Frankové

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Franské štíty; slonovinová řezba zařazená pod Dvůr Karla Holého, muzeum v Louvru.

Image

http://cartelen.louvre.fr/cartelen/visi ... otice=6344
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Tzv. Stuttgartský žaltář:
Saint Germain (France), 820-830
Mainly Carolingian minuscule
Württemburgische Landesbibliothek, Stuttgart (Germany)
Bibl. Fol. 23

Folio 158 verso:
Image
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

wogastisburg

Post by Byšek »

Ahoj. Jestli se podaří dát dohromady oddíl Franků tak by bylo supr pokusit se o hypotetickou rekonstrukci bitvy u Wogastisburgu :wink:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Toť otázka, přeci jen to je polovina sedmého století. Spíš bych se klonil k potyčkám s Velkomoravany. Nicméně je tam to "jestli" :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

No on by byl problém i s těmi Slovany na Wogastisburg, tam s VM kostýmy taky nemůžeš. Nevím nevím kolik lidí by na to mělo věci.
Hele a taky by se nám pletla zkratka - WB už je příliš vžité :)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

I když, my si jednou AS období uděláme, což o to, ale i frankové se za tu dobu trochu změnili :-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Ale jo, já bych do něj taky šel (kvůli jednomu jedinému nálezu, modří už vědí) :) Ale to už tu zaznělo hodněkrát - vždycky se řekne že by to nemuselo být špatné, ty, já, a pár dalších řekne že by o tom uvažovali a pak se nic nedělá.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

No ale zase teď jsme jeden projekt rozjeli, tak se raději naplno věnovat jemu...:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Když to je problém s časem - já mám na Franka hadry, v podstatě i meč, kroužkovou zbroj a kopí. Nemám přilbu a štít což je prkotina. Problém největší je že nemám čas :(
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

pro DCD: Přeji hodně zdaru, ale jak bylo psáno výše, raději ať jsou ti Frankové současníci Velké Moravy, což bude jen ku prospěchu věci a my budeme mít konečně vysněného nepřítele. :wink:
Velesův lid - Mžurka
User avatar
lubossek
Nováček
Nováček
Posts: 42
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by lubossek »

rabi wrote:pro DCD: Přeji hodně zdaru, ale jak bylo psáno výše, raději ať jsou ti Frankové současníci Velké Moravy, což bude jen ku prospěchu věci a my budeme mít konečně vysněného nepřítele. :wink:
nebojte velkomoraváci, až dokončim publikaci, která už měla bejt napsaná, tak budu mít aspoň v lednu čas abych si spíchnul avara... až nás bude víc tak si vás pěkně zvotročíme a v chaganátu nám bude hej :lol:
Hama sar ba sar tan ba kuštan dihém, | Az án bih ki kišwar ba dušman dihém.
(Vydám vše, celé tělo k usmrcení, | je to lepší než vydat zemi nepříteli)
Hakím Abú-l-Qásim Firdausí Túsí
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No nevím, myslím že karolinští Frankové budou ještě navíc tlouct i tebe a to aby se jeden strhal [-(
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Wothan wrote:Když to je problém s časem - já mám na Franka hadry, v podstatě i meč, kroužkovou zbroj a kopí. Nemám přilbu a štít což je prkotina. Problém největší je že nemám čas :(
Jasně, já mám na slovana ze sámovy říše pásek, kroužkovku, kopí, štít bych se nebál použít ten, co mám, šavle nebo dlouhý sax a helma se dodělá. Ale jisnak jsem na tom stejně - a hlavně je to období pro období. Avary ani Franky té doby (a ani jiné) tu prostě nikdo nedělá.

Lubošku, Avaři a Velkomoravani dohromady? Jsi si jistý? :mrgreen:

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
lubossek
Nováček
Nováček
Posts: 42
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by lubossek »

Kain wrote:
Lubošku, Avaři a Velkomoravani dohromady? Jsi si jistý? :mrgreen:
samozřejmě, stejně jako velkomaravani versus frankové :lol: ... samozřejmě že záleží na časovym horizontu, ale ti avaři mezmizeli mávnutim kouzelnýho proutku poté co dostali na prdel od velkýho karla a spol.
Hama sar ba sar tan ba kuštan dihém, | Az án bih ki kišwar ba dušman dihém.
(Vydám vše, celé tělo k usmrcení, | je to lepší než vydat zemi nepříteli)
Hakím Abú-l-Qásim Firdausí Túsí
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Apropós, mám už doma od Grinulfa vypouklý štít, má někdo nápad kdo by mi na něj udělal umbo? Tvar podle Stuttgartského žaltáře, viz předchozí stránka tohohle tématu...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply