Frankové

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Frankové

Post by Begbie »

Frankové - pokus o rekonstrukci jednotky elitních těžkooděnců
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

nazdar hoši. jak mají ti vyši frankové vypadat?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ježour: no rád bych karolince - něco ve stylu Svatohavelského žaltáře, tj:

Oděv:

Krátké vlněné tuniky, dlouhé úzké kalhoty nebo krátké kalhoty pod kolena a šité punčochy (či jen jakési návleky na lýtka s podvazky pod kolenem), kratší čtvercové pláště uvazované na rameni. Boty - klasické nízké krpce nebo vyšší kožené boty s otevřenou špičkou, jnže ty znám jen z vyobrazení a není mi jasná konstrukce, navíc to zavání nějakým úmyslným římským archaismem, ale tak docela bych to zavrhnou nechtěl.

Zbroje:

Kratší šupinové zbroje (max. ke kolenům) s krátkým rukávem nebo bez nich - pak by ale byl vhodný límec nebo nějaký řemínkový subarmalis.

Přilby:

Klobouky (bude asi mít většina ale rád bych různé typy, našel jsem nejméně 3) nebo poměrně prosté žebrové přilby.

Štíty:

Dřevěné, vypouklé se středovým držením v umbu, potažené kůží a okované - průměr kolem 85cm. U pěšáků, bude-li zájem můžeme zkusit i ta vrata od stodoly z tzv. šachových figur Karla Velikého.

Zbraně:

Meče na 9.st. (optimum je damaskový meč ála Templ, ale jsme si vědom že takový magor budu asi jen já, takže to po nikom nevyžaduji). Kopí (pro boj nejlépe opět s kuličkou nebo oblou špicí), sekery - tady nemám moc jasno ve tvarech. Franciska už je pro tohle období trochu archaismus, ale myslím že by jí šlo tolerovat.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

A teď k tomu co zajišťuju já - štíty a přilby:

Štíty - je objednáno celkem 5ks - včetně toho prototypu, který přijde odlehčit. Měly by být hotové (dřevěné korpusy) počátkem března. Truhlárna byla teď nějaký čas nepoužitelná kvůli vytížení oficiálníma zakázkama.

Přilby - podobný problém, Fandovi se narodila dcera a stěhoval barák takže nedělal nic. Moje přilba by měla být tak do 14-ti dnů, další až po ní až budu vědět cenu za kus. Docela mně to štve ale jiného platnéře nemám.
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Bryennios »

a personální složení?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Personální složení zatím dost nejisté - vyloženě zájem mám zatím Já, Begbie, Dlouhán, výhledově Švýcar. Další lidé se sice ozvali, ale jak moc to budou brát vážně uvidíme až podle toho jak budou objednávat a odebírat výstroj.
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

No franciska pro dobu Karla Velikého není archaizmus, řekl bych.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Francisku bych mohl nechat udlat přesbě podle originálu, ale nevím kolik by stála. Jinak mám možnost nechat udělat jakékoli sekery se vsazovaným ve výhni navařovaným břitem - mám dvě různé nabídky, tak jsme si nechal poslat podklady a cenu zjistím.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Když jsme u toho - včera jsem Begbiemu vezl konstrukci na stan a stavoval se v Nymburském muzeu - skutečně tam jsou sekerky. Jedna je datovaná na 9.st. a dvě další jsou bez datace - pokud by k tomu věděl někdo něco víc, možná by je šlo použít i pro naše období. V té vitríně byly věci v rozsahu 9-13.st. bohužel u těch seker datace chyběla. Jedna byla plátována tuším bronzovým plechem.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Ad personální složení: dá se počítat se Cidem, má objednané šupiny.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Třeba tu jednoduchou žebrovku zvládnu taky.
Problém budu mít s mečem, nebudu na něj mit peníze, takže si budu vyrábět sekerku.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No já myslím že nemusíme mít všichni damaskové čepele i když by to bylo hezké. Já si těch 40-50k za meč dát dovolit můžu jen pro to že prodám plechy, jinak bych na to neměl taky. Ale zase by mohlo být zajímavé zjistit kolik by stála varianta meče s homogenním železným jádrem s navařenými břity - bylo by to určitě levnější než damask a mám pocit že se to používalo i souběžně - ne-li tak jistě od konce 9.st. a poč. 10.st. což by tolik nemuselo vadit.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Pozor hlášení: Mám první várku šupinek, zhruba 12 kg, což je zhruba 4200 kusů.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Jj, 4000 + 6000 ?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já se zkusím podívat po Lbc. Ale nic neslibuju, ani nevím jeslti to tam vůbec vedou - někdo mně na Řempa ale odkazoval.
Post Reply