Page 1 of 7

Slovansko avarské období

Posted: Thu 19. Jan, 2006 8:20
by Kain
Já bych moc moc děsně chtěl dělat období avarskoslovanského kaganátu, a sice sámovu říši a "Bijte Hunov!", jak by řekl Pampalíny. :-) Je nás ale málo, kdo by chtěl, tak na vyplenění malé vesničky :-)

Posted: Thu 19. Jan, 2006 16:46
by Wothan
A ty víš co bys měl v té době nosit na sobě a jak by to mělo vypadat?

Posted: Thu 19. Jan, 2006 17:48
by Pampalíny
Wothan wrote:A ty víš co bys měl v té době nosit na sobě a jak by to mělo vypadat?
To je ale správná otázečka :badgrin: :badgrin: :badgrin: Na druhou stranu všichni víme, že čím více do minulosti, tím hůře. :wink:

Ale co se týče věcí pro nálezy, tak až taková bída to není (i viz. Měřínský). Takže kosti, kov... Co se oblečení týče (tedy rozkladového materiálu), tak je to stejné jako v mnoha jiných LH obdobích - věc doměnek a spekulací. Třeba ten hnusný kaftan :| Asi být více primitivní v nárocích a více se inspirovat tím málem co víme o Avarech.

Mě se to období taky velice líbí, ale člověk musí více odvozovat než u VM. A jak už jsme se spolu bavili, VM je mnohem horší než "tvoje období". :cry:

Posted: Thu 19. Jan, 2006 17:57
by Wothan
No on se velmi obtížně rekonstruuje i jen VM oděv - textilie se zachovaly výhradně ve formě fragmentů a rekonstrukce oděvu z nálezů je tedy nemožná a co se ikonografie týče tak všechna ta víceméně různě silně stylizovaná nákončí, ryté nebo tepané destičky apod. bychom mohli spočítat na prstech. Je veliká škoda že tady ještě nemáme takové ikonografické prameny jaké máme později, třeba v tom 11-12.st. (kde nám ale pro změnu už zase chybí jiné věci v hrobech) jakkoli ani ty nemusí být vždycky s ohledem na svůj původ směrodatné pro naše území.

Nicméně máme-li takový problém vypořádat se s oděvem na VM, viděl bych starší období bohužel dost skepticky. Aby v tom nebylo tolik spekulací, předpokladů a analogií že by se to blížilo spíš fantasy :( . Přitom jsme schopni rekonstruovat i daleko starší oděvy - věčná škoda že u nás nemáme nějaké ty bažiny a rašeliniště s nálezy. :(

Posted: Thu 19. Jan, 2006 18:18
by Pampalíny
Máš naprosto pravdu a napsal jsi to za mne i fundovaně :c)

Otázka je zda se máme tohoto období úplně vzdt (ostatní nálezy jsou ok), nebo si prostě část věcí "domyslet"? Osobně jsem raději pro to druhé (ač ti mnohde s těmi Franky závidím :? )

Posted: Fri 20. Jan, 2006 7:56
by Rab
Vzorů je dost - nálezového materiálu ze slovansko-avarských pohřebišť jsou hromady - bronzy, zbraně, předměty denní potřeby atd., nádherné věci, jen je to všechno publikováno na Slovensku, u nás blbě dostupné. Pokud by byl skutečně vážný zájem, jsem schopen všechno zajímavé okopčit, mám své zdroje :wink: Ta doba mě taky hodně láká...

Posted: Fri 20. Jan, 2006 8:14
by Kain
Myslím, že jo, nálezů je spousta, a to jak zbraní, tak jiných předmětů...třeba Děvínská nová ves je krásný zdroj inspirace...

Posted: Fri 20. Jan, 2006 8:42
by Pampalíny
No zatím bych na to neměl čas, tak si rabe nepřidělávej moc práce, ale možná by stálo za to, když je Rab ten moderátor, tuto část hodit do nového tématu (avaroslované a tam se průběžně aktivizovat :lol:

Letos musím dodělat věci na VM, ale napřesrok...

Mě na tom taky lákají ty nádhery (ale ty ceny :? )

Posted: Wed 25. Jan, 2006 8:06
by Rab
Výstroj Avara:
Image

Posted: Wed 25. Jan, 2006 8:53
by Kain
Dlouhá tunika pro jezdce, bez rozparku nebo zapínání alespoň vpředu? Kdo je autor a podle čeho na to usuzuje?

Posted: Thu 26. Jan, 2006 10:27
by Rab
Já tam rozparek vcelku jasně vidím.
Je to z knihy
László, Gyula: Etudes archéologiques sur l’histoire de la société des Avars. Budapest 1955

Posted: Thu 26. Jan, 2006 10:31
by Müscha
Já tam rozparek tky vidím, opravdu to vypadá jao kaftan.

Posted: Thu 26. Jan, 2006 12:10
by Kain
vy vidíte uprostřed rozparek??

Posted: Thu 26. Jan, 2006 12:14
by zoone
Já se přiznám, že si ho jako jezdce nedovedu představit.... Právě kvůli tomu rozparku...

Posted: Thu 26. Jan, 2006 14:22
by cossack
Nešlo... , přisedával by si přední díl pod sebe.