Frankové

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Křižák:
http://img208.imageshack.us/img208/6493/umbohy1.jpg

a tak mě napadlo, že ten můj velekomoravan je výzbrojí jako frank, helma odpovídá, kroužkovka taky, meč typ X s jetelovitým kováním, francké kopí...:)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Jestli to nebude tím že se Velkomoravani naučili pořádnému warfare u říšských Franků :badgrin:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Na říšských Francích, abych byl přesnější :twisted:

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No na i u - konečně spousta výstroje byla přímo vyrobena v Reichu, jak dokazují přísné zákazy o exportu výstroje a výzbroje, jistě hojně porušované (jinak by je nebylo třeba tak zdůrazňovat) :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ohledně Wogastisburgu - mně by se to líbilo, kdyby to někdo byl sto organizovat klidně by se na to dala pronajmout Curie, ale my to jednak organizovat nebudeme, nechceme a nezvládáme (max. pomoc s tech. zázemím) a jednak nevěřím, že by se tu sešlo dost lidí s vybavením na tohle staré období. Navíc asi není dobrý nápad to tříštit, když už tu ti Velkomoravané jsou a chudáci musí bojovat s vikingy nemajíce jiné bojechtivé soupeře - Franky nebo třeba Maďary :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

Post by Byšek »

Jasně, byl to jen takovej nápad. Přece jenom mám pocit že Wogastisburg je důležitá a přitom ne moc známá bitva v naší historii.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Známá je, alespoň těm kdo se historií zabývají - no a nikoho jiného to stejně nezajímá, že. Problém je přesně v tom co říkal Wothan - nejsou lidi kteří by to dostatečně věrně ztvárnili a dělat bitvu s 20 vojáky by byl trapas. Zatím je nás málo i na větší akce z VM a skutečně ještě větší problém je s adekvátním soupeřem, velkomoravsko-vikinské bitvy jsou asi tak pravděpodobné jako lancknechti bojující s Eskymáky.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Byšek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Litoměřice

Post by Byšek »

A co třeba domluvit se s nějakejma německejma živoucíma historikama? Nemají taky nějeké fórum LH.de? Tam by se snad mohlo najít dost lidí co rekomstruujou Franky, zrovna tak jamo my rekonstruujeme Velkomoravany (a samozřejmě že by nemuselo jít jen o setkání u Wogastisburgu, .. i když :) ). Já jsem teda nováček, tak se na evropské LH scéně moc neorientuju, ale určitě budou tací kteří vědí víc.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Frankové

Post by Boza »

Tak jak, neoživíme to už? Překládám teďka jeden starší článek (http://www.deremilitari.org/resources/a ... upland.htm) a řekl bych že jsou tam cenné informace.

Co? Ludvík II, Karloman, Ludvík III, Karel Tlustý, Arnulf, pohraniční šarvátky s Rostislavovci a Svatoplukovci...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Frankové

Post by Knecht »

Joo, stavte Franky, ať ty velkomoravské bitvy konečně mají reálné soupeře!
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Frankové

Post by Bigoš »

Knecht wrote:Joo, stavte Franky, ať ty velkomoravské bitvy konečně mají reálné soupeře!
Však jo, a taky si konečně zamlátíme železem do těch velkohovadskejch ničemů:-)



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Frankové

Post by Wothan »

No nějak to začnu dávat do kupy.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Frankové

Post by Bigoš »

no začnem, já objednávám mečík u Patrika Bárty:-) o víkendu sem si tausoval ostrý francký kopí, a od begbieho sem objednal 8000 supinek, se zpátečníkama teď řeším helmu



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Frankové

Post by Bigoš »

Teď mám v řešení s Bártou ten meč z Nantes, nicméně i non mi potvrdil že je to meč s franckou čepelý ale hlavicí vyrobenou vikingy, a poté při plenění francie zůstal ve francii..

napsal mi toto

,,Jinak spoustu karolinskych mecu z Rakouska a Nemecka ma ve sve
knize Geibig,,

takže teď scháním tu knihu, abych rozšířil obzor ohledne východo franckých mečů, které se tak špatně shánějí



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Frankové

Post by Wothan »

Já mám u něj objednanou repliku Sigvina, takže na další franský meč dlouho nezbude (o čekací lhůtě nemluvě), krom toho tohle nejsou meče na šerm. Myslím že na boj se spokojím s tím co mám (Had/Bláha). Před časem jsem tohle s Bártou řešil, když jsem nějaké volné peníze měl, ale přednost dostal před damaskovým franským mečem románský komplet (pokud vím dosud jediný komplet vyrobený u nás), cenově srovnatelná záležitost. Přece jen ho využívám podstatně častěji než toho Franka - toho budu sto vytáhnout někam jednou za uherský rok - ne že by chyběly akce, ale není čas a u mne má přece jen priorita posloupnost - Curie - románci - Řím - Frankové....
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply