Kouření na RS akcích

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Kouření na RS akcích by mělo...

být povoleno jen pokud nejsou přítomni diváci
13
11%
být povoleno jen na vyhrazeném místě
78
67%
být povoleno kdykoli a kdekoli
1
1%
být zakázáno
25
21%
být povoleno pouze po setmění
0
No votes
 
Total votes: 117

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Připojuju se k Bobrovi s názorem, že tolerance nekuřáků ke kuřákům je příliš velká... Jsem zapřisáhlým odpůrcem kouření cigaret, mimo jiné proto, že můj otec kouřil 40 let... (ale dokázal před 5 lety skončit ze dne na den, když ho doktoři patřičně "rozebrali" - to je reakce na to, jak tu bylo řečeno, že není snadné se té závislosti zbavit - jde to, ovšem jen u jedinců se silnou vůlí či silnou motivací). Navíc mám značně citlivý nos a cítím ten smrad na sto honů. I z oblečení, vlasů, úst... Chci tím říct, že mi kuřák vůbec nevadí do chvíle, dokud mě nezačne jakkoliv obtěžovat - a to je např. i tehdy, když se mnou mluví a já to z něj cítím, aniž by měl cigáro v puse, nebo když se musím dívat na nechutný vajgly všude po zemi... A prosba - když budete kouřit na vyhrazeném místě, zjistěte si ještě směr větru :wink:
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

adolf hitler oproti zazitemu tzvrzeni nebyl vegetarian a i kdyby byl, neslouzilo by to jako vzor pro mladez protoze to neni zdrave.
Nechapu proc bychom si meli vybirat mezi temahle dvema - je to dosti ucelovej vyber - jsem pro Churchila :-)
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

rozhodne jsou hodnoty ktere o nas vypovi vic. Problem je s kuraky, kteri svym jednanimdavaji najevo i vlastnosti jine nez koureni - napr bezohlednost. s temi ostatnimi problem nemam, protoze vedle me nekouri, nekazi dbovost akce atp.

a tolerance smerem ke kurakum - no svym nekourenim jsem jeste nikomu zdravi neohrozil, opacne je to bohuzel jinak
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Znovu opakuji, že jsem militantní nekuřák, a už několikrát jsem na zdraví ohrozil kuřáky, kteří odmítli típnout cigáro na zastávce :twisted: Myslím ale, že rozumná tolerance je taktéž žádoucí. Proto bych trochu uklidnil vášně a domluvil se, jak řešit to, že někteří účastníci našich akci potřebují kouřit.
A Damiene, u "tvého" ohně na akci platí nejdříve pravidla vyhlášená organizátorem a pak tvoje. Tuhl diskui jsme prodělali (ne spolu, mluvím obecně) už několikrát, a nevidím ůvod, proč by měl být rozdíl mezi přístupem k oděvu, vybavení, scénáři nebo kouření. Tkaže pokud organizátor zakáže kouřit v táboře, máš dvě volby - nejet, nebo poslechnout.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Damiene, vidím to podobně jako Melkel - na celém území tábora platí jako striktní především taková pravidla, jaká určí pořadatel (z titulu toho že je pořadatel, vlastník pozemku nebo je vázaný dohodou s vlastníkem pozemku apod.). Je čistě v pravomoci pořadatele zakázat kouření všude. Stejně tak je v jeho pravomoci zakázat kouření mimo jasně daná místa (vymezená místa pro kuřáky, vlastní stany apod.). Pořadatel může určit i jiné věci - kostýmovou povinnost, zákaz veřejného telefonování počas akce, zákaz konzumace alkoholu z nedobových nádob apod. To všechno je v pravomoci pořadatele a účinkující nemá žádné nároky nebo práva kterých by se mohl dovolávat s výjimkou jediného - má právo odmítnout pozvání a na akci se vykašlat shledá-li že mu pravidla nevyhovují a že se jimi není schopen/ochoten řídit. Je lhostejné zda sedíš u erárního ohně nebo u ohně před svým stanem a bylo by to lhostejné i kdyby sis přivezl vlastní dřevo a importoval kameny na jeho obložení. U vašeho skupinového ohně si tak akorát můžete pravidla pořadatele dále zpřísnit nebo upřesnit (tady se bude kvákat jen dobová muzika...neb o nebude...nebo co já vím apod.), ale nemůžete je ani měnit ani ignorovat.

My jsme se snažili být celkem tolerantní a jsem odpůrce striktních a kategorických řešení, protože znám lidi a vím že celkové důsledky takových zákazů bývají obvykle kontraproduktivní (ať už pro to že si lidi buď neumí pomoci nebo jsou pitomí a dělají věci ze šprajcu), ale upřímně řečeno vadí mi spousta věcí které bych v dobovém táboře mít nechtěl (viz. hore), protože kuřáci mají do jisté míry pravdu když upozorňují že cigáro vadí a telefon či jiné výdobytky 21.století v táboře nevadí. Vždyckly se dá najít řešení a kompromis - ten který nabízíme představuje kouření v hospodě, vlastních uzavřených stanech a mimo hist. tábor.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

ja bych se pozastavil nad tim demagogickym srovnanim toho koureni a volani z mobilu nebo hist. sermem...

zatimco kdyz ja musim dychat (cert vem smrad) kdyz si nekdo zapali v hospode, na akci v mem okoli a podobne tak on omezuje vsechny nekuraky vcetne me - vetsinou se ani nezepta jestli to nekomu nevadi a ja to nasledne filtruju pres svoje plice a nedobrovolne - takze bych uprednostnil spis logicke principy nez (ne)dobovost

dale i kdyby mobil zpusoboval rakovinu (coz narozdil od koureni prokazane neni), tak je tim ohrozen prave a jen volajici, takze pokud me nebudes nutit telefonovat nebo mit hlavu u tveho telefonu, je to ciste tvoje vec.. telefonuj nebo ne, ale me tim neohrozujes

u hist. sermu do toho jdou vsichni s tim samym rizikem ze bud ublizit muze a nebo mu muze byt ublizeno a snazi se (aspon u tech rozumnych lidi) to riziko minimalizovat ale v momente kdy se stane vazny uraz, nebal bych se ze se to bude setrit a poneses zodpovednost, takze opet nevidim zadnou paralelu s kourenim..
Your freedom will grow each time you say: No!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já to vidím tak že když to befelem omezíme zabijeme dvě mouchy jednou ranou - jak obtěžování tak dobovost.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

hele... ja souhlasim s abaddonem,,, tsss
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc
Contact:

Post by Damien »

Melkel + Wothan: samozřejmě že prvotní jsou pravidla organizátora, už výše Kain upřesnil, že mluvím o situaci, kdy něco v pravidlech není, pak je na každé skupině, co si ve svém táboře nebo u svého ohně stanoví. Pokud někdo zakáže kouřit v táboře pořád, buď tam nepojedu, nebo budu kouřit ve vyhrazenýc prostorách či ve stanu, záleží jak hodně ta akce pro mě bude atraktivní.

Abaddon: ten příměr s telefonováním a úrazy byl s velkou nadsázkou, což jsem uvedl, chtěl jsem tím říct trošku něco jiného...

Jinak jak jsem psal výše, jsem pro to aby všichni společně hledali a dodržovali takovou rozumnou hranici a dohodu, která bude vyhovovat naprosté většině lidí. A ještě jednou, není sporu o tom, že organizátor stanoví striktní pravidla, a já je buď přijedu dodržovat nebo nejedu vůbec. Na akce jezdím už hodně dlouho a hodně často, hodně lidí mě zná a myslím, že organizátoři se mnou nebo naší skupinou problémy nemívají...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Damien: ano to nemívají, jen jsem cítil potřebu tohle uvést na pravou míru. Ještě mám v živé paměti, jak jsem se onehdá hádal s nějakými exoty, co mi tvrdili že jako pořadatel nemám právo kontrolovat jejich občanky a zjišťovat nebo zamezovat přístupu mladistvých na akci a hlavně na bitevní pole. Tohle na mně budilo dojem, že to myslíš tak že vlastní ohniště = vlastní pravidla. Jsem venkoncem rád, že jsem to špatně pochopil. Na nutnosti rozumného kompromisu se nás - jak tak sleduji vývoj ankety, nakonec asi většina shodne.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ale kouřem z ohniště - zejména pokud člověk topí otevřeným ohněm v domě to přece načichne mnohem víc ne? :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

