Ochrana rukou (nejen)

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Jakou ochranu rukou volíte do RS bitvy

Nepoužívám, máme holé ruce!
26
32%
Tlusté rukavice, to stačí
12
15%
Našité kroužkové pletivo
10
12%
Našité segmenty z hrubé kůže
20
24%
Šupiny
1
1%
Lamely
4
5%
Faléry
2
2%
Něco jiného, popíšu v tématu
7
9%
 
Total votes: 82

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ne, v podstatě až do vyobrazení prvních kroužkových kompletů ve 12.st. nemáme žádný přímý doklad o využívání ochrany rukou v boji nějakou rukavicí. Máme nějaké písemné nebo ikonografické náznaky o používání, zřejmě kožených, rukavic už v 11.st. ale nic konkrétního a nejedná se o zmínky související přímo s bojem (výzva v Kosmovi, rukavice sokolníků apod.).

Do té doby (a souběžně s tím) se běžně bojovníci zobrazovali s holou nechráněnou rukou.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Možná je určitou indicií třeba délka mečových jílců - u většiny velkomoravských mečů, které se mi dostaly do ruky byla rukojeť tak krátká, že se mi tam sotva vešla dlaň, kroužková rukavice ani náhodou.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jo, ale tohle všechno máme nějak zpracované na webu tak se mi to nechce moc psát znovu:

http://www.curiavitkov.cz/valka32.html
http://www.curiavitkov.cz/valka23.html
http://www.curiavitkov.cz/prace32.html
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Volkolak

Post by Volkolak »

Image

Koukám, že máte na webu vodníka :biggrin:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No tohle je jeden z mála hedvábných kousků oděvu co mám - ručně tkaný buret barvený šafránem. Ve skutečnosti je to víc do žluta než na téhle fotce. A pentličky jsou hedvábná karetka...jenže tohle si na ruce do bitvy nenamotáš :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Volkolak

Post by Volkolak »

Já jsem to myslel jinak - spíše mě zaujaly šedomodré nohy a břicho postavy...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

No já to zase promažu...už to vidím :evil:

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Jinak něco tématického k ochraně hlavy:
http://youtube.com/watch?v=_lpR3CvYJyw

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Hmm jen si nejsem jistej jestli to nepatřilo jinám...ačkoli tohle není zrovna just for fun :|
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

No právě, ale jako doklad, když někoho švihnete ani ne naplno, ani ne ostrým mečem...ale dám to i do drbárny:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Cíleně na hard turnaje jsem si vyrobil rukavice - základ pracovní kožená,našítá plst tvaru palčáku,kritická místa pokryta vlnou a přešita další plstí a navrch kroužky.S estetikou zatím spokojen nejsem s funkcí ano.Na WB jsem ve 4 na 4 jsem dostal pořádnou šlehu na hřbet ruky a dobrý - mít ruku holou ,tak to odhaduji na drátování.Jinak,na dlaň jsem dal plátno a chyba,klouže to.Vzhledem k tloušťce materiálu jsem šil přímo na sevřené ruce.
Z minulého roku mám skoro propíchnutou pěstnici z tlusté kůže - asi kopí.
Tedy já si své kosti a klouby pečlivě chráním.
Smrt je smyslem života.
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Post by Kaput »

Používám "něco jiného". Vlastní výmysl inspirovaný podobným, který jsem loni viděl u jednoho člena Tizonů. Vypadá to jako chňapka, které chybí dlaň. Je to hodně vrstev lnu, má kolem ruky přesah, prošívané. Na dlani je systém pásků k přichycení. Aby to pořádně drželo, tak se ještě přivazuje k zápěstí přes nátepník. Na příští rok hodlám zesílit pomocí lamel nebo kusů kůže. A adekvátně k tomu posílit i další ohrožená místa jako druhou ruku, celé předloktí a po víkendu i krk.
User avatar
Leif
Nováček
Nováček
Posts: 37
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Leif »

Já nosim obvykle kožený palčáky nebo nic. Přijde na to, za jakých okolností se bojuje. Na posledy jsem na Svatoboru dostal šavlí přes rukavici a typuju, že ten prst budu mít plně funkční, tak na příští léto. Nejdůležitější, je si pořídit, takovou ochranu rukou, aby toho člověk nelitoval. Zbraně maj nátisk a při smůle nepomůže ani svědcená voda... Většinou, ale stačí nestrkat ruce, kam člověk nemá.
User avatar
Selamor
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Selamor »

Já sice nebojuju, ale hledal bych dnes analogii. Hrávál jsem občas hokej, je potřeba mít cit a být taky chráněn, zkusil bych to pro inspiraci.
Lešek, Lach,  Orcae Ita
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Rekrut »

Selamor wrote:Já sice nebojuju, ale hledal bych dnes analogii. Hrávál jsem občas hokej, je potřeba mít cit a být taky chráněn, zkusil bych to pro inspiraci.

Spíš než hokej bych vyzkoušel nějaké části zbroje z Japonska. Jako vzor je to lepší než hokejistické rukavice a navic to bylo funkční :-)
Post Reply