"Hard" turnaj

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Právě že ne jenom do turnaje, ale tak, aby prošla normálně i na turnaj.

Rozumíš, kdyby bylo pravidlo, že do turnaje můžeš jen v modré tunice, tak skoro každý, kdo by si dělal novou tuniku, by ji udělal modrou, aby ji mohl vzít i do turnaje (či kdyby třeba do budoucna chtěl) a zároveň by ji mohl nosit i normálně.

A vůbec, Damiene, pojďme udělat vlastní pravidla pro naše 9.-10. století, mohli bychom to třeba někam pak dodat ke kruhům zrady. Jestli chceš, tak to sepíšu...pokusně to pak spácháme na nějaké komornější akci a uvidíme...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

No já to spíše myslel tak, že nikdo by si dle mého nedělal výstroj tak, aby mu prošla pravidly jediného turnaje, který ji tak vyžaduje, když ostatních akcí, kde ji nepotřebují, je mnohem více. I když možná by se pár takových lidí našlo, ale myslím, že to bude jenom hrstka. Zbytek lidí si výstroj udělá tak, aby dobře ztvárňovala dobu a postavu, kterou dělá. Ten jeden RS "hard" turnaj u nás nebude takové lákadlo, aby se tady masově zaváděly nesmysly typu Gjermundu-ninja apod. :)

Co se týče těch kruhů, myslím že by stačilo dát jen několik základních pravidel: každý musí mít ochranu hlavy a rukavice, a udělat zvlášť kruh pro lehkooděnce (jen prošívanice) a těžkooděnce (těžší zbroje). Na našich akcích je vždy lidí do krůhu dost (cca 30), takže koukatelnost by to neovlivnilo a bylo by to "férovější", jeden (často zmiňovaný) příklad za všechny: týpek s kopím a v lehké prošívce bývá pravidelným finalistou Kruhu zrady, u Kruhu cti je to samozřejmě už něco jiného.

Omlouvám se Curii Vítkov, jestli je toto OT, ale holt se vám povedlo rozvířit debatu ohledně turnajů, povinné výzbroje apod. :)
Negr, Jarl Olomouckého kraje
Kill ´em all, let Odin sort ´em out!
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Akorát po tom strašném turnaji ve Wroclawi bych ten na WB hrozně rád viděl, už mě opravdu začíná hodně mrzet, že se s naší výbavou a kostými prostě nevlezeme
Co se tak strašného událo ve Wroclawi?
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Klasický polský problém, v turnajích vyznávají Poláci (většina) tzv. pussy-fight, kdy platí vlastně jakýkoliv dotek čepele protivníka jako zásah, vedou se seky jen zápěstím bez pohybu předloktí, "lovení za štítem" a podobně, a pak v bitvě jeden maník poslal týpka ranou danaxem do hlavy na CT do nemocnice a ze štítu si Poláci dělali třísky... Jezdím do Polska už pátým nebo šestým rokem, a na většinu turnajů u nich se nedá dívat (podotýkám že na Ilze jsem nebyl, viděl jsem něklik turnajů a ukázek ve Wroclawi, Grzybowu, Wolinu, Lednogoře apod., a tam je ten pussy-fight rok od roku horší). Je to až s podivem, ale ti Poláci jsou schopni mezi ty brutální rány v bitvě poslat tu a tam nějakou tu pusinku a pak se začít před diváky(!) nahlas hádat, že ho trefili, že je mrtvý a že má padnout k zemi (vídávám vcelku pravidelně). Něco, co bych jako divák opravdu vidět nechtěl a jako účinkujícího mě fakt přestává bavit...
Negr, Jarl Olomouckého kraje
Kill ´em all, let Odin sort ´em out!
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Curia Vítkov: což mi připomíná, jen ze zvědavosti, kdo vám bude dělat na tom turnaji soudce? Pokud ten turnaj má mít úroveň, potřebujete zkušené lidi, co jsou schopni rozeznat hezký zásah od řezu či "pusinky" :) Každý, kdo někdy něco soudcoval, jistě ví, že občas to není tak jednoduché...
Negr, Jarl Olomouckého kraje
Kill ´em all, let Odin sort ´em out!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Damien: no jo no, když se specializujete pouze na Vikoše (a zbytek RS Velkomoravany) je to holt smůla, my se zase snažíme vzbudit tu zájem o to 11-12.st. v Čechách což je stále dost okrajové téma i z hlediska RS (a taky se nám nechce dělat další allRS bitvy staroslovansko-velkomoravsko-vikingsko-románské i když úplně čisté to asi taky nebude nikdy), ale zase to přitahuje lidi co je jinak zajímá spíš 13.st. a jsou schopni se trochu přizpůsobit dolů apod. Je to ale vždycky o vůli, už jsem to řešil i s Knechtem - hodně starších věcí by se u nás ještě použít dalo i když samozřejmě zdaleka ne všechny. Nejvíc to holt odnáší ty štíty, některé druhy přileb a některé typy oděvu - to někdy udělá po nezbytném přezbrojení z těžkooděnce v 10.st. lehkooděnce u nás, někomu to vadí, někomu ne. Já zase naopak kdybych měl čas jezdit na starší akce, tak bych teď šel asi taky spíš nalehko - z čehož ale plyne že pokud by se tam dělal nějaký hard turnaj na Velkou Moravu třeba, já bych si jen kvůli tomu těžké kompletní nové vybavení nepořizoval a vypustil ho. Předpokládám že hodně lidí co k nám jezdí a hlavní gró jejich činnosti tvoří starší nebo mladší doba to vidí podobně.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Wothan: to máš jistě pravdu, holt je to tím, že prostě bitvu čistě velkomoravskou, staroslovanskou nebo vikinskou (no i když tu už možná jo :lol: ) tady neuděláš, není dost lidí... Je to samozřejmě o vůli, ale na mladší akci bych jezdil asi jedině na tu vaši, kam jsem kdysi jezdíval rád, jinak máme sézónu tak narvanou, že jsme rádi, že stíháme "to svoje"... A pořizovat si novou přilbu, zbraň, štít, apod. je pro mě na jednu akci ročně, kdy bych to použil, docela neefektivní... BTW, to neměla být nějaká stížnost z mé strany, ale jenom povzdech :wink:
Negr, Jarl Olomouckého kraje
Kill ´em all, let Odin sort ´em out!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No jo no, co se dá dělat :wink: Já jak říkám - bych to řešil asi lehkooděncem s kopím, kdybych měl pro změnu čas jezdit na cizí akce a netrávil je v "montérkách" u nás na hradě :wink: Jen tu přilbu bych si jako ústupek bezpečnosti stejně vzal.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Damien wrote:Curia Vítkov: což mi připomíná, jen ze zvědavosti, kdo vám bude dělat na tom turnaji soudce? Pokud ten turnaj má mít úroveň, potřebujete zkušené lidi, co jsou schopni rozeznat hezký zásah od řezu či "pusinky" :) Každý, kdo někdy něco soudcoval, jistě ví, že občas to není tak jednoduché...
Soudce na turnaji budu dělat já. Sice nejsem nějak etrémně zkušený, ale alespoň se se mnou nedá hádat .-)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Dá, ale každý ví že to nemá smysl :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Škoda ,že nepíší ti, kteří byli na Ilze.Docela mi chybí debata s odstupem,co jsme vlastně viděli a prožili.
Jestli váhám s turnajem na WB ,tak proto ,že na tu starou dobu nemám dost odolnou zbroj .Stačí se podívat na ty šrámy a vím,že jit do toho s kroužky přes běžnou prošívku /pro kruhy zcela dostačující/,rozhodně nechci.Prvotním úkolem je druhého srazit nebo přinutit ,aby to vzdal.Lehké zbraně jsou na prd protože nedaj přesvědčivou ránu.Kdo dal víc přesvědčivých zásahů počítají jen v individuálních disciplinách ,pokud oba vydrží do konce časového limitu.Možná to někde šidí na váze,když místo kovu použijí na stehna a kolena tlustou prošitou "dečku".Pod štít nepoužívají kroužkovou rukavici a zesílení předloktí ,ale to je asi vše,víc odlehčovat si nedovolí.
Pro WB vidím jako důležité:ochranu kloubů a obličeje /kalota velmi žádoucí/.Nevím,ale co je pro12.stol. použitelné.Kalota tuším nechráni ucho ,tam je třeba sakra řádná prošívka.
Byl bych potěšen,kdyby pořadatelé vydali podrobný a polopatický výčet povolených verzí zbrojí,aby se dalo připravit - není-li již skoro pozdě.
Zbroj pro turnaj typu Ilza se jinak příliš nepoužije - bude příliš těžká a teplá a brání dýchání.
Rozhodčí tam byli asi tři a do boje téměř nezasahovali.
Smrt je smyslem života.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jiri, polopaticky je to jasne - tezka zbroj, ktera bude dostatecne kryt vsechna exponovana mista, zvlaste hlavu, a historicky odpovida.
Necekas snad technicke parametry prosivky a spocitanou ochranu na jednotlivych kloubech? Jme dospeli lidi, videa z Ilzy jsou k dispozici, tudiz moc nevim, co psat vic. Na konkretni dotaz se budu snazit dat konkretni odpoved.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Ve 12 tém se nevyznám a když prohlížím Ospreye /mám jich k té době asi 10/,tak je tam řada různých verzí zbrojí i helmic .Iluminace,náhrobky i jen obrázky.Většinový je komplet,ale do toho se mi fakt nechce,nejenže bych si musel půjčovat něco,co může být snadno poničeno,ale i přiměřená velikost a prostor pro prošívky to komplikují.
To jsem chtěl vědět,jaká šíře záběru je přijatelná,jestli se do ní dokážu nacpat.Jinak zůstanu u kruhu.
Smrt je smyslem života.
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Jinak k tomu turnaji, něco podobného proběhlo teď o víkendu ve Vémyslicích. Turnaj dvojic, každý souboj trval přesně minutu, tři sudí na konci zhodnotili počet "dobrých" ran a aktivitu borců a rozdali každý po jednom bodu, kdo měl víc, vyhrál. Vypadalo to velice pěkně, souboje byly hodně atraktivní, nedošlo k jedinému zranění (pokud nepočítám Arturův podvrtnutý kotník :)). A to i přes to, že podmínky na vybavení bojovníků nebyly nijak tvrdé (prošívanice/vycpávanice + zbroj + přilba). Takže bych se toho tak moc nebál...
Negr, Jarl Olomouckého kraje
Kill ´em all, let Odin sort ´em out!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

V nočnícho hodinách jsme přidali na web dvě videa z liniovek na hard turnaji. http://www.cea.livinghistory.cz/galerie/
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.