Ochrana rukou (nejen)

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply

Jakou ochranu rukou volíte do RS bitvy

Nepoužívám, máme holé ruce!
26
32%
Tlusté rukavice, to stačí
12
15%
Našité kroužkové pletivo
10
12%
Našité segmenty z hrubé kůže
20
24%
Šupiny
1
1%
Lamely
4
5%
Faléry
2
2%
Něco jiného, popíšu v tématu
7
9%
 
Total votes: 82

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Ochrana rukou (nejen)

Post by Boza »

Protože se blíží pomalu sezóna, tak uvažuju čím si ochránit ruku před (jistě nezamýšleným) přeražením prstů nebo naseknutí.

Vyhrabal jsem na míru šité kožené palčáky a teď uvažuju co dát na jejich vrchní stranu. Rukavice jsou z měkké vepřovice takže samotné nebudou moc efektivní.

Zatím mě napadly následující varianty:
- kroužkové pletivo
- šupiny
- segmenty z tlusté a tuhé kůže

Všechny tři technicky zvládnu, jde mi spíš o to co zvolit aby to nebilo do očí. Pochopitelně se mi jedná o RS takže plátové rukavice jsou mimo.

Čemu dáváte přednost v praxi vy sami?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Už jsem řadu sezon odjel s holýma rukama a krom malých škrábanců bez zranění.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

nepouzivam nic ale kdybych se mel k necemu priklonit byla by to ta kuze
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Nosil jsem tenké kožené rukavice, dokud jsem nedostal lehce mečem a měl jsem abrupci (odlomení) kousku kosti v kloubu palce. Tak tu ruku k práci přece jen potřebuju, takže od té doby kůže. Aspoň to rozloží...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Neměl jsem nic, momentálně dokončuji palčáky z ovčího rouna, myslím ža to bude dostatečná ochrana, i když se v tom ruka zpotí jak svina.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Nepoužívám nic, předtím kožené tlusté rukavice. Po odložení rukavic mám paradoxně méně zranění rukou .-)
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

uvažuji o kožených lamelách či alespoń koženém krytu hřbetu ruky. Zajímavá mi ovšem také připadne sydnyho lamelová sasánovská rukavice.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Protože nosím komplet tak ten to řeší za mně - pletivem. Pokud bych neměl komplet asi bych nepoužíval nic nebo to řešil kůží.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Já mám chránič z kůže podšité plstí na motivy tureckých karvaší. Chránič předloktí pokračuje koženou plácačkou ve tvaru lichoběžníku, která kryje hřbet ruky až po prostřední klouby na prstech. Aby to kopírovalo pohyb pěsti, jsou na tom zespodu našité řemínky- jeden přes dlaň, druhý přes prsty, ale ten často nepoužívám. Nestěžuju si.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
thaar

Post by thaar »

Chtěl bych se poptat zda je možno používat kožené nátepníky a jestli ano tak jaké....délka,zdobení,způsob uchycení...
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Post by Mysakk »

Používám jen jednu rukavici z kovových lamel na pravou ruku.V levé mám štít a tak mi tam stačí jen obyčejná kožená.

Myšák
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Tedy, nevěřte tomu, že ruka za štítem je v bezpečí. Zrovna předevčírem jsem přes ni utrpěl ránu, která mi nejspíše naštípla palec. :-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Ruka za štítem může být celkem často v nebezpečí. Třeba řetězový biják se s oblibou "zlomí" přes hranu štítu a práskne zevnitř přes ruku.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Sekera zahákuje a sklopí štít, útočník seká na odkrytého obránce...tahle šla omylem přes palec a přiklepla mi ho k madlu štítu. Naštěstí podélně, jít napříč, jistě křupne.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Po zkušenosti z Času vlků uvažuju o chrániči na zuby, protože sousedova okovaná mandle mi vytvořila docela neestetickou mezeru (sice jenom uštíplý roh, ale bohužel zuby nedorůstají) :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply