Svatobor 2008

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

cmelda
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov
Contact:

Svatobor 2008

Post by cmelda »

Super akcička.
Loni jsem zde by poprvé (a byla to vůbec první bitva které jsem se účastnil), a letos to bylo asi ještě lepší.
=D> A protože jsem někde ve skrytu duše sadista, tak nejvíc mne potěšil vzrůstající trend v počtu a kvalitě úrazů. =D>
Takže už se těším na příští rok. Doufám, že se dočkám třeba nějakého vypíchnutého oka, useknutého
údu (aspoň pohlavního), a při troše štěstí by mohl být i nějaý smrťáček !
Prostě living history se vším všudy. Když krev, tak doopravdy.

Více krve - více living history !!!

Trochu ;-) fotek je na http://foto.cmelda.net/main.php?g2_itemId=8690
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

opravdu přející člověk [-(

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Aki-Petteri Heikkilä
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 173
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 8 Dolní Chabry
Contact:

Post by Aki-Petteri Heikkilä »

Zajímalo by mě, jestli by se v tom tak vyžíval, kdyby o to oko a pohlavní úd přišel sám...
Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže... K.Kryl Image
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by luinien »

Možná to bude tím, že dva roky po sobě vozil lidi do nemocnice...
Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Post by Opoč »

Akce byla dobrá.Dík organizátorům za uspořádání.Super hra o klacík :)


Vadili mě jenom 2 věci nedobové věci v táboře kelímky,igelitky,..... no a nejdůležitější zbytečně moc zranění 5 x.Otázka čím to je?jestli zbraní( určitě ne,1xdanax,1x jednoruční sekera , 1x meč,1xšavle,1x?)? nebo vina bojovníků ? a ještě důležitější, jak to řešit ? Podle mě .Sledovat bitvu naživo nebo projít videa a vytvořit černou listinu zbytečně brutálních bojovníků.těm buď domluvit nebo je už vůbec nevpustit do boje.
User avatar
Aki-Petteri Heikkilä
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 173
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 8 Dolní Chabry
Contact:

Post by Aki-Petteri Heikkilä »

Opoc: to je naprostá pravda, 5 zranění je strašně moc... ta poslední věc byla tuším způsobena štítem...
Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže... K.Kryl Image
User avatar
Selamor
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Selamor »

Více krve - více living history !!!
Jsi krvežíznivé šelma , zjevně odkojená moderními sdělovacími prostředky, je to vidět i na fotkách ( mimochdem docela slušných), ale stačila by jenom polovina.

Docela mě mrzí, že jsem se nemohl zúčastnit :|
Lešek, Lach,  Orcae Ita
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Nevíte někdo zda-li bude zase video?
Mimochodem bude spot na čt 1 19.září ;)

U těch fotek se řídil motem fotografů "čím víc tím líp" teda aspoň myslím

osobně se mi akce moc líbila, jen mě mrzeli u protivníků šmrdalcí šavličky ale to neovlivnim

Myslím že nekterým zraněním se dalo předejím a některým prostě ne, sám jsme dostal danaxem přes zuby (naštěstí jen otekla čelist ale zuby zustaly) když sklouzl po vedlejším štítu

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
cmelda
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov
Contact:

Svatobor 2008 aneb jak jsem dělal saniťáka

Post by cmelda »

Samozřejmě, že nejsem taková krvelačná bestie, jak to vypadá na základě mého předchozího příspěvku. Ale chtěl jsem vyprovokovat diskusi k těm včerejším úrazům na Svatoboru. Od včerejška mi to nedá spát, hned po příjezdu domů jsem sedl k notebooku abych to všechno sepsal. A protože to bylo moc dlouhé na to, abych tím začínal nové diskusní vlákno, tak jsem začal tím provokativním příspěvkem. Pokud se to snad dotklo někoho, kdo byl včera zraněný, tak se mu hluboce omlouvám. Pokud se to dotklo kohokoliv jiného, je to jen dobře...

Když dcera (Luinien) na loňském Svatoboru po bitvě fačovala "Pankáčovi" hlavu a já se k tomu zrovna přichomýtl, bylo logické, že "Pankáče" a ještě jednoho Poláka s řeznou ránou v obličeji zavezu na pohotovost do boskovické nemocnice. Takže letos jsem byl víceméně opět připraven ujmout se podobné role. Před bitvou jsem to s Áňou diskutoval, když jsem si pro jistotu balil do pouzdra od foťáku doklady a klíče od auta. Prý co blbnu, pořadatelé mají zajištěnou "sanitku". A navíc letos tolik úrazů určitě nebude. Odvětil jsem, že tipuji tři místo loňských čtyřech, protože je o něco menší vedro. Jenomže průsery umím špatně předpovídat, málokdy se trefím. Obvykle to bývá tak dvakrát horší...

Takže přesně dle mých předpokladů, finále bitvy jsem už nedofotil. Místo toho jsem sprintoval k autu, které jsem já blbec měl zaparkováno dost daleko, pak jsem zjistil že se mi jeden zraněný ztratil, nicméně měl jsem aspoň jeden "kousek".
V boskovické nemocnici jsme se nakonec sešly 4 vozidla s celkem 5 zraněn(í/ý)mi:
- kloub na palci pravé ruky - komplikovanější zlomenina
- sečná rána v obličeji (vcelku čistá, ale skrz)
- zlomenina ruky - vřetenní kost
- sečná rána v obličeji, šlo to trochu i do zubů, jeden uštípnutý, další se kýve
- prostředník na roce - rozdrcený poslední článek

Narozdíl od loňska, kdy zájezd na chirurgickou ambulanci měl internacionální charakter (česko-polský, a v nemocnici se s námi začali ještě bratřit němečtí účastníci nějakého firemního teambuildingového fotbalového zápasu), letošní exkurze do Julínkova zdravotnictví byla zcela v české režii.

Na jednotlivá zranění lze pohlížet jako na individuální chyby, selhání, náhody. Např. střet málo (špatně) vyzbrojeného bojovníka s někým, kdo bojuje s poněkud větší razancí. To je samozřejmě smůla...

Ale také se lze na problém dívat jako na systémovou (či systematickou) chybu. Počet úrazů z loňska a počet (a závažnost) letošních je myslím už statisticky významný. Pochopitelně, každý se účastní bitvy na vlastní
nebezpečí. Nejsem bojovník, těžko můžu posoudit, nakolik se těmto zraněním dalo nějakým způsobem předejít. K tomu se určitě vyjádří povolanější.

Ale rozhodně se něco dá vylepšit v následné péči o zraněné. Trochu jsem tento problém diskutoval v nemocnici s Mílou, která přivezla další zraněné, a protože působí ve zdravotnictví (současném Julínkově :( ) tak o tom něco ví. Já se např. domníval, že přítomnost sanitky při bitvě je žádoucí hlavně kvůli rychlému odvozu při závažných zraněních, kdy by záviselo na vteřinách.
To, že díky sanitce by byla rychleji poskytnuta lékařská péče i při "méně závažných" zraněních (tím myslím těch 5 včerejších úrazů, které rozhodně nechci nijak zlehčovat !), jsem pochopil až při včerejším zdlouhavém čekání v nemocnici na příjmu...

Pokud někdy působím jako (spolu)pořadatel na nějaké akci, mám ve zvyku vyprovokovat ostatní pořadatele aby se bezprostředně po akci zamysleli nad tím, co by se do budoucnosti mělo zlepšit. Říkáme tomu sepsat "poučení z krizového vývoje". Je to ale třeba udělat ihned po akci, kdy si člověk ještě plně uvědomuje všechny chybičky a problémy, protože potom přijde euforie ("no nakonec to přes všechny drobné zádrhele tak špatně nedopadlo; vlastně bylo to super !") - lidská paměť má holt tendenci ty méně pozitivní informace časem vytlačit a/nebo je přeměnit na pozitivnější.

Snažil jsem se o tom problému 2x nahodit řeč s někým (nej)povolanějším. První rozhovor byl předčasně ukončen rautem, druhý rozhovor ukončil povolanější s tím, že se musí jít vys... (tedy na WC). Předpokládám, že šlo
opravdu jen o ukončení rozhovoru kvůli urychlenému metabolismu a že ono vytečkované sloveso nebude řešením celého problému.

Pokud mne Velkomoravané příští rok vezmou, určitě s nimi zase přijedu na Svatobor. Rád se potkám s lidmi, kteří mne letos či loni nějak oslovili a zaujali, udělám si pár fotek, a v případě nouze zase zajedu do boskovické nemocnice. I když sledovat, kam se ubírá české zdravotnictví, bych klidně mohl i prostřednictvím médií...

Mívám ve zvyku občas použít citát někoho slavného či známého (ono to pak hned vypadá, že ten kdo cituje je sečtělý a vzdělaný, že...). Tentokrát jsem si dovolil použít poněkud upravený výrok od Cimrmanů:
"Můžete se mnou nesouhlasit, můžete proti tomu i protestovat. A to není jediné, co s tím můžete dělat..."
Last edited by cmelda on Sun 15. Jun, 2008 23:03, edited 3 times in total.
cmelda
Nováček
Nováček
Posts: 26
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov
Contact:

Post by cmelda »

Selamor wrote:
Více krve - více living history !!!
Jsi krvežíznivé šelma , zjevně odkojená moderními sdělovacími prostředky, je to vidět i na fotkách ( mimochdem docela slušných), ale stačila by jenom polovina.

Docela mě mrzí, že jsem se nemohl zúčastnit :|
Televizi nemáme už asi 3 roky, a noviny raději nečtu. Když náhodou manželku napadne je číst, tak jí vždycky varuji že by na novinách měla být podobná výstraha jako na cigaretách:
"Varování ministrerstva informací: Čtení novin způsobuje trvalé deprese !"
Neposlechne, přečte si je, a má (naštěstí zatím ne trvalou) depku...

S těmi fotkami máš naprostou pravdu, stačila by jich tak desetina, ale neměl jsem zatím sílu udělat z nich výběr.

A k těm fotkám ještě jednu poznámku: Už loni jsem si připadal jako hyena když jsem fotil zraněné přímo na bojišti. Letos mi to bylo už úplně proti mysli, takže jsem fotil až ve špitále. Ale pokud bych se příští rok k něčomu takovému zase přichomýtl, budu fotit i když by se mi to mělo jakkoliv příčit. Protože taková fotka vydá za spoustu slov.
User avatar
Selamor
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Selamor »

Odvolávám co jsem napsal o Cmeldovi.

S Cmeldou souhlasím. Vyloučit zranění asi úplně nejde, ale dá se zvýšit bezpečnost osobní odpovědností jednotlivců. ( Nějak se do paralely dostali motorkáři.) Původní cíl bitvy byl jiný než dnes, prot by měli bojovníci před bitvami se věnovat více boji ve formaci, aby se velitelé naučili "velet" a vojáci bojovat pod velením. Platí pravidlo: jsou-li alespoň dva, pak musí být jeden velitel.
Myslím si, že by stálo za úvahu zavést do bitev nějakou signalizaci, třeba buben, tak by dala armáda operativně ovládat.

Cmeldo u fotek jsem strávil dvě hodiny :roll:
Lešek, Lach,  Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Selamor: Tím to není, to umíme.
Cmelda: Jen to foť, je to dobrá připomínka (však loni jsem byl v nemocnici s tebou a letos jsem pomáhal odstrojovat raněné. Řidičku, co vezla Ondráše, dostala moje slova, když jsem ji řekl - "Ještě s Ondrášem chvilku počkejte, neteče mu to a přijdou další, tak ať nejedete naprázdno". Vypadala překvapeně.)

Jen bych chtěl uvést jednu věc na pravou míru. Všude se proslýchá, že za to můžou Maďaři a Poláci. Tak jak mi vysvětlíte, že v nedělní bitvě, kde byly jen linie a kruhy, se nestalo nikomu nic, a to přesto, že Čechů tam byla polovina (Sigurdi, Hersiři, my a pár dalších) a zbytek byli cizinci?

A jak je možné, že v liniích a kruzích a turnaji se nestalo nikomu skoro nic (a to jsme do sebe šli tvrdě a rvali se i na zemi), zato v inscenované bitvě tolik zranění. Podle mě je to proto, že do turnajů jdou lidi s tím vědomím a rizikem, zatímco do boje "scénického" bezstarostně kde kdo (mnohdy i bez pochopení své úlohy ve scénáři) a hlavně bez odpovídajícího vybavení. Třeba ten kluk, co šel do bitvy bez rukavic (ačkoliv všichni ví, že je to riziko, a ačkoliv ho na to jeden z organizátorů upozornil).

Tedy nemluvím o tom obličeji, to je zlé, ale třeba všechny ty posekané ruce, těm se dá snadno předejít. Pak taky všichni vědí, že to je poměrně tvrdá bitva a jít do ní nemusí.

A nakonec - třeba na poslední Modré bylo zranění několik (myslím, že 3 nebo 4), a to byla počtem účinkujících ani ne poloviční a cizinci v bitvě byli přesně dva (pokud nepočítám slovenských bratov).

Můj celkový dojem - za ta zranění si můžeme sami, nedostatečnými ochrannými prostředky, špatným tréningem a nedržením linií (vystavení se útoku více lidí atd.) a honěním vlastního ega v bitvě. A dokud se to bude svalovat na brutální cizince, tak nás budou vozit do nemocnice dál.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Post by Opoč »

u jednoho zranění souhlas s tím že si za to mohl sám ( ten prst bez rukavic )
u dalších bych to úplně netvrdil -
zlomená ruka (předsek na útočící ruku).přes koženou rukavici z tvrdé kůže ( 4 mm ) ještě podloženou druhým koženým nátepníkem.To už nebude moc tlumený zásah.
obličej danaxem - u diváků ,tam byla docela mlata
obličej sekera - po klínu .úder zprava mimo zorné pole.
poslední z kruhu zrady nevím,to už sem řídil do nemocnice.

je pravda že někteří jdou bezstarostně , ale za zbraň zodpovídá ten kdo ji drží.
Když sem klečel u zraněného , tak sem jich ještě sám pár koupil do zad a po hlavě ( pěkný důlek v přilbě ).
nedělní bitva byla o něco přehlednější díky menšímu počtu účastníků a řekl bych že se všichni trochu krotili.ale šít v obličeji apod. sem tam několikrát viděl taky.
Neházel bych to všechno na poláky( ikdyž jsou tvrdší ) , ale ten blacklist bych zavedl ( ne podle národnosti). Já ho úspěšne používám na akcích které pořádám ( nejedná se o LH akce , ale funguje to,tam )
a samozřejmě sanitka by měla stát poblíž.
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Rekrut »

No ta zranění co byla, něco bylo dílem náhody a špatné vybavenosti a něco nezodpovedností některých účastníků scenářového boje, kteří nepochopili, že je to scenář a ne opravdový boj. Viz zranění Ondry. Stáhnout někomu dánkou štít a pak za ten štít tou dánkou bodnout je prasárna největšího řádu, sám jsem to zažil na Wothanburgu a je to paradička :( . Jinak jsem viděl přímo jedno zranění ruky která držela štít. Po seknuti se zaseknul meč do štítu a při páčení meče ven ten kluk sklonil štít směrem dolu a objevila se uplně nechráněná ruka, na kterou v ten moment dopadly dva seky zbraněma. Věřím tomu že Ti co ho sekli nemířili na jeho ruku ale na ten štít který prostě náhle nebyl tam kde byl kdyz ten člověk ten sek začal. Nevím který ze zraněných to byl, za to vím že ruka která drží štít musí byt chráněna taky. Myslet si že když držím štít že se té ruce nemůže nic stát je blbost.
Co se týče té zlomeniny předloktí, tak 4mm kuže je nic, a předseky na ruce jsou sice dost hnusne a bolestivé, ale je to předsunutý cil na který kde kdo dosáhne. To že někdo užívá larp pravidla a tu ruku používá jako kryt je jeho problem. Ja osobně si na to dávám pozor a ruku tam nenechávám. Navíc to mohl být sek vedený uplně někam jinam na někoho jiného ale prostě se změnila situace a ten dotyčný už to nemohl dobrzdit.
Ale to jsou samá kdyby. Co je důležíté je to že se jedná o scénář a ne o doopravdový boj a někteým účastníkům to je třeba připomět před bitvou zvlášť.

Jinak až na ta zranění byla cela akce super a můj dík za to patří pořadatelům, zvlášť vyborný nápad byl dát kadiboudy k taboru :). To člověk ocení hlavně po ránu :mrgreen:
Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Post by Opoč »

...Co se týče té zlomeniny předloktí, tak 4mm kuže je nic, a předseky na ruce jsou sice dost hnusne a bolestivé, ale je to předsunutý cil na který kde kdo dosáhne. To že někdo užívá larp pravidla a tu ruku používá jako kryt je jeho problem. Ja osobně si na to dávám pozor a ruku tam nenechávám. Navíc to mohl být sek vedený uplně někam jinam na někoho jiného ale prostě se změnila situace a ten dotyčný už to nemohl dobrzdit....

upřesnění - lamelová rukavice ze 4-5 mm tvrzené kůže ještě podložená dalším koženým nátepníkem u kterého neznám tloušťku . Tu vrchní rukavici znám a nepřijde mě jako "nic" a dotyčný zraněný ruku určitě nepoužívá jako kryt ,bylo to ráz na ráz.Když chce seknout , tak ruka chtě nechtě de ven před hradbu,ne ? naopak bych řekl že ten kdo ji zlomil se ji snažil stihnout trefit dokud je venku , proto sekal rychle a nestihl tlumit.
Pokud jako útočník nestihnu utlumit sek , je to moje vina.I když se těsně před tím změnila situace.
Last edited by Opoč on Mon 16. Jun, 2008 11:55, edited 3 times in total.
Locked