Hradiště Šárka

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Hradiště Šárka

Post by Bonemina »

http://www.hradistesarka.cz/
Víte o tom někdo něco bližšího?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Hradiště Šárka

Post by Boza »

Marketingově jednička s hvězdičkou!

Podle zakládací listiny je jedním z cílů, cituji, "zpřístupnění a provoz archeologického parku Hradiště Šárka" a od toho se zřejmě odvíjí všechno ostatní, včetně neotřelého finančního modelu.

Co mi není jasné, je postoj NPÚ, forma spolupráce s vlastníkem/ky klíčových pozemků (hlavně paní Vondráková) atd.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Hradiště Šárka

Post by Rab »

Vskutku neotřelé :shock: #-o
Takže fakta:
Dotčený pozemek, na němž se má projekt uskutečnit, parc. č. 707/4 katastrální území Vokovice, má výměru 8523 m2, což není ani jeden hektar (viz). Na postavení archeoparku je to zatraceně málo. Pozemek je veden (způsob využití) jako zeleň, ostatně už jenom pohled na ortofotomapu jasně ukazuje, že je na něm zeleň opravdu vzrostlá. Tzn. pro realizaci staveb by se musela většina porostu vykácet, což je dle mého naprosto neprůchozí, vzhledem k územnímu plánu Prahy a ochraně přírody a krajiny. Na tento pozemek (na sousední už ano) se sice nevztahuje statut národní kulturní památky, nicméně každá taková památka má stanoveno poměrně široké ochranné pásmo, jehož prolomení ve smyslu (jakékoliv) stavby je těžko představitelné. Na pozemku se nacházejí dvě zařízení podniku Pražská kanalizace a vodní toky, asi nějaké vodojemy (zřejmě s nějakou vlastní ochranou). Na pozemek nevede žádná regulérní komunikace. Pozemek se nachází na svahu přímo nad koupalištěm Džbán, dosti hnusným místem s hnusnými provozními objekty (Šárku a Džbán docela dobře znám, neb jsem od narození až do 24 let svého věku bydlel nedaleko). Nedovedu si představit, že v takto zatíženém území, v sousedství NKP a přírodní rezervace Divoká Šárka, by mohlo něco takového jako je archeoskanzen vzniknout. Jsem přesvědčen o zamítavých stanoviscích jak Národního památkového ústavu, tak i ostatních orgánů státní správy. Nehledě na to, že Divoká Šárka je pěkná taková jaká je, tj. jako jedna z mála klidových přírodních zón v Praze. Domnívám se, že lidé z Mostu a okolí (tj. zakladatelé iniciativy) by se měli zaměřit na revitalizaci měsíční krajiny tam u nich a neničit to málo z relativně „divoké“ přírody, co nám ještě v Praze zbyla.
Pozemek je ve vlastnictví firmy C.N.E.-SERVICE, a.s, Kladno, jejímž předmětem podnikání je pronájem nemovitostí a nikdo ze zástupců této firmy není uveřejněn jako člen obecně prospěšné společnosti Hradiště Šárka. Není mi tedy jasné, jak může někdo "prodávat" cizí majetek...
V zakládací listině této obecně prospěšné společnosti je uvedeno v článku IV., že bude poskytovat obecně prospěšné služby týkající se archeologických výzkumů a dalších souvisejících činností, přičemž mezi zakládajícími členy není ani jeden profesionální archeolog a hlavně tento spolek nemá příslušné oprávnění od Ministerstva kultury ČR a Akademie věd ČR k provádění archeologických výzkumů.
Zajímavý je též článek XI. Vklad zakladatele – nepeněžitý v hodnotě 2.900 Kč (!) v podobě čtyř stříbrných medailí!
Samotný web projektu Hradiště Šárka vypadá na první pohled zajímavě, při bližším pohledu je to ale jen spousta žvástů.
Celkově to působí značně nevěrohodným dojmem a divím se, že tomu někdo uvěřil a dokonce už zaplatil za partnerství. Ale možná že mě někdo přesvědčí o tom, že se mýlím :wink:
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Hradiště Šárka

Post by Bestian »

Skvělé Rabe,
celé to je neuvěřitelně nafouklé a zmedializované. Myslím, že čas ukáže pravou podstatu projektu :)
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
František Matějka
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Mon 18. Jul, 2011 21:37

Re: Hradiště Šárka

Post by František Matějka »

Vážený Rabe,

když něco nevím a opravdu bych chtěl něco vědět, bývá nejlepší se zeptat. Škoda, že jste tu snahu neměl před svým příspěvkem. Hezký zbytek večera.

František Matějka
zakladatel a předseda správní rady
Hradiště Šárka o.p.s.
František Matějka, Hradiště Šárka o.p.s., www.hradistesarka.cz, info@hradistesarka.cz, tel: +420 777 077 158
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Hradiště Šárka

Post by Rab »

Vážený pane Matějko,
to, co jsem potřeboval vědět, jsem si zjistil sám. Jestliže jsem se v něčem mýlil a chcete mé poznatky uvést na pravou míru, máte možnost. Rád se Vám za případné nepravosti omluvím.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Hradiště Šárka

Post by Bestian »

Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Post Reply