Templáři

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Havran
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 130
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Woodford Green, Essex

Post by Havran »

Wothan wrote:Matně tuším že základní myšlenka hradu je, že těch uvnitř bude vždycky potřeba výrazně méně než těch venku. Aby se tento poměr mohl ještě zvětšit, musí to hrad dohnat fortifikací, polohou v terénu apod. Takže mít velký hrad nemusí být vždycky nutně na škodu - o to víc musí být těch venku. Pak se ale dostanete k nějakým limitním číslům stran délky hradeb, požadavků na obranu a zásobování. Crac má několik pásem opevnění, takže je to svého druhu citadela, je kam ustupovat, ale lidí na obranu vyžaduje osazení všech pásem skutečně hodně. Zajímalo by mne odkud se vede voda do toho akvaduktu - nikdy jsem k tomu nenašel podklady. Soudím že uvnitř budou cisterny, protože první co udělá příchozí nezvaný host je, že odpojí vodu.
V mirovych dobach slouzil hlavni vodni prikop jako zdroj vody pro zvirectvo. Vnitrni nadvori je neco jako ostrov obklopeny prikopem s pitnou vodou. Hlavni zdroj vody na Cracu v casech valecnych vsak byla studna, ktera vedla do "jezera" uvnitr kopce na kterem hrad stoji. Jestli si dobre pamatuji z me navstevy, tak to byl jediny kopec v okoli, ktery v sobe skutecne mel zdroj vody. Akvadukt je napojen na nedalekou povrchovou nadrz. Detaily si uz presne nepamatuji.... :(
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Já bych to tak striktně neviděl. Otázka je z kterého období pochází tato klauzule ve stanovách. Dle mého to lze chápat ve smyslu rukavic, jako módního doplňku, nikoliv, jako ochrany ruky při boji. Pokud vycházíme z církve, tam je v mnichům také zapovězeno nosit rukavice. pochází to ale z konce 13. st. Tedy musí jít o módní výstřelek, protože právě v této době začíná móda zabíhat i do církevních řad. Nechránit ruce v boji v době, kdy je to už standart by bylo snížení bojové hodnoty a to nemá logiku.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Pohádky :) Nevěř všemu co čteš, zvláště o řádu Templářů. Meče používali stejné, jako každý jiný světský rytíř. Tedy odpovídající své době.
Honor supra Vitam! Image
Sargon
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Košice

Post by Sargon »

Myslím že táto haluz je z knihy Mervyna Sternecka Dějiny templářského řádu. Je lepšie prečítať si viacero kníh a neveriť len jednému zdroju.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Ta délka odpovídá jednoručním mečům. Jedenapůlruční meče, které mohli být delší nastoupily hojněji až v druhé půli 14. ale spíše v 15. stol. a opravdu dlouhé dvouruční meče jsou záležitost vyloženě pozdní 15.-16. stol. Tedy Templáři nic z toho ani nepoznali. Zkus si sehnat nějakou knihu, kde alespoň povšechně máš vývoj zbrojí a zbraní. Třeba Klučinu.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Ne jedenapůlka je na rytíře řádu doslova pitomost. Je to zbraň o tři generace mladší, než pád řádu. :)
Honor supra Vitam! Image
Ozzy
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jevicko/Olomouc/Praha

Post by Ozzy »

vattghern wrote:Apropo nemáte někdo regule řádu klidně v angličtině. Mám jen tu puvodní latinskou co má asi 72 bodu. Už jí mám i přeloženou do češtiny ale ten zbytek nějak nemužu najít.
nechces se o tu latinskou verzi s prekladem podelit? dik... ^_^

jinak k te brozure "Templari v zemich koruny ceske"... ja si ji koupil asi pred rokem... Zacatek mi prisel zmateny a hlavne strucny (coz se da omluvit, nebot to nebyl zamer publikace), pak ale co se templaru na nasem uzemi tyce, se mi zdala publikace docela vyhovujici... hlavne jsem ocenil poznamky pod carou odkazujici na jine knihy k tematu, takze jsem je zacal postupne shanet...
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Jeje, to jsem tu zas dlouho nebyl. :wink:
Co se ohledně mečů týče souhlasím s Ronšperkem, ale taky jsem narazil na jednu zajímavou věc, a to při čtení výslechových protokolů, kde jeden templář uvadí:

-donutili mě k tomu-(zapření krista, plivání na kříž)-a když jsem neuposlechl, tasili obrovské meče a pravili: musíš..-

mno, sám jsem nevěděl co to má znamenat "obrovské meče" asi chtěl udělat dojem na komisi a celou záležitost zdramatizoval, ale kdo ví..

Jinak, teď jsem za vola já :mrgreen: a jaké brožuře je řeč? :p
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Zdravím.

Nevíte někdo kde seženu tento obrázek z Ospraye, v původní velikosti?

Image

Díky moc.
Last edited by Rodgir de Maille on Mon 01. Sep, 2008 12:45, edited 2 times in total.
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

No to nevím.. :(
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Vlamik: Moc děkuju. :)

Vatt: Zdravím tě! Jak se daří?
Tu knihu jsem si chtěl teď koupit... :mrgreen: co ta brožura?
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Re: zdravim

Post by Rodgir de Maille »

vattghern wrote:Seraf: ale jo docela to jde neztežuju si. :)
Ta brožura se jmenuje Templáři v zemích koruny české.
To vím. :wink:
Kde jí sehnat??? :mrgreen:
Ozzy
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jevicko/Olomouc/Praha

Re: zdravim

Post by Ozzy »

Seraf wrote:Kde jí sehnat???
Normalne bych ti rekl, ze na Kosmasu, ale tam uz ji taky nemaji... ale myslim, ze jsem ji jeste nedavno videl v Olomouci (akorat nevim, zda ve Votobii nebo ve Student centru)
Life is only dream on the way to death...
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

S tými helmami na reťaziach som sa stretol u jazdcov. Majú ich kvôli kopijníkom a keď prerazia šík a príde na priamy boj, založia si ju za hlavu na chrbát. Problém je, že neviem kde som to čítal. :oops:
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

aktuální číslo Dějin a Současnosti :-)

Image
nunc est bibendum