Ochrana rukou (nejen)

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Jakou ochranu rukou volíte do RS bitvy

Nepoužívám, máme holé ruce!
26
32%
Tlusté rukavice, to stačí
12
15%
Našité kroužkové pletivo
10
12%
Našité segmenty z hrubé kůže
20
24%
Šupiny
1
1%
Lamely
4
5%
Faléry
2
2%
Něco jiného, popíšu v tématu
7
9%
 
Total votes: 82

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tak já o tom uvažuju už dlouho, ale nějak mám pořád problémy s tím suchým ledem :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

A taková špatně hozená pochodeň a z Wothanburgu je Wothanberg...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

To jo, ale to by sis mohl připálit prsty (ať se držíme tématu) :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Smůla může být, měli jsme málem vystřelené oko, měli jsme utržené víčko atd. atp., prostě průseru se lze vyhnout snad jen modlitbami, ale stále jste mi nevysvětlili, jak to, že se v akci, kde je cca 40? lidí, stanou tři ošklivější zranění, a na akci se 70-100 bojujícími už třetí rok díkybohu nic (jestli se nepletu).
A není to o pošklebování se jiným organizátorům, na Čase vlků si taky vážné zranění nepamatuju, je to o tom, že nechci, abychom šli cestou obrňování a kašlání na bezpečnost boje, protože jak už tady padlo, k nám i k vám jezdá podobní lidé, ale spíše cestou pěstování bojových schopností a "herectví".
Rozumíme si?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Každý člověk mít helmu nemůže pořádně ani v tom našem 11-12.st. natož na Velké moravě, má-li to vypadat reálně. Když jsem třeba chtěl nahnat do boje v rámci scénáře sedláky, vypadalo by to neskutečně blbě kdyby měli přilby (a ani argument o bezpečnosti by na tom nic nezměnil). Takže to asi bude o nějaké alternativě k přilbám u lehkooděnců nebo hotovosti - kožené nebo silné vlněné plstěné čapky apod. Zaujala mně i ta možnost nějaké kovové destičky pod čapkou (ze stejného důvodu mně nevadí u scéniků chrániče pod hadrama pokud dělají akci jen v oděvu).

Nicméně znovu bych si být váma přečetl to co píše Melkel, než se budete blbě hádat - základ není v tom obrnit se tak abychom byli nezranitelní a pak do sebe tlouct, ale bojovat tak aby pokud možno nedocházelo ke zbytečným zranění ani když budete nalehko. Pak je ochrana spíš taková jistota. Když děláme Gladius, taky tam většina barbarů nemá přilby a ochranu rukou, většina římanů rovněž nemá ochranu rukou (a je to obtížně řešitelné - někteří římané nosí šupinové nebo kroužkové pěstnice ale není to košér) a přesto nedochází k vážným zraněním - umím si to vysvětlit jen tak že ti lidé prostě šermují bez ohledu na to jak brutálně to vypadá ohleduplně a víc hrají než se snaží "toho druhého dostat".

A zase znovu opakuju (v marném doufání že se zase neozve nějaká potrefená husa) - "pokud si myslíte že máte na vaší akci hodně zranění", zkuste hledat prvotní příčinu v boji - v tom kdo, kdy a hlavně za jakých okolností zranění způsobil a jestli by tomu nešlo zabránit aniž by musel být člověk chráněný od hlavy po paty. Je tohle už jasný nebo zase zjistím že jsem vystřelil do tmy?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Sisi: Pratchett někde napsal, že tolik vykřičníků (19?) v takhle krátkém textu není zrovna známkou duševní vyrovnanosti 8-[ :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ještě mně napadá - u nás bude možná pořád ještě víc mečů než seker, na VM budou možná (nevím jen hádám, nebyl jsem tam) převažovat ty úzké slovanské sekerky a jak jsem koukal (i u nás a na Vlcích) hodně lidí s nima nezachází zrovna bezpečně (podobně tak danaxy), přitom je to zatraceně účinná zbraň. Ve srovnání s mečem se to hůř ovládá a nadělá to většinou i víc škody. Nebude třeba problém i v tomhle? Tím pochopitelně neříkám že je na sekerách něco špatně nebo že by se měly nahradit mečem, Bože chraň, ale dumám v čem je tak zásadní rozdíl - u nás je více velkých štítů a méně seker. Zbytek bude co se boje týče asi podobný.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Nemyslím, nejvíc jsou danaxy a meče, řekl bych...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
zeman
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by zeman »