což ale smrdí úplně jinak, a ne nepříjemně (alespoň mě...)
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No tak to jsem tak úplně nepochopil - pokud jim nedáme žádný prostor pro kouření, tak si od toho slibuješ co? Že nebudou kouřit? Pokud jim ten prostor nedáme a zároveň nechceme aby nám na akci kouřili před diváky (to tu podporuje 0% lidí - nepředpokládám že ty jsi výjimka) ani jindy když tam diváci nejsou (což podporuje jen 10%) tak co s tím? Fakt že někomu, kdo si není sám schopen svůj zlozvyk odpustit ani na dva dny umožníme legálně hulit alespoň na některých místech, považuji za naší dostatečnou toleranci - vstřícnost a ústupek - pokud i tohle ale považuje někdo za zbytečnou buzeraci, pak ho na akci nepotřebujeme. Nemá-li někdo ani tak málo sebedisciplíny a sebeovládání aby se dokázal podřídit takovému pravidlu (které jak tady z ankety zatím vyplývá podporuje většina lidí a které mu alespoň částečně vychází vstříc a toleruje jeho vlastní zlozvyk), pak bych pochyboval že má dost sebeovládání a sebedisciplíny aby se popasoval se scénářem a jinými pravidly akce = co s ním?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

SISI wrote:Já mám spoustu kamarádů kuřáků a mě osobně to nevadí. Chápu jisté riziko onemocnění a dobře je znám. Všechno je jnom o toleranci a upřímnosti, když to nebude kuřák vědět, že to nekuřákovi vadí, bude se chovat uplně normálně a zapálí si.

Vyhradit kuřákům určité místo se mě zná jako hloupost. Nedokážu si to představit. Nebudeme si nalhávat ale, polovina by tam stejně nechodila.

Damien: Můj oheň moje "pravidla" :wink: :wink: :wink: :)
Tak s tím musím, jako kuřák (!), zásadně nesouhlasit. KOuřím sice málo, ale o to raději a den bez cigarety si neumím představit. Ovšem jsem rozhodně pro to, aby se na dobových akcích, odehrávajících se před objevením Ameriky a importem tabáku, před diváky nekouřilo. A abychom měli vymezen nějaký prostor, kde se můžeme oddat své vášni.

HŠ, LH a vůbec tyhle aktivity vyžadují jistou míru sebekázně a naprostá většina lidí to respektuje. Vč. kuřáků.
Pro naše potřeby tedy vymýšlíme různé pavilonky nebo, jako v našem případě, je prostě náš stan dán k dispozici kuřácký a hotovo. Stejně v něm topíme, takže kouř z ohně a z cigaret se vhodně doplňují a kouř z ohně ja navíc docela slušný absorbent toho cigaretového, jak jsem zjistila :biggrin:

Všechno jde, je to jen a jen o dohodě a vzájemné tolerantnosti. Fanatismus nebo naopak anarchie jsou k ničemu. Absolutní prohibice čehokoli je stejný nesmysl, jako tolerance ožíraček a kouření na nevhodných místech.
Volo, multum, statim!
User avatar
lubossek
Nováček
Nováček
Posts: 42
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by lubossek »

Wothan wrote:... Nemá-li někdo ani tak málo sebedisciplíny a sebeovládání aby se dokázal podřídit takovému pravidlu (které jak tady z ankety zatím vyplývá podporuje většina lidí a které mu alespoň částečně vychází vstříc a toleruje jeho vlastní zlozvyk), pak bych pochyboval že má dost sebeovládání a sebedisciplíny aby se popasoval se scénářem a jinými pravidly akce = co s ním? ...
jenom na okraj, je to de facto ta samá tolerance jako u pet-lahví... ve stanu (na vyhrazeném místě) si měj co chceš, pokud to nebude vidět, chceš-li stan (vyhrazené místo) divákům prezentovat, zmiz všechny věci, co tam dobově nepatří...

já jsem pro kompromis, ikdyž kdyby na to přišlo, tak bych si přes víkend to cígo asi nedal... když marodim, taky nekouřim...
Hama sar ba sar tan ba kuštan dihém, | Az án bih ki kišwar ba dušman dihém.
(Vydám vše, celé tělo k usmrcení, | je to lepší než vydat zemi nepříteli)
Hakím Abú-l-Qásim Firdausí Túsí
Post Reply