Ochrana rukou (nejen)

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply

Jakou ochranu rukou volíte do RS bitvy

Nepoužívám, máme holé ruce!
26
32%
Tlusté rukavice, to stačí
12
15%
Našité kroužkové pletivo
10
12%
Našité segmenty z hrubé kůže
20
24%
Šupiny
1
1%
Lamely
4
5%
Faléry
2
2%
Něco jiného, popíšu v tématu
7
9%
 
Total votes: 82

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Hraní umírání je potíž. Párkrát jsem zahrál umírání tak, že protivník si šel ověřovat, jestli jsem OK. Z lidského hlediska je to správné a pochopitelné. No ale ze scénického hlediska je to horší, než prostě padnout. Klišé dorážení na zemi je sice hezká věc, ale když toho bude moc, bude to okaté (navíc už vidím románce s mandlí a mečem, jak pokleká u mrtvoly, aby se slyšeli a neslyšeli je diváci, a pomalu ho utlouká hlavicí meče, protože čepelí by to šlo ze stoje).

Ale máte pravdu, scénika bitvy by mohla být lepší, více chroptění a tak, ale to pak chce více nácviku. Dát prostor dílčím scénám, individuálním nácvikům atd. Tak jsme nacvičovali na Červeném Újezdě - celou sobotu a půlku neděle. Vše bylo secvičené precizně, bitva na jednotlivé seky a sekvence, každý dílčí souboj. No ale na takový nácvik se většina lidí včetně mě většinou vykašle...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Volkolak

Post by Volkolak »

Je pravda, že bitva na Újezdě byla secvičena do posledního detailu, ale zde bylo účinkujících jen okolo 30...

Myslím, že tam někomu od Kaina tekla krev z ruky, ale už nevím jestli se zranění stalo při nácviku nebo bitvě...(myslím, že při nácviku).
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Teď to z té diskuze vypadá, že krev tuhle sezónu teče akorát lidem od Kaina :-) ... Podle jednoduché logiky - svrhněte Kaina a krev už nepoteče ;-)
Lumir
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Lumir »

Myslim, ze hrani zraneni/umirani je OK. Bud si te zrecyklujou, nebo te dorazej souperi. Mas pravdu, Kaine, ze s mandli to jde spatne, ale dorazet prece nemusi tezkoodenec, to by snad obstarali i lehkoodenci, kteri budou nekde pobliz.

Add bitva secvicena az do jednotlivych seku - jak je v tomhle pripade resena lukostrelba a reakce na zasahy sipu?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Myslím, že to nebylo nikomu ode mě, my byli v pořádku a zdraví...a ani jsem si toho nevšiml, nespletl ses? Nebo to nebyl někdo od Federfechtýřů?

Jinak jo, bylo nás asi 30, ale ve větším počtu by to taky šlo. Třeba rozdělit na menší oddíly a tak. Problém dnešní doby je IMHO i malá skupinovost. Skupiny vznikají a zanikají jako houby po dešti, jsou malinké, a těžko pak dohledat, kdo je šéf. A když se pak něco opravdu posere, tak viníka hledáš těžko a skupinu ještě hůř.

Abych dal příklad, teoretický - skupina, naši kamarádi, přijme nováčka, který se v bitvě bude chovat hloupě a někomu z mých lidí ublíží. Tak já zajdu za šéfem, kterého dobře znám, a mám jistotu, že to propříště vyřeší, prostě protože ho znám a vím, jaký je člověk. Kdyby to navíc neudělal, riskoval by dobré jméno sebe i své zavedené skupiny. Ale jestli by se na bitvě stejně choval někdo, kdo jede sám? Kdo je členem skupiny o třech lidech, která vznikla na jaře a dalšího jara se nedožije? Kdo ho postaví do latě? Jak může pořadatel jeho skupinu příště nepozvat, když se to bude opakovat? Leda by si pamatovali přímo jeho, ale to je nemožné, to by musel dělat zcela pravidelně a de facto se tím proslavit.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Bone mě opravdu nádherně zmátla, takže už jsem ji viděl se šroubama v ruce :shock: Ale jsem jednoduše všemi deseti pro hraní. Osobně mi zatím všechny OH akce přijdou ještě hodně nedotažené (co se předvádění "života" týče) - prostě kostým není vše.
Starost o zraněné - od toho jsou ženské na bojišti (a nebojující) aby dávaly nejen pít, ale i kontrolovaly, zraněné (obvazovaly svoje a dorážely protivníky). Na atraktivitě akce se to jen podepíše a bojovníci budou vědět, že o "raněné" i raněné se někdo postará.