S Wothanem lze jenom souhlasit. Domnívám se že bezohledná agresivita roste,bohužel. Že to lze dělat i jinak bylo vidět na letošním W. Není pravda Trubadixi že na straně útočníků nebyli hadráci.Naopak ,byli tam vrhači brambor z Aštery,kterým tímto skládám poklonu za velice excelentní a disciplinovaný přístup a vyspělé divadelní umění.Ve finále při výpadu až na dolní konec bojiště jsem se proti nim ocitl prakticky sám. Vzhledem k tomu , že se střetli s těžkooděncem , nechali se ode mne velmi efektně povraždit. Myslím , že divák to musel ocenit ( a také ocenil ,jak jsem po produkci slyšel) a všechno se obešlo bez zbytečných nářků.Na jejich straně nikdo rukavice neměl a přileb bylo poskrovnu. Je to prostě v lidech. Pravdu má Kain, že ke zranění může dojít i za štítem. Když jsem si prohlédl zadní stranu štítu po Svatoboru, vypadala téměř jako ta přední. V poslední době módní snaha o stržení štítu sekerou nebo danaxem není žádná legrace. Doposud jsem těžkou rukavici (dvě vrstvy kůže a faléry) nosil jen na pravé, asi si pořídím i druhou. A o tom , že to nemusí být pouze meč nebo sekera svědčí i můj úraz z minulého roku.Kupodivu to nebylo v bitvě ale při tréninku.Během nácviku boje s obouruční holí jsem přes jednoduchou rukavici dostal zásah těsně za konec nehtového lůžka na palci. To, že jsem vyměnil nehet bylo to nejmenší,bylo z toho několik návštěv na neurochirurgii, protože asi týden po, mi ochrnula ruka až po loket. Takže závěrem, přiměřenou ochranu ano , ale především se snažte během bitvy si občas připomenout, že v pondělí vy i váš soupeř jdete do práce nebo do školy.
zeman
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

"Vrhači brambor" zní kouzelně :)
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
zeman
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by zeman »

Děkuji.Dávám svolení k oficiálnímu užívání. :lol:
zeman
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Wothan wrote:Sisi: Pratchett někde napsal, že tolik vykřičníků (19?) v takhle krátkém textu není zrovna známkou duševní vyrovnanosti 8-[ :wink:

Aj, Wothane je to moje sestřička a je ještě mladá, za to však živá prudká tak jak má být :wink: . A propo, mám ještě jednu ruku a 2 nohy(monty python and holy grail), takže můžem bojovat :wink: . Ovšem jak te znám, zase bys mě nechal doběhnout do kopce a pak sestřelil katapultou. :wink:


Jinak když si proberu letošní sezonu na zranění, nevybavuju si úraz v bitvě, i když i tam chceme s těmi čapkami a lebkami pod ně, a zimními tunikami a těmi rukavicemi zvýšit bezpečnost. Všechno linie a kruhy - a hle problém, v bitvě scénář, sice se řežeme víc než na WB, ale bez úrazu. A všechna zranění na akcích kde jsem letos byl, byla právě z kruhů a linií(Svatobor,Rogar,Veligrad). A nyní na WB do těchto "soutěží" lehkoděné(bez kovové zbroje, rukavic a přilby) nepouštíte, v pořádku. To chceme po zkušenostech zavést taky.

