Templáři

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Templáři

Post by Rodgir de Maille »

Ordo Militia Templi - Templáři - Chudí rytíři Kristovi
Chci se zde zabývat tímto kdysi slavným řádem který tak neslavně skončil
v největším soudním řízení středověku, tragické frašce a politickém mostrprocesu.
Last edited by Rodgir de Maille on Mon 01. Sep, 2008 12:39, edited 15 times in total.
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Ten proces byl přešetřen Frantíky z BNP, a označen za politický.
Jen církev se nikdy oficiálně neomluvila...
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

vattghern wrote:to rozhodně ne ale podle mého to vypovídá o tom že nebyl zcela přesvěčen o jejich vině a dal jim aspon monost dožít v jiném řádu jinak by měli uplně smulu.
Jen jsem tim chtěl vyjadřit že cirkev tim v podstatě popřela jejich vinu
Tu možnost měli už v zápětí po tom co byl řád zrušen, někteří přestoupili k Johanitům, jiní se vrátili k civilnímu životu. Jen v Portugalsku byli sjednocenini pod novou vlajkou - tamější král pro ně zřídil nový řád, Portugalský řád Krista. Tedy ne církev ale světská moc, která měla s templáři dobré vztahy se o ně po zrušení řádu postarala. Církev se dodnes za proces neomluvila, nepřiznala svou chybu ani náznakem.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Jen co jsem ted poslední dobou sledoval nějaké dokumenty na DISC., podle nějakých písemných záznamů je známo, že i sám Klement si nebyl o jejich vině jist. A prý dokonce zpocatku pozadoval vysvětlení a propuštění. Teprve později otocil a byl s frantíky jedna ruka. Nebo spíš tam bylo, že 1 probírali nějaké důkazy a teprvé poté vydali příkaz k zatčení? Nejsu si teď jistý, ale o něčem takovém v tom dokumentu mluvily. Snad ho budou dávat znova. :?:
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Tohle dobře popisuje Jaroslav Šedivý, to že Klement byl dlouho na straně templářů, ale pak přišel nějaký zlom... Mluví se také o tom že Klement, když byl Filipem dosazen na papežský stolec, zavázal se mu nějakou službou, prý podepsal listinu o několika bodech, jen jeden bod nebyl doplněn, že prý král sám později poví o co jde...že by šlo právě o proces s templáři? Těžko říct. Klement se choval velice zvláštně, ale ne zvláštně na člověka který je pod tlakem intrik, středověk byla obtížná doba přesvědčivých donucovacích prostředků a zápasu moci světské s tou duchovní. O:) :-# :evil:
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Ale já bych se zde možná vrátil k diskusi o počátku templářů. Jejich povolení, nebo sdpíš počáteční rozrůstání také nebylo jednoduché. A poté jak si někteří všimly, jejich stavby mnohdy inspirovali jiné vládce Evropy. Typickým příkladem je Krak Des Chevalries(jak sa to píše). Protože podle tohoto hradu byly v Normandii, a Aquitánii postavěny hrady britským králem Richardem, na obranu proti francouzkému filipovy. Nejznámější je asi Galliard, který ale během několika let, po tom co byl dostavěn, po několika měsíčním obléhání padl, a byl celý rozbořen francouzkými vojsky.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Crac Des Chevaliers
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Crac je opravdu nádherný hrad. Až mě někdy mrzí že jeho stavbu uskutečnil řád Johanitský a né mí oblíbení Templáři :).
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Matně tuším že základní myšlenka hradu je, že těch uvnitř bude vždycky potřeba výrazně méně než těch venku. Aby se tento poměr mohl ještě zvětšit, musí to hrad dohnat fortifikací, polohou v terénu apod. Takže mít velký hrad nemusí být vždycky nutně na škodu - o to víc musí být těch venku. Pak se ale dostanete k nějakým limitním číslům stran délky hradeb, požadavků na obranu a zásobování. Crac má několik pásem opevnění, takže je to svého druhu citadela, je kam ustupovat, ale lidí na obranu vyžaduje osazení všech pásem skutečně hodně. Zajímalo by mne odkud se vede voda do toho akvaduktu - nikdy jsem k tomu nenašel podklady. Soudím že uvnitř budou cisterny, protože první co udělá příchozí nezvaný host je, že odpojí vodu.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Sice je to odbočka od Cracu, ale ještě by mě zajímalo, jak to bylo s výskytem Templářů na území naší dnešní republiky. Vůbec si nepamatuju na nějaké zmínky o nich, až na jakýsi klášter, který byl myslím v jejich správě na Malé Straně v Praze, a to proto že měly být hlídači brány na Karlově mostě.
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

No Templářů v zemi koruny České bylo docela dost, jen ovšem nebyli tak výrazní - neměli tu tolik majetků jako například Johanité, a tak tu byli trošku v jejich stínu. Ale majetků bylo poměrně dost, známé jsou Čejkovice (templářské sklepy), obec Rakvice, a nedaleký Templštejn - asi nejznámější hrad, (u nás na Moravě) a ještě jakýsi hrad jehož poloha není známa, dále to byli majetky v Praze, Jako nynější kostel Sv. Vavřince a další, v Praze je po nich pojmenovaná i ulice "Templářská". Jinak jsou známy asi dvě komendy, tomu celému tu prý šéfoval komtur Ekko, který měl v opatrovnictví provincii Čech, Moravy a Rakouska. Ovšem ve srovnání s majetky jaké měli v okolní Evropě a ve Francii je to nesrovnatelné.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

z těch majetků by se ještě něco našlo, teď mne napadá jen Mor. Krumlov, většinou to ted jsou jen malé vesničky....jinak si dohledej literaturu (odbor.časopisy) od Dr. Libora Jana z FF MU, který se těmto věcem věnuje. Nebo mu napsat....
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

V Liliové ulici na Starém městě :lol: Zabil prý řádového bratra a byl sťat.
Last edited by Ronšperk on Wed 05. Oct, 2005 13:46, edited 1 time in total.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Jo serafe nebo někdo jiný. Mohli by jste mě vlastně osvětlit. Kdo nebo spíše co byl(o) či znamenalo to slovo Bafo(u)met? Zatím jsem na něj nikde nenašel vysvětlení.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Muhammad >> Mohamed >> Mahomet >> Bafomet. Jasné?

Občas dokonce člověk narazí v tisku na adjektivum "machometánský" :evil:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply