké nýtované čtvercové destičky.
Já věděl, že jsem se s destičkama už někde potkal, jen jsem si nemohl vybavit kde... Hm a ono to bylo jen u jiných franků :wink:
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Bozha wrote:Diplomová práce. Praha.[/i] krterá má obsahovat odkazy na alespoň 73 exemplářů :shock:

P. Koštovi jsem napsal majla tak jsem zvědavý.
Trochu offtopic ale: "Typickou zbraňou veľkomoravského bojovníka bola sekera, už spomínaná bradatica, ale predovšetkým od polovice 9. storočia dvojostrý meč. Na Slovensku sa našlo 65 týchto mečov, rozdelených na osem typov, pričom najrozšírenejší bol typ X."
Výňatok z článku, autor Drahoslav Hulínek - Historická revue (časopis)
http://www.historickarevue.com/Archiv/V ... menie.html

Tiež som shockovaný z toho čísla, to fanúšika poteší, ak má zdroje možno tak o 2 - 3 z nich. :shock:
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Tak to je pěkná blbost....65 mečů z RS na Slovensku není, leda, že by se do toho počítali i avarské šavle. Přehled mečů (i jiných zbraní) ze Slovenska z rozmezí 9.-14. století podal Ruttkay A. ve Slovenské Archeologii v r.1974-75.
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Tie šable sú ale ostré iba z jednej strany. Autor spomína dvojostré meče.