A všechny v místech, kde má člověk ochranu, a většina blbým způsobem(Já-levák že jo a sousek, Abemu sklouzne po přilbě, já vrazím prst do kroužků, Damienovi tu ruku, taky nějakým blbým sousekem, Dag-farimu taky nějak divně, ten prst, Tomovu hlavu přez závěs a batvat neřeším...tam to bylo nějak svinsky).

Nicméně je fakt i ten že agresivita roste, a te blbě. Chce to hadráky, aby si uvědomily jak rychle zemřít (vždy jde nějak recyklovat) pro nás at lehké či těžké to platí taky(popel na hlavu sám někdy Higlandeřím, ale snažím se aspon chvílu dělat raněného a stáhnout z boje na recyklaci).Já při boji s hadráky docela skoro úder úplně zastavím abych jim např nic neudělal, nebo je letmo vezmu štítem, ale oni jedou dál a docela natvrdo...O to větší je paradox, pokud to je paradox, že ta zranění mají kolikrát ti obrnění.

Další problém je udělat bitvu na kterou potřebuješ i s scénářem a prostorem tak 60-70 bojujících, ale z nich máš 20 hadráků...

Prostě a na tom se všichni shodnem problémů je celá řada.

Osobně jsu zastáncem většího obrnění.
Větší "rozumnosti, lidskosti, opatrnosti" (říkejme tomu jak chceme) v boji (vyhecovat jde totiž každý)
Větší přísnosti v pouštení do kruhů zrady.(Proto jsem se taky samozřejme na WB nehádal, když Melkel s ježourem řekli, že mě do kruhu nepustí, krom toho že pořadatel má konečné slovo).

I když taky jsem měl ty nápady udělat kruh pro lehkooděnce(ve smyslu lehkooděnec, ne hadrák)

PS. Neber mě Wothane za další Potrefenou Husu, možná tak za potrefeného Pulca :badgrin:
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Díky za tu poznámku o hraní. Přijde mi, že bojovníci na tohle nějak nejsou zvyklí ani u sebe, ani u jiných. Já teď po zásahu kopím přehrávala umírání tak, až Pampalíny přiklusal přes půlku bojiště, snažil se mi sehnat doktora a byla celkem fuška vysvětlit mu, že jsem ok :-) Lidi asi začínají být vůči všem zraněním paranoidní...
Ten křik, chroptění, smrtelné křeče a plazení se po zemi celkem chybí, ani diváci nevěří tomu, že každá rána byla smrtelná a umíralo se na ni do tří vteřin (jak jsem odposlechla zase v neděli na Modré mezi lidmi já)

K té ochraně rukou - Archimedes má zatím ruce omotané několika vrstvami onucí, to zatím vždycky stačilo proti oděrkám a ránu přímo na ruce naštěstí ještě nechytil. Už mám ale připravenou tužší plst na rukavice, letos na ně nějak nezbyl čas, ale bude to nutnost.

(A Pulcu, doufám, že počítáš s tím, co jsme si slíbili - jestli se dozvím, že nejbližší půlrok vezmeš zbraň do paprče, tak ti ty hnáty snad preventivně spřerážím všechny! :evil: )
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

-umírání se hraje celkem dost.....u nás na bitvě taky vždycky vystartuju a ve většině případů se pak na mě z pod přilby šklebí, že jsem na to taky skočil....
- a u nás a na CV byly v posledních letech úrazy (ne zranění) způsobeny šípy dopadajícími na mrtvoly
nunc est bibendum
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

No nevím, jestli se hraje dost. Mezi lidma (hlavně děti jsou krvelačné bestie) často slyším poznámky typu "oni prostě jen spadnou a pak už tam akorát leží jako mrtvoly..." To jsem zaslechla i na WB. Diváci na bojišti vidí především stav "živý", "mrtvý", případně "utahaný" a chvíli i "umírající". Ale lehké a těžké zranění skoro vůbec a třeba zrovna zvídaví caparti si toho všímají dost. Pak se třeba hodně se diví, proč z těch pánů neteče krev, proč je ta rána, co před chvíli dostali, vůbec nebolí a tak.

(ale to už jsem dost OT)