Osobně bych navázal na diskusi která se vede i na Veligradu2007 - samotná bitva, ač jsem ji neměl čas plně sledovat, mi nepřišla nikdy příliš nebezpečná. Ale nejsem v jejím středu, tak je to jen můj pohled...

Zpravidla mi přijde horší kruh zrady, kde se do boje dává více zápalu a každý se snaží zvítězit a to zrovna ne bezpečným způsobeb.

Osobně se dost hrozím toho, že v zájmu ochrany budou na bitevním poli jen samé oplácané figurky. Sedlák je prostě sedlák a vidět na bitvě hadráka s vidlemi (viz. Dobývání CV) to je slast pro oči.

Větší důraz bych kladl na nácvik a scénář. Pokud vím, že někdy za 5 minut zhynu, nenutí mně to vyrazit štítem protivníkovi zuby...
Takže souhlasím s Kainem, aby bezpečnost byla vynucena trénikem a nácvikem.

Zraněním se nikdy nevyhneme (znám bojové akce z mnoha období a taková otevřená vřetenovitá zlomenina od (myslím) PaK37 je taky žúžo.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jarwiks: v klidu, já to nemyslel ani zle (ta narážka na ty vykřičníky byl spíš vtip, ale vzpomenu si na to pokaždý když jimi někdo takhle zachází :wink: ) a to o čem se tu bavíme je spíš obecný trend, není to kritika nějaké konkrétní akce i když uznávám že ta debata byla vyprovokována na základě debaty o zranění na Veligradu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ohledně těch zranění "mrtvol" - asi by bylo lepší kdyby se pokud to jen trochu jde snažili lidé při umírání zůstat na břiše nebo alespoň obličejem dolů k zemi či odvrácení od protivníka. Ten zásah šípem do ležící mrtvoly co se povedl letos u nás už jsem viděl na různých akcích vícekrát a tohle by bývalo stačilo. Stejně tak vám nikdo náhodně nešlápne do obličeje.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Kain: to je důvod proč nemám rád když se nám na bitvu hlásí jednotlivci nebo lidé ze skupin které neznám. Proto se je snažím donutit (pokud je neznám osobně) aby jeli s nějakou skupinou která se za ně zaručí. Jenže jak říkáš - jsou tu skupiny které vznikají a zanikají, skupiny ze kterých sice znám 2 lidi z těch 4 a vím že u nás už několikrát byly, ale jestli zvládnou ty 2 další nováčky už netuším apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Borivoj »

Já ležel nohama k protivníkovi a obličejem k zemi. Co čert nechtěl-stejně jsem dostal šípem pod oko. Je to hold i o tom štěstí. :)
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Jak už se zmiňovala Bonemína, chodím s rukama slušně omotanýma několika vrstvami látky. Chodím obvykle s obouručnm kopím, takže většinou jsem od protivníka poměrně daleko a jako lehkooděnec při zásahu umírám rychle, ale už i tak jsem pár utlumených nebo svezených ran do ruky dostal. Zatím to vždycky skončilo jen oděrkami (ty jsou občas i od záseků na ratišti vlastního kopí ;) a modřinami. Ale je fakt, že tyhle drobnosti jsou spíš pravidlo než výjimka, takže než čekat na nešťastnou ránu a´la Pulec, minimálně na "přední" ruku hodlám pořídit něco důkladnějšího (možná to zkusím zamaskovat opět omoty, ty jsou podle mě i celkem reálné).
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

.

Post by Pavel »

Zdravím,
dovolte mi malý rejpnutí do tématu - když budete na bitvě potřebovat hadráky ( a to asi budete, bitvu to přinejmenším dělá zajímavější pro lidi ), tak ti do toho vlastně vědomě půjdou s tím, že bitva a konec, kruhy zrady už pro ně nejsou.A nebo jim dáte pak čas se navlíct do předepsanýho vybavení a těch kruhů zrady se zúčastnit?
Go n-éirí an bóthar leat!
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Kruh zrady je obvykle po bitvě, nebo zcela mimo ni. Pokud se jej nějaký lehkooděnec chce zúčastnit a má ve stanu vybavení, může se převléci, maximálně mu unikne první kolo. Nějak v tom nevidím problém .-)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Hydra: já tě žeru, opotřebení...nicméně máš pravdu:)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Volkolak

Post by Volkolak »

Hydra: jo byl to on..
Post Reply