Frankové

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

prestoze nejsem odbornik ale tohle je urcite moc velky
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Mi se nezdají příliš velké, a teď nemluvím o stylizaci obrazů, ale např o nálezech. Některé přibližně takové opravdu jsou, viz publikace o Visby, navíc při částečném překrytí to budou oblasti 45x45mm...to IMHO jde. Spíš se proneseš při tloušťce 1,5mm...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Šupiny

Post by Boza »

Umar wrote:Zdravím vás všechny, mám pár otázek. Chci si vyrábět šupinovou zbroj ,řekněme na toho Franka, karolinského typu. Technologii výroby jsem vybral nýtování na kožený podklad. Ale nevím jak velké mohu použít šupiny, neporadil by jste někdo ? Nebo nějaké konkrétní nálezy šupin, by nebyly ? Mám hotovou hromadu kovových šupin, ale přijdou mi dost veliké , 60 x 45 x 1,5 mm. Byly prakticky zadarmo, tak jsem si pytel vzal, do foroty. Ale nerad bych několik měsíců vyráběl zbroj, jen na základě hypotézy.Díky za jakékoliv informace
Jestli přijmeš radu od někoho kdo se se šupinovou zbrojí mrcasil od listopadu do dubna, tak věz že především jsou moc tlusté. Můj exemplář (myslím že je někde na fóru fotka) váží okolo 10 kg při tloušťce šupin 0.8 mm. Samozřejmě něco ubere menší režie při skládání větších šupin, ale i tak si tipnu že výsledek bude mít nějakých 13-14 kg.

Další věc je že zcela a jednoznačně doporučuju navlékat na kožený řemínek a ten pak přišívat. Daleko lépe se ti podaří udržet geometrii a rychleji to odsýpá (resp. v klidu si navlečeš celý pruhy, které pak přišíváš). Nevím jak je chceš nýtovat, aniž by se ti nýty vyvlékaly - jedině snad za pomoci poměrně velké podložky z druhé strany, což zase pocítíš na váze.

A na závěr jednu velmi praktickou radu. Ať už to budeš dělat jakkoliv, nech si vzadu nebo na bocích rozparek, nebo ji udělej vzadu celou dělenou od shora až dolů. Oblíkání bude lehčí, podaří se ti opásat tak aby ti opasek nesjížděl až k botám, a navíc se ti v ním bude lépe chodit. Já jsem nakonec už hotovou zbroj vzadu rozpáral a rozparek vytvořil až mezi lopatky.

O nálezech bohužel přehled nemám, ale tuším že vyloženě z karolinského období nejsou veskrze žádné. Znám akorát pár mrňavých šupinek z doby římské z muzea v Bratislavě.
Last edited by Boza on Fri 29. Jun, 2007 6:53, edited 2 times in total.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Mimochodem, mluví něco proti zapínání na boku? Tedy na obou bocích?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Kain wrote:Mimochodem, mluví něco proti zapínání na boku? Tedy na obou bocích?
Imho nic, ale zároveň nic pro :cry: Mám za tu dobu už poměrně slušnou sbírku různých iluminací a kloním se buďto k bokům anebo ke spoji vzadu, protože nikde jsem žádný spoj nezaznamenal.

Kupodivu ani rozparek, i ti notoricky známí jezdci ze Zlatého žaltáře ve mě budí dojem že vepředu nebo na boku žádný rozparek není, přestože sedí v sedle.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já to taky procházel, i pár byzantských, nikde nic. Kamarád si dělá zapínání na boku, protože se obává svých váhových výkyvů, polotovar vypadá funčně a zapínání není na pohled rušivé...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Podařilo se mi najít konečně digitalizovanou knihu Makabejských z Leidenské knihovny. Datování okolo roku 924, Sankt Gallen.

Nedávám sem celý odkaz (je příšerně dlouhý), stačí jít na adresu http://132.229.8.57:8080, a najít shelfmark PER F 17.

Na foliu 22 recto je notoricky známý obrázek stanů do T, nicméně ostatní folia jsou taky moc pěkný, třeba :tady: jedno na ukázku...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Božo, mi se to tam nedaří najít, dej sem, prosím, celý odkaz, a já ti ho upravím jako URL a bude to jedno slovo...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Mně taky ne :(
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Hmm, tak zkuste:

http://132.229.8.57:8080/F/82Q6BACTYBXX ... chabaeorum

Nevim jestli to bude fungovat, pokud ne tak otevrete http://132.229.8.57:8080, tak se na zalozce "Collections" prepnete do sbirky WHS01 a dejte ve vyhledavacim policku hledat "Machabaeorum"

Sorry za obstrukce ale tenhle knihovnicky system neni vubec friendly.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

nebo si otevřete toto:toto

a poté uberte adresu v řádku na http://132.229.8.57:8080//exlibris/dtl/ ... ache_media a proklikejte se tím. je tam mix jak Makabejsti, tak neco z novověku. Ideální klikat na obrázky velikosti okolo 500KB
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

JARWIKS wrote:nebo si otevřete toto:toto

a poté uberte adresu v řádku na http://132.229.8.57:8080//exlibris/dtl/ ... ache_media a proklikejte se tím. je tam mix jak Makabejsti, tak neco z novověku. Ideální klikat na obrázky velikosti okolo 500KB
Jo to je taky moznost, ale z te konkretni knihy je tam obrazku jenom 17 a nektere maji viz nez 1 MB, takze je to ponekud zdlouhave. Ale proti gustu zadny disputat.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Boza wrote:
JARWIKS wrote:nebo si otevřete toto:toto

a poté uberte adresu v řádku na http://132.229.8.57:8080//exlibris/dtl/ ... ache_media a proklikejte se tím. je tam mix jak Makabejsti, tak neco z novověku. Ideální klikat na obrázky velikosti okolo 500KB
Jo to je taky moznost, ale z te konkretni knihy je tam obrazku jenom 17 a nektere maji viz nez 1 MB, takze je to ponekud zdlouhave. Ale proti gustu zadny disputat.
No mě jinačí cesta nenapadla, ted zkouším tu tvoju :wink:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Tohle mě fakt dostalo (folio 27v):

Image

Docela bych rád věděl z čeho místní skriptorium čerpalo...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Boza wrote:Tohle mě fakt dostalo (folio 27v):
Docela bych rád věděl z čeho místní skriptorium čerpalo...
Já to v rychlosti usoudil za čínany pochodující na Cáchy:biggrin: