Archeologický ústav v Mikulčicích

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Archeologický ústav v Mikulčicích

Post by Bonemina »

http://zpravy.idnes.cz/strazny-neprezil ... _krimi_mad

Víte o tom někdo něco??? Idnesu se mi radši nechce věřit.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Jj, je to tak, bohužel :(
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Požár v Mikulčicích

Post by Rekrut »

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot ... ?id=509003

Je to nestesti. Navíc nechapu jak mužou být depozitaře jen tak ledabyle umístěny v budově která je snad dřevěna a bez samohasícího zařízení. To je pak všechno nenavratně zničené. Chudák chlap.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Vždycky, když jsem tam byl, jsem si říkal, jak je možné, že tak cenné věci jsou uložené v dřevěných barácích a plechových boudách. Trochu mě uklidňovalo, že to nejcennější (alespoň podle tvrzení Poláčka) je prý v Brně v sídle ARÚ v trezoru... Je třeba jednoznačně potrestat vedení ústavu za takové hazardování. Vždyť pokud shořela i jenom dokumentace, jsou to nenahraditelné ztráty, protože jen malá část byla zdigitalizovaná... Pan Skopal, autor většiny kreseb, bude asi hodně nešťastný...
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Rekrut »

Souhlasím, za tohle by někdo měl nést odpovědnost.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

No, nevím, byl jsem tam 9.9. a depozit byl plný hodnotných věcí (třeba meče). No, ale třeba to odvezli. Ještě jsem si pár věcí nafotil a vypadá to, že to asi bylo naposledy...
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

nedelejte si iluze panove, statni aparat sam sebe trestat nebude, tim si budte jisty...
Your freedom will grow each time you say: No!
User avatar
Abe
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc
Contact:

Post by Abe »

Takove skody :cry: Zajimalo by me, jestli zjisti, jak ten pozar vznikl.
Mors et fugacem persequitur virum.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Mluvil jsem s pár lidma co tam jsou a ještě se s jistotou neví.
Večer by to mělo být ve zprávách, tak třeba budou nějaké novinky.

Edit: Tak je to v pět na Nově.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Je to tragédie...a zase mi to na mysl vkládá otázku - proč se nedigitalizuje jako o život? Třeba už konečně trkne někoho, že takové nehody se stávají a že digitální nafocení a systematizace by udělaly nejen velkou službu, ale i zálohu pro případ ztráty či zničení...tomu pánovi to život nevrátí, ale sbírky by to zachránit mohlo...a souhlasím s názorem, že takový depozitář bez požárního systému je nepochopitelný...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Digitalizování a skenování probíhá, ovšem jde to pomalu neboť je toho hafo a lidí i peněz málo. Jako vždycky. U nás to bývá oblíbená večerní brigáda pro studenty.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Z dnešní MF DNES:

...V popelu, který doutnal ještě dlouho po uhašení požáru, archeologové bezmocně hledali ohořelé zbytky dokumentů. „Přišli jsme o všechny písemnosti získané od počátku výzkumu,“ potvrdil Pavel Kouřil, ředitel Archeologického ústavu Akademie věd v Brně. Průzkum na akropoli slovanského hradiště přitom trval od počátku padesátých let.
Listiny, které nezničil oheň, při zásahu hasičů rozmočila voda. V ohni navíc skončily i některé stříbrné a železné šperky a další cennosti nalezené při vykopávkách. Nejcennější šperky však byly v době požáru uloženy v trezorech jinde. Většinu dokumentů však archeologové v průběhu bádání zálohovali. Bývalý vedoucí výzkumu v Mikulčicích Zdeněk Klanica mluví o štěstí, že existují i kopie dokumentů. „Na nebezpečí jsem upozorňoval několikrát. Tyto památky jsou nenahraditelné a je potřeba je dostatečně chránit,“ potvrzuje uznávaný český vědec, který v Mikulčicích pracoval bezmála třicet let.
Právě na jeho popud se veškeré písemnosti začaly zálohovat. „Všechny dokumenty jsme vyhotovovali dvakrát a každý ukládali v jiné budově,“ vysvětluje krok, ke kterému výzkumníky donutily zejména časté povodně...


A jiná verze z MF DNES:

...„Zničena je pouze základna pracovníků výzkumu,“ upozornil Pavel Kouřil, ředitel Archeologického ústavu Akademie věd v Brně. Významné nálezy ani expozice újmu neutrpěly. Originály písemností o mikulčickém výzkumu jsou však pryč. Archeologové je v dřevěné budově shromažďovali od roku 1954, kdy se na slovanském hradišti začalo kopat. Většinu dokumentů naštěstí vědci zálohovali. To, že existují kopie většiny dokumentů, považuje za štěstí i někdejší šéf výzkumu v Mikulčicích Zdeněk Klanica. Nebezpečí, které v budově písemnostem hrozí, si uvědomoval. „Zásadně jsme všechny dokumenty vyhotovovali dvakrát a ukládali ve dvou různých budovách,“ potvrzuje. Jeho postup se vyplatil zejména při opakovaných povodních. Listiny byly totiž pečlivě uložené ve sklepě chráněném proti spodní vodě. „Upozorňoval jsem na to, že toto dědictví je nenahraditelné. A mělo by se chránit,“ vysvětluje.
Oheň však výzkumníkům vzal kromě písemností i část depozitáře. „Přišli jsme o některé kovové nálezy a úlomky keramiky. Luxusní zlaté předměty jsou však uloženy v bankovním trezoru,“ upozornil Pavel Kouřil na to, že nejcennější věci archeologický ústav střeží.
Výzkumníkům však bude chybět mimo jiné perfektně vedený archiv diapozitivů z archeologických výzkumů...
User avatar
Triss
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 62
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň
Contact:

Post by Triss »

Právě jsem se vrátila z konference archeologie středověku, kam se donesla tahle smutná zpráva a bohužel je zřejmě pravda, že velká většina dokumentace i nálezů je nenávratně pryč :(
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Už jsme zorganizovali záchrannou výpravu, brněnská katedra v podnělí vypraví auto, budem tam v příštím týdnu pomáhat při odklízení a hledání přeživších předmětů...tak pak podám zprávy přímo z bojiště.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Někteří studenti a CEA už tam jsou teď o tom prodlouženemém víkendu, jsou tam i lidi z Národního muzea. Dnes jsme tam pomáhali i já s Bonemínou.
Situace vypadá zhruba tak, že trosky z nepodstaných nebo naprosto nepoužitelných částí budovy už víceméně čekají jen na odvoz, dost práce ale ještě bude v popelu laborek a pracoven. Celkově je "vyčištěno" přes půlku prostoru, záchrana přímo na spáleništi potrvá do poloviny, max. konce příštího týdne. Lidí je zajištěno zřejmě akorát.
Keramika vypadá nadějně, i železo z větší části (to zatím vyhrabané - mnoho set kousků odhaduju - dnes šlo pod hladinu destilované vody a počká na konzervaci). Z nálezů nejvíc utrpěla kostěná a parohová industrie. Dokumentace přímo na místě až na výjimky lehla popelem (poslední co ještě doutná), ale se snad podaří dát ji z jiných kopií jakž takž z větší části dokupy.
Máme i dost fotek, ale doktor Poláček si nepřál, aby na internet protekly příliš drastické detaily, dokud nebudou věci alespoň zhruba v bezpečí (bulvár by z toho poskádal, co by se mu hodilo). Takže jsme se dohodli na "autorizaci" a prosil bych předem i za něj, aby se prozatím fotky příliš nedávaly nekontrolovaně na veřejně přístupná média. V příštím týdnu by měla být i speciální stránka na webu Archeologického ústavu.
Post Reply