Frankové

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Frankové

Post by Wothan »

Tak jelikož to vypadá že by naše k ledu odložené téma mohlo zase ožít, zkusíme to rozjet.

Co mám v plánu jsem psal už dříve, ale zatím to vázlo na nedostatku lidí, zájmu, času, peněz apod. Ale především lidí.

Rád bych se tedy do toho pustil znovu, ale chtěl bych slyšet kolik z vás tedy má skutečný zájem - tj. dělat na tom, ne jen o tom mluvit, plánovat apod.

Jednalo by se o franky karolinské, takže tomu by mělo odpovídat i vybavení, výstroj, výzbroj. Jedná se jak o těžkou jízdu tak těžkou pěchotu, dělat franské lehkooděnce asi zatím nemá smysl.

Co je potřeba pořídit:

Výzbroj:

- přilba (klobouk nebo jednoduchá žebrová přilba dle svatohavelských žaltářů)
- kopí (s kuličkou/hříbkem + časem i nějaké ostré)
- zbroj - určitě šupinová, ale zřejmě i kroužková
- meč v pochvě s garniturou (nebudeme trvat na damasku ale kdo chce...)
- štít - kruhový, vypouklý s puklicí

Oděv:

- krátká tunika spodní/svrchní - viz. franské iluminace
- kalhoty/nohavice
- nízké kožené boty nebo vyšší boty s volnou špičkou
- čtverhranný plášť

Další vybavení:

stany - franské, dle svatohavelských žaltářů - preferoval bych ty s otevřeným čelem, ale není to nezbytně nutné, bude-li to podloženo i něčím jiným než Violletem.

Další táborové vybavení se asi příliš neliší od toho co už máte s možnou výjimkou keramiky a skla apod. K tomu se ale dostaneme časem.

Protože je nereálné udělat to všechno rychle a najednou a protože je nesmyslné aby se někde vyskytovali frankové v různém stádiu dodělání (nebo rozkladu) viděl bych reálně tenhle plán na 2 roky s tím že:

1. do konce příštího roku bychom měli všichni kompletní vojenské vybavení (pochopitelně bez koní)
2. do konce dalšího roku bychom měli dát dohromady kompletní franský vojenský tábor.

Máte-li nějaké podněty, nápady, návrhy apod. klidně sem s nimi!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Já bych tedy zájem rozhodně měl, jako největší potíž zatím vidím meč a přilbu. Přeci jenom tyhle franské věci nedělá leckdo, uvítám všechny tipy.

To kopí, jakou by jsi si představoval minimální délku? Z iluminací mám pocit že bývala hooodně dlouhá.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Dráty X šupiny

Post by Acheron »

Určitě to je zajímavá a plodná myšlenka, aspoň by se pěkně rozšířil RS a LH o další působiště. Trochu mám ale obavy z těch kroužkových zbrojí, aby to někteří lidé nezneužili... vysvětlím:
Teďka na bitvě v Modré někdo pochvalně říkal (nebo to bylo možná na fóru), že ubylo konečně u Slovanů kroužkařů. Přesto se v Modré sešla bohatě zastoupená nobilita s kroužkovými komplety... Předpokládám, že kdyby se děla nějaká gotická akce, asi bychom našli tytéž komplety/části na této akci...

U Franků se toho právě bojím, aby se spousta lidí nechytla této startující berličky, nenavlékla kroužky přes sebe(které už má dávno upletené), vzala franské kopí s křidýlky a ejhle, franská kroužková vojska útočí na budoucí, zatím neexistující bitvě o Wogastisburg.

Proto budou všichni, co to chcou brát Franky poctivě,určitě rádí, aby se budoucí nadšenci raději vystrojovali šupinovkami. Jinak toho někteří lidé využijí a místo, aby v RS ubývalo kroužků, tak jich přibude. Navíc někdo správně řílal na fóru, že hranice LH jde stále níže...

Výsledek pak bude takový, že v další VM bitvě, kde budou určitě povolána franská vojska (určitě výborné zpestření), bude drátů až běda. Jelikož se ve scénářích kupčí vesele s lidmi, může vzniknout pěkný guláš a expanze nové nobility do Slovanů.

Proto Vás prosím, abyste se nad tím zamysleli, protáhli ruce a začali vyrábět i šupiny. Držím palce, ať vše vyjde tak, jak by si to autoři myšlenky určitě představovali.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Proto jsem tady založil tohle téma - projdeme nálezy a najdeme věci pro inspiraci (to se týká i těch kteří sice nechtějí dělat Franky s námi ale mají chuť a možnost něčím zajímavým přispět).

Mečíře asi seženeme, pokud nepůjde o damask, pokud ano, bude to komplikovanější a asi bych to do začátku nehrotil, protože potřebujeme spoustu jiných věcí a samotný meč Franka nedělá. Pokud se týče přileb - máme na výběr buď ty franské klobouky, což je přilba kterou má ode mne Mascha a jakou si budu pořizovat znovu i já a nebo jednoduché polokulovité žebrové přilby. Na ty bych samozřejmě helméře měl ale věřím že se nějak popasuje i s tím kloboukem. Nechám ho přes zimu udělat a poreferuju.

Pokud se týče výstroje - chce-li někdo kroužkovou zbroj, není problém, ale už pouze nýtovanou, provizoria tu narozdíl od mečů nejsou žádoucí. V jiném případě šupinu.

Co vidím jako potenciálně velký problém jsou ty kruhové vypouklé štíty. Letos někdo u nás na bitvě jeden takový měl, ale přiznám se neznám ani jediný takový štít z nálezu a velmi by pomohlo kdybychom nějaký našli. Všechny štíty které znám z nálezů jsou ploché.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Acheron: Nu, viděl jsem vaši výstroj na vystoupení (o kterém nejsem pořád schopný napsat ten článeček) a měli jste jedinou zbroj - nenýtovanou kroužkovku. (to je jen konstatování, ne kritika) Takže mi tvá rada Wothanovi přijde správná, leč krapet troufalá :) Taky proto, že ta tendence je stále spíše ubývající...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ale ještě jednou bych rád zopakoval - dobře si spočítejte zda na to budete mít čas, peníze a chuť, protože bych se rád držel toho časového rozvrhu - tj. do konce příštího roku oděv a kompletní vojenská výstroj, do konce dalšího roku kompletní vojenský tábor. S ohledem na to že jsme všichni vesměs vytíženi jinde, nepředpokládám, že akcí kde ty Franky využijeme bude mnoho, spíše to bude takový exkluzivní doplněk toho čím se zabýváme s možností čas od času někam společně vyrazit, šance na finanční zůročení vložených prostředků je jako obvykle mizivá - čili pro většinu z nás defakto luxus, tak dobře zvažte zda se vám to skutečně vyplatí. Pokud ano a vrhnete se se mnou do tohohle cirkusu, pak po vás budu chtít to dotáhnout do konce aby to zase nechcíplo na oubytě.

A protože se blíží zima, chutě nakupujte tkaniny a šijte - za zimu hádám by jste mohli dát do kupy zatím franský oděv, zvláště máte-li už některé jeho části hotové.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Zbroj kroužkovou jak už jsem řekl pouze nýtovanou, to myslím dostatečně zredukuje jejich počet na minimum. Zbytek bude mít šupiny.
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

hmm k té jediné zbroji - my tu kroužkovku používáme výhradně jen ve scénce o Sv. Václavu a zdůrazňujeme, že ji vlastnila jen absolutní špička. Jinak kroužky do Slovanů vůbec necpeme ani cpát nebudem. Distancujeme se od nich. Leda že by byly nýtované, pak by ji ale měl v našem sdružení tak jeden. Je mi jasné, že ta zbroj, co ji ukazujeme, je kapku jinde..... Ostatně, kolik lidí ji má nýtovanou a kolik normal? :)

A myšlenka není směřována Wotanovi, ale všem. Čili nijak není troufalá. 8)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No nýtovanou zbroj mám na 12.st. třeba já a pak má pár lidí ty kroužky z Indie, čili jednou asi přijde i doba kdy i na románce budou zavírané zbroje zapovězené, ale to myslím není aktuální budoucnost. Je jasné že u těch Franků se preferují ty šupiny, ale to je spíše praktická záležitost (jsou levnější než kroužky) a optická záležitost - většina lidí "ví" jak má vypadat "typický franský voják" na tohle období. Je ironií že nálezů kroužkového pletiva nebo jeho fragmentů bude zřejmě více než těch šupin. Ostatně zatím vím jen o jediné nalezené "kompletní" šupinové zbroji, ale pídím se po dalších. Takže ty výjevy ze svatohavelského žaltáře mohou být poněkud zavádějící a franská armáda klidně mohla vypadat přesně tak jak nechcete aby vypadala - kroužkové pletivo a sem tam šupina. Nicméně držel bych se i navzdory tomu v principu těch výjevů co známe s nějakým kritickým přístupem (tady nám dělá největší paseku ta římská antická stylizace) a doplněním o další zdroje a prameny. Proto se ani těch kroužkových zbrojí nezříkám, ale abychom předešli tomu že si kroužkovku jako snadnější řešení zvolí i ti co nebudou chtít do šupin a pak jí zákonitě budeme muset odbourávat při přechodu na nýtované zbroje nebo jiné typy, uděláme to raději hned.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Dyk já neříkám, všiml jsem si, že na Modré jste šli jako lehcí. Ale oprostím-li se od pojmu Slovan a řeknu Velkomoravan, tak ti by ji mohli mít a družiníci i relativně často...

A nýtovanou kroužkovku na RS má už kde kdo, vím minimálně o 4 jen na RS, i když nenýtovaná vládne světu.:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Acheron, polofranků v kroužkách, bych se zrovna nebál, kor když se zakážou nenýtované. zatím je má vážně málo lidí, i když ty z Indie jsou levné a taky jednu chceme do buducna.

A za další, do tohoto půjdou prostě lidi, co už mají toho svojeho hodně za sebou, a mají na to další prostředky, takže jak píše wothan bude to luxus a v tom případě určitě budu chtít všichni vypadat co nejlíp. A hlavně spíš v těch šupinách, protože budou chtít na akci být vidět. Přeca jen Muscha byl nepřehlédnutelný.

Viz:
Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

No vidíš, mi se zdá ta zbroj i helma dobrá, ale celek úplně ne. Je to málo honosné a barevné, na velmože:-) Ale to je věc názoru, jinak to odpovídá opravdu iluminacím...což mi připomíná, že jsme mu šli zazpívat písničku "co jste hasiči" kvůli té helmě. Čímž se opožděně omlouvám zbytku tábora, co ve 4 hodiny spala (po předčasně ukončené party:-))
Last edited by Kain on Thu 31. Aug, 2006 22:27, edited 1 time in total.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Já mám franka de facto hotového jak civil, tak i militárie i se stanem., chybí mi jen vypouklý štít, u kterého mi není moc jasná konstrukce. Každopádně do projektu se zapojit chci.

Frankové rozhodně najdou velké využití na našem Veligradu v příštích letech.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Civilní oděv mám honosný pro VM velmože se stříbrnými pozlacenými tepanými gombíky, pro franka mám taky hábit taky lepší. Tohle je stará tunika pod zbroj.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Počkej počkej, na velmože ještě asi ne...to u nás nemá nikdo:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita