Dětské oblečení - fundus

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply

Tvůj názor

Prima, můžu něco ušít nebo půjčit ve více kusech - popíšu v tématu.
4
57%
Prima, konečně si něco budu na prcka navléct, aby nedělal/a ostudu.
2
29%
Nezájem, svoje děti si obléknu sám/a.
1
14%
Nechce se mi, bojím se o svoji práci.
0
No votes
Jiný názor - popíšu v tématu.
0
No votes
 
Total votes: 7

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Dětské oblečení - fundus

Post by Boza »

Protože docela na RS akcích obecně narůstá počet dětí (a další jsou na cestě), pojali jsme s Trubadixem nápad založit něco jako fundus oblečení pro ně :lol: Idea je zřejmá, děti rostou jako z vody a šít každý rok nové oblečení je celkem opruz; na straně druhé, co s pěkným oblečkem po roce.

Nejedná se o žádnou centrálně organizovanou aktivitu nebo vybudování skladu oblečení na konkrétním místě, spíš námět na to co dělat přes zimu :) resp. sadu několika doporučení pro vzájemnou pomoc...

1) Pokud máte dítě a šijete pro něj RS součást oděvu, vemte to 1-2x přes kopírák. Materiálu není obvykle třeba příliš mnoho a střihy máte. Samozřejmě, pokud máte chuť a možnost nasekat sériově třeba 10 párů plstěných bot, tak proč ne.

2) Za nějaké místo buďto vyšijte (nebo zevnitř našijte cancourek) s označením věku dítěte, ze kterého odměřujete - např. 8m / 1,5r / 3r atd.

3) Jedná se tuniky spodní, svrchní, nohavice, botičky, kalhoty, čepičky, pláštíky, opasky, taštičky etc. Bruchy děti buďto nenosí bo mají plínu, nebo je sice nosí, ale riziko znečištění prostě existuje. Tzn. bruchy ať si každý pořeší sám.

4) Viditelné švy / entlování / ozdoby by měly být provedeny ručně, materiály/barvy atd. jsou myslím jasné každému...

Je to blbý nápad nebo by jsi se chtěl/a do výměn/zápujček zapojit? Viz anketa... Pak by se dalo udelat neco jako je burza výpůjček...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by wolf »

Boza wrote:Nejedná se o žádnou centrálně organizovanou aktivitu...
Napad je to dobrej, jenom by to (podle meho nazoru) chtelo alespon trochu centralne organizovat. Chci rict, ze ted deti potrebuji kapi, aby jim neprselo za krk. Mam teda usit alespon tri, nebo uz nekde nejaka lezi, protoze z ni nekdo vyrostl, nebo jich prave v tomto okamziku Trubadix sije patnact, protoze na ne ma dobrej strih?

Alespon by bylo dobre mit nekde centralne seznam existujiciho zbozi a seznam potreb.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by Boza »

Aha, ok. Zkusim se spojit s Abaddonem, jestli by šlo něco vuyžít z možností na tomhle serveru, jinak se zkusím mrknout po webu jestli by na to něco nešlo využít. Zatím mě napadlo jenom Rajče kvůli fotkám, ale ideální by bylo mít možnost sumarizovat poptávky, kategorizovat podle věku dítěte etc.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by Wothan »

Nápad dobrej, když se tak koukám jak mi z toho rostou, ale ono se dá lecos udělat už teď - i bez šití nových věcí - stačila by nějaká databáze kam se to dá zapsat. Protože třeba já mám hadry pro děti v různém věku - mladší dědí po starším a co zbude už nevyužiju - ergo můžu nabídnout dál k půjčování aj. (prodávat se to moc nevyplatí). Nicméně často se mnou na akci jede jen jedno dítě nebo žádné, takže i jejich věci jsou potenciálně volné.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by Pampalíny »

Vhledem k mým možnostem a zbytkům materiálů jim zatím vše nechávám šít namíru nebo to šiji ručně.

Pak je tu ta možnost dědění. Ještě jsem s dětmi neskončil a po 3 dětech už některé věci použitelné nebudou. Takže možná za pár let bych tu něco podaroval.

Jinak to není špatný nápad, jen si myslím, že to bude horší po technické stránce. Aby to totiž bylo přehledné.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by Boza »

Zuřivě nad tím uvažuju - včera jsem trošku procházel internet ve snaze najít nějaký jednoduchý a zároveň efektivní systém pro "půjčovnu".

Zatím nic, byť si dovedu představit že v kombinaci PHP + nějaká databáze by to nemělo být složitější než jedna semestrální práce.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by Theodora »

Kdyžtak se hlásím za správce, pokud nevymyslíte nějaký složitý systém registrace. Jestliže to nepřesáhne běžnou tabulku (majitel - typ oděvu - velikost - kontakt), tak to asi dokážu uhlídat, na netu jsem skoro pořád. :wink:
Původní myšlenka snad ani nebyla šít ve velkém, jako vytvořit databázi a věci si půčovat. Když někdo naseká dvacet stejných čepiček, tak si ty děti nepoznáme. :) A budou vypadat jak školní zájezd. :mrgreen:
"Myslíš, že vzdálenost může dělit přátele? Když chceš být s Rae, nejsi už vlastně s ní?" (R. Bach)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by Boza »

Díky Theodoro, určitě se bude správcovství hodit, jakmile ovšem bude co spravovat :)

Jo jo, nejde o to šít ve velkém, ta idea 1/ je spíš o tom že když už jednou stříhám látku a mám nit v ruce, tak můžu udělat rovnou pár exemplářů...

Uvažuju o tom že by základ tvořila vlastně galerie obrázků, kde by byly podkategorie podle věku (do 1 roku, 1-2 atd.). Popiska by byla třeba Tunika svrchní, len, kontakt: XYZ = jméno vlastníka. IMHO je to snadnější v tom smyslu že vím jaké dítě potřebuju oblíknout, tak první co udělám že se vůbec podívám do 'galerie' co tam je (nemluvě o možnosti inspirace a zabránění tomu táborovému vzhledu).

Teďka trošku konkrétní věci: ušil jsem teďka na dítě 2.5 roku dvě tuniky svrchní (vlna), dvě spodní (len). Ještě ty lněné budu barvit a pak bych udělal mini-sérii půlkulovitých čepiček z vlny (sešito ze 4 dílů). Vzhledem k jednoduchosti střihu jich asi nasekám tak 10 kusů různých velikostí. Budou ze zbytků, tak by měly být dostatečně různé :) Všechno bude pochopitelně k dispozici, jakmile se narodí nějaký systém pro zacházení s fundusem.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Arannka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 113
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by Arannka »

Je to skvely napad.
My uz takhle fungujeme s okruhem kamaradek co se tyce civilniho obleceni a se segrou u historickych oblecku.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by Boza »

No, abych se priznal tak to od srpna usnulo. Vim ze jsem s abaddonem mluvil o moznosti zrizeni fotogalerie, ale pak jsem to pustil z hlavy.

Nechcete se toho nekdo ujmout? Bohuzel nevim kde mi hlava stoji. Ale mam dva svrchni a dva spodni oblecky na dite ok. 3 let :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Dětské oblečení - fundus

Post by wolf »

Mám dvě nevyužité tuniky, s odřenejma ušima splňující KM:

- bavlna, přírodní barva, šito strojem, nevypratelně špinavá, začíná se trhat
img 003.jpg
- vlna (pravděpodobně ne 100 %), průmyslová tmavě hnědá, šito strojem, obšito ručně vlnou barvenou v cibuli, začíná se trhat
img 002.jpg
Láďovi to už vloni bylo malé, takže vhodné tak pro 4-6 let.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
Post Reply