Rady obecně k vybavení

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Trajan.
K té výstroji ti mohu něco poslat napíšeš-li mi mail. Paralelně jsme o nich něco zjistili při hledání pramenů o řádu Templu a na některých otázkách spolupracujem z církví, tak že máme info od zdroje :) . Ale také tě nepotěším, protože pokud chceš dělat Moravské pole hádám, že jako Johanitský rytíř bys tam byl zbytečný. To spíše ve Svaté zemi.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Černý vázací drát, nijak dále povrchově neupravovaný, popřípadě pouze žíhaný je asi tak nejblíž tomu jak vypadal originální drát a v podstatě je tomu blízko i z pohledu metalurgie. Původní zbroje se až na výjimky dělaly spíše z měkkých ocelí. Ta snaha udělat to z co nejtvrdší oceli je prostě jen důsledkem faktu že se to nenýtuje. Je to paradox doby - mnohý pletač nechá prsty na navíjení, štípání a pletení extrémně tvrdé oceli aby vyrobil něco co se originálu spíš vzdaluje a vyhnul se nýtování. Na druhou stranu si přidělá práci jinde.

Proto říkám - plést z černého vázacího drátu a dobře to štípat a zavírat. Výsledek je s ohledem na nižší pracnost uspokojivý, vzhled v mezích možností autentický a opravy nejsou náročné. Cena kg takového materiálu je pak pouhých 30,-Kč za 1kg.
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí
Contact:

Pro Trajana

Post by PeZ »

Kroužkovky mám kousek z 6 mm pérovek - jen krátké rukávy na krytí ramennního kloubu na pozdní gotiku. Uvažoval jsem o vzhledovém upgradu dlouhým mletím v míchačce s nějakým abrazivem - takhle nějak se brně čistily a to je možná důvod, proč byly některé zachovalé kroužky opravdu velmi tenké. To co jsi upletl nevyhazuj, spíš to někomu nabídni, uprav na všegotické akce, nebo buď průkopníkem a zkus mlecí experiment.
Ještě když jsem chtěl kroužkovku, uvažoval jsem o variantě pérový drát ve vyžíhaném stavu a následné tepelné zpracování po upletení, protože preferuji funkčnost před vzhledem, ale pak jsem zjistil že jsou jednodušší způsoby ochrany.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Třeba nýtování :wink:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ne, málo uhlíku.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je vyžíhání kvůli tomu aby to změklo před prorážením otvoru a nepraskalo to při téhle operaci. Někdy když mám po ruce výheň to dělám. Nicméně jak řekl Bozha - vázací drát je vyroben z nízkouhlíkové oceli a to se pořádně zakalit nedá.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Dá se to buď propíchnout což bude asi starší a jednodušší způsob prorážení - jen se to musí udělat zpola z jedné strany, pak otočit a z druhé udělat do vzniklého vydutí dírku. Když se to umí je odpad asi 20%. Dá se to ale i prostřihnout, jenže se nám zatím nedaří vyrobit přesný a funkční střižný nástroj tehdy dostupnými prostředky, ale pracuje se na tom. Recentní technikou by samozřejmě bylo dnes prostřihávání buď kleštěmi nebo střižným nástrojem usazeným do lisu apod.
thaar

Post by thaar »

Zdravim, když už se tu tak podrobně rozebírají zbroje, tak jsem se chtěl poptat na přilbu VM...uvažoval jsem o kožené, ale u ní je jeden velký problém, nejde sehnat dostatečně tlustá surovka, poté o provazové, ale o ní nevim nic bližšího...(sháním přilbu vhodnou pro hadráka..samozřejmě, že bych si ji vyrobil sám...aby mě pustili do kruhu zrady atd.)
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Thaar: tady se bohužel neobejdeš bez čtení. Koukni na celou diskusi Přilby v RS. Kožené se snad řešily myslím na začátku.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

A ty provazové jsou nepodložené.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Pokud chceš dělat důsledně hadráka, pak rozhodně ne kovovou. To vypadá dost strašně.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Mno....

Image

Já bych tak striktní nebyl - je asi bez diskuse, že naprostá většina lehkooděnců kovovou přilbu neměla, ale není nutně podle mne pravda, že ke kovové přilbě patří automaticky těžká zbroj už pro to, že přilba patří mezi základní ochrané prvky, které si člověk pořizuje. Ten výjev není zase tak úplně ojedinělý. Ve výjevech z 11-12.st. najdeme i častěji vojáky, kteří jsou jen v oděvu, ale mají na hlavě přilbu a v ruce štít, popřípadě kopí nebo meč. I když vězmu v potaz že jde často o stylizaci kde součásti výstroje nebo výzbroje plní funkci atributů bojovníků, přesto tomu tak nemusí být nutně vždycky - viz. třeba tento výjev nebo výjevy v Petru de Ebulo, kde jsou všichni bavorští kušiníci beze zbrojí ale někteří mají přilby apod.

Pochopitelně závisí na období nebo na sociálním postavení a majetkové situaci dotyčného hypotetického vojáka respektive postavy kterou představujete. Co by třeba měl mít na hlavě VM voják - lehkooděnec nemám tušení a nemám ani tušení co by měl mít na sobě, jakožto ostatně nikdo.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Ale jo, mně šlo hlavně o VM, na kterou se kolega ptal. Tam bych kovovou přilbu viděl opravdu jen u "profesionálů".
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tam upřímně řečeno nevím ani co nosili na hlavě ti profesionálové - i tady spíš jen špekulujeme a zuřivě analogujeme :wink: Co nosil na hlavě prostý pěšák pánbu ví...většinou asi nic, ale napadá mně že nějaká tuhá plstěná nebo kožená čapka nebo i něco na způsob beranice (proč ausgerechnet přilba?) by to být mohla, ale to je holt hypotéza. Jenže hypotéza je celý VM voják od hlavy po paty, takže těžko říct nakolik by to bylo mimo realitu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Jak moc se pro tu VM musí špekulovat? To opravdu nemáte představu jak komplexně mohli vypadat? Nebo je to jen ,že má Wothan pozdější období :roll: ?
Post Reply