Archeologický ústav v Mikulčicích

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

no ja sem v jednani s podobnymi institucemi uz dopredu skeptik... par sem jich absolvoval a tak me asi jen horko tezko nekdo presvedci ze to funguje jinak... a zrovnatak mi tezko muze tento muj pohled vycitat.... veci tu proste takhle funguji ale to ze mi nejsou lhostejny a ze sa zajimam, vidim jako rozumnou cestu jak to mozna zmenit.... a znovu opakuji, rad se necham prekvapit..

ano, mozna je to predstava naivni, ale prijde mi to vazne lepsi nez nedelat nic nebo si jen zanadavat nad pivem...

nerad bych aby cela zalezitost usnula, jak je v ceskych zemich zvykem, obvykle se veci zametou pod koberecek a na vine neni obvykle nikdo, rekl bych ze pokud si na situaci v mikulcicih nekdo stezoval a upozornoval na ni, pak tyhle vyzvy nejspis nekdo ignoroval a ja se chci zeptat proc.... pokud to bylo jinak, zajima me to taky... da se ocekavat ze vsechno svedou na finance.... ale ted prece vynalozi daleko vic penez na zachranu toho co prezilo a na vystavbu noveho... takze kde je nejaka uspora... a podobnych otazek je tu nespocet...
Your freedom will grow each time you say: No!
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

zas na druhou stranu, nebudte naivni... myslite si ze se nekdo z AU dobrovolne prihlasi k zodpovednosti? takze o jakem utahovani smycky je tu rec? od zacatku tu prskam akorat nad tim jak se cela vec zase rozmelni a vinik nikde...

myslite ze na nase otazky otevrene nekdo odpovi? par odpovedi uradu uz mam za sebou... necekam ze se dozvim neco objevneho, ale na druhou stranu... doprejme jim taky trochu pocitu ze se o ne nekdo zajima a jejich chovani a rozhodovani neni lidem uplne lhostejne...
Your freedom will grow each time you say: No!
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Zákon č. 20/1987 Sb.
§ 9 odst. 1)
Vlastník kulturní památky je povinen na vlastní náklad pečovat o její zachování, udržovat ji v dobrém stavu a chránit ji před ohrožením, poškozením, znehodnocením nebo odcizením.
...je povinností organizace, která kulturní památku spravuje nebo ji užívá nebo ji má ve vlastnictví, a jejího nadřízeného orgánu vytvářet pro plnění uvedených povinností všechny potřebné předpoklady...
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

JARWIKS wrote:Z čeho ty obavy? No ono hlavně z jednoduchého důvodu, neboť s prominutím mi přišlo, že k tomu dopisu přistupujete z pozice presumpce viny AU. A že budete hledat sebemenší drobnost která by tu vinu dokázala. A tu potom dál nějak šíleně nafoukávat jako nějakou bublinu do obrovských rozměrů.
Tuhle diskusi sleduji docela pravidelně. Myslím, že jsem vcelku nezaujatý pozorovatel, protože většinu z Vás jsem viděl párkrát a myslím, že se nedá říct, že bych sympatizoval s tím a nebo s tím.

Zcela chápu obavy Jarwikse, Knechta, Jezoura a dalsich, kterych se to dotyka profesne, nebo jakkoli jinak. Chci ale napsat, že ten pocit který tu napsal Jarwiks (viz citace) je podle mne zcela mylný a vznikl na straně "archeologů" zcela zbytečně. Myslím, že Kain ani Abaddon od začátku do teď nehází špínu, nepřistupují k tomu s pocitem, že se někde MUSELA stát chyba... ale jen se prostě chtějí jako LH nadšenci-amatéři zeptat, jak to tam vlastně bylo.

A jak píše Abe a Kain, na tom zeptat se není nic špatného. A jak píše místní lobby archeologů, je setsakra důležité, JAK se zeptají.

Myslím, že Kain s Abem teď pohnou s tím dopisem, vystaví ho tu někde, nebo Vám ho pošlou SZ a počkají na odpověď z Mikulčic, kterou tu následně také zveřejní (doufám).
Houwgh, domluvil jsem - jak by řekl árijec Vinetou :mrgreen:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Knechte, Jarwiku, ani Abaddon ani Kain nejsou novináři, takže nemají kde pořádat jakési hony na čarodějnice.
nunc est bibendum
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Myslím, že by bylo vhodné přestat s kritikou toho dopisu ještě předtím, než ho napíšeme. Zvláště ti, co nám předhazují presumpci viny, že...A usuzovat na můj názor z obecného tónu debaty je dost hovadina, to by se dalo vztáhnout na názor kohokoliv, kdo sem napsal příspěvek.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

abaddon wrote:
myslite ze na nase otazky otevrene nekdo odpovi? par odpovedi uradu uz mam za sebou... necekam ze se dozvim neco objevneho, ale na druhou stranu... doprejme jim taky trochu pocitu ze se o ne nekdo zajima a jejich chovani a rozhodovani neni lidem uplne lhostejne...
Přesně tak, odpověď asi nebude nic objevného, ale napsat jim dopis není nic špatného - alespoň poznají, že ne všem je to lhostejné a třeba snad pro příště trochu přispěje k tomu, že se něco změní k lepšímu.
Vím, že nic nevím. O:)
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

CO KONKRÉTNĚ vyčítáte, nebo Z ČEHO KONKRÉTNĚ viníte mikulčické archeology?
CO KONKRÉTNÍHO zanedbali, opomenuli?

Co se dotazu k odpovědným orgánům a institucím týče - musí být KONKRÉTNÍ a KVALIFIKOVANÝ. Pokud to bude obecný dotaz, po právu se Vám dostane jen obecné odpovědi.
moderator edit
Volo, multum, statim!
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Takže znovu, když se tu cenzuruje - CO KONKRÉTNĚ vyčítáte, nebo Z ČEHO KONKRÉTNĚ viníte mikulčické archeology?
CO KONKRÉTNÍHO zanedbali, opomenuli?
Nikdo NIC nevyčítá, nikdo NIKOHO z NIČEHO neviní... Jen se místním laikům nedostává informací... Proto se chtějí zeptat. Na prevenci která byla, co se vlastně stalo a jaký bude následující postup.

Pokud v odpovědi bude, že nechávali místní děti si hrát se sirkami v kartotéce, tak Kain asi něco vyčítat začne. Osobně ale předpokládám, že se Kainovi a Abemu dostane řádné odpovědi s případnou pozvánkou na další přednášku-prezentaci o dalším vývoji (o něčem podobném psal Knecht). A tím to bude pravděpodobně vyřešené.
A nebo vyplave na povrch neochota komunikovat, zastírat vlastní chyby a já nevím co ještě. A pak se v tom budou rejpat dál.

Ale to jsou samé kdyby. Momentálně je to celé o tom, že se chtějí zeptat, nic víc. A vůbec, tohle téma se mi zdá poněkud vyčpělé... proč se to tu nepromaže a neuzavře? Dokud Abe s Kainem dopis nepošlou a nedostanou odpověď, tak tu budete mlátit akorát prázdnou slámu.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Kain wrote:Nechcete si přečíst celou tuhle debatu? Tím myslím kromě svých příspěvků i ty naše? Vyhořelo 50 let výzkumu, umřel člověk. My chcem vědět proč. To Vám přijde jako nepřiměřená reakce? Nejste normální. A své výtky obecnému stavu českého památkářství směřujte do debaty "just for fun".
Já jsem si ji právě přečetla velmi pečlivě a několikrát. Proto jsem také v noci přidala další příspěvek.

Ano, vyhořelo 50 let mravenčí práce, zemřel člověk - obojí je tragédie, již už nikdy nepůjde nijak napravit. A proč? Protože stát na svou skutečnou historii kašle a dlouhá léta podfinancovává vše, co se památek a kultury obecně týče.

Někdo moudrý řekl něco v tom smyslu, že národ, který zapomene na svou historii, je odsouzen k zániku. Obávám se, že máme slušně našlápnuto...

Stav českého památkářství a archeologie mi rozhodně nepřijde jako něco zábavného. Pokud Vám ano (jestliže odkazujete výtku ke stavu do zábavné kapitoly, pak zřejmě ano), tak o co Vám tedy vlastně jde v této podivné diskusi?

Vy zřejmě chcete moci ukázat na jakéhosi konkrétního provinilého člověka nebo skupinu (Proč? To mi opravdu přijde jako velmi nepřiměřené). Ovšem to, co se stalo v Mikulčicích, to je chyba celého systému, zejména financování. Můžete uštvat a vyměnit deset ředitelů muzea, výzkumu, předsedů akademie a koho chcete. Pokud následník bude mít stejně prázdnou kapsu jako předchůdce, stane se to zase.
Takže hledejte viníka spíš tam, kde skutečně je.

Ovšem pokud Vám jde jen o skalp, tak holt přeji dobré pořízení...
Volo, multum, statim!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Métá?xestse Ohnéssese wrote: ...Nikdo NIC nevyčítá...

Pokud v odpovědi bude, že nechávali místní děti si hrát se sirkami v kartotéce, tak Kain asi něco vyčítat začne. Osobně ale předpokládám, že se Kainovi a Abemu dostane řádné odpovědi s případnou pozvánkou na další přednášku-prezentaci o dalším vývoji (o něčem podobném psal Knecht). A tím to bude pravděpodobně vyřešené.
A nebo vyplave na povrch neochota komunikovat, zastírat vlastní chyby a já nevím co ještě. A pak se v tom budou rejpat dál.

...Ale to jsou samé kdyby....
Některé názory zde jsou poměrně dost obviňující. Ale dobrá...

-------------------------------------------------------------------------------------

Pak se musí, jak jsem již uvedla, kvalifikovaně obrátit na kompetentní instituce. Měli začít na příslušných webových stránkách, kde by byli získali základní informace a z těch potom vycházet. On totiž problém odpovědi nevyřeší jeden dopis, to by museli oslovit několik ministerstev, akademii, kraj.

I já budu zvědavá, co se dozví.
Volo, multum, statim!
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

O to se nebojím, tihle dva pánové velice dobře vědí, co dělají.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Měli začít na příslušných webových stránkách, kde by byli získali základní informace a z těch potom vycházet.
No já jejich webovkám věnoval dobrou čtvrhodinku... a ani pomocí jejich vyhledávače nenašel zmínku o "požáru", "tragédii"... u slova "obnova" mi to našlo informace k nějakému zákonu...

Ale to beru jen jako svoji neschopnost... a nedůslednost, asi kdybych hledal pořádně... jenže mne prostě tohle období tolik nebere... Jo kdyby to byly sbírky v Opočně, nebo Náprstkáči...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Diskusi jsem promazal já, pokud se nebude omezovat na AU Mikulčice a jeho požár, budu mazat dál.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Métá?xestse Ohnéssese wrote:
Kateřina_z_Landštejna wrote:Měli začít na příslušných webových stránkách, kde by byli získali základní informace a z těch potom vycházet.
No já jejich webovkám věnoval dobrou čtvrhodinku... a ani pomocí jejich vyhledávače nenašel zmínku o "požáru", "tragédii"... u slova "obnova" mi to našlo informace k nějakému zákonu...

Ale to beru jen jako svoji neschopnost... a nedůslednost, asi kdybych hledal pořádně... jenže mne prostě tohle období tolik nebere... Jo kdyby to byly sbírky v Opočně, nebo Náprstkáči...
Ale ne, tak jsem to nemyslela :)
Dotaz na financování a na případnou odpovědnost jsem měla na mysli.

Jinak, odpověď do jisté míry dává web "České noviny - Zpravodaj ČTK" ze dne 2. 12. 2007:
"...Hasiči sice dospěli k závěru, že vědci dodržovali požární předpisy, vyšetřovatelé ale zároveň poukázali na to, že objekt byl po technické stránce značně zastaralý...."

Takže by bylo namístě začít psát hodně kousavý dopis na finance, kulturu, školství, místní rozvoj a akademii, proč odpovědné instituce neivestovaly do modernizace.
Volo, multum, statim!
Post Reply