Ochrana rukou (nejen)

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Jakou ochranu rukou volíte do RS bitvy

Nepoužívám, máme holé ruce!
26
32%
Tlusté rukavice, to stačí
12
15%
Našité kroužkové pletivo
10
12%
Našité segmenty z hrubé kůže
20
24%
Šupiny
1
1%
Lamely
4
5%
Faléry
2
2%
Něco jiného, popíšu v tématu
7
9%
 
Total votes: 82

User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha

Post by Mysakk »

Tak koukám,že jsem měl zatim štěstí za tim štítem.

Myšák
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Nevím jestli jsem psal. vyrobil jsem si palčák z vlněného rouna. Na zimu výborná rukavice, na boj k ničemu. Palec nejde pořádně zohnout, a to jsem ho 2 promastil sádlem na změkčení.
thaar

Post by thaar »

Boza wrote:Po zkušenosti z Času vlků uvažuju o chrániči na zuby, protože sousedova okovaná mandle mi vytvořila docela neestetickou mezeru (sice jenom uštíplý roh, ale bohužel zuby nedorůstají) :)
musím říct že jsem měl větší štěstí než tady Boza...mně protivníkův štít jen rozbil dásna :? ale vše je již v cajku
thaar

Post by thaar »

JARWIKS wrote:Nevím jestli jsem psal. vyrobil jsem si palčák z vlněného rouna. Na zimu výborná rukavice, na boj k ničemu. Palec nejde pořádně zohnout, a to jsem ho 2 promastil sádlem na změkčení.
vyrobil jsem si taky plstěné palčáky a nemohu si stěžovat..používám jen na levačku (aby mi štít nepodřel ruku) protože sekyra v n rukavici docela klouže a není v tom cit...ale jinak je v nich parádní teploučko (někdy až moc :mrgreen: )
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Borivoj »

já mám prošívanou packu a jsem spokojenej.
thaar

Post by thaar »

a jaký matroš?
a čím to máš vycpané?
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Borivoj »

vespod plátno, na vrchu sukno, uvnitř vlna
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Dovolil jsem si poupravit název debaty a po letošním Veligradu to opět nakousnout.

K zamyšlení je zvyšující se počet zranění na bitvách. S tím, jak roste podíl "soubojových" disciplín (linie, kruhy), roste počet stehů, které si účastníci odvážejí. Přemýšlel jsem proč, a důvody jsou IMHO tyhle:
1)nedostatek šermířského umu (spousta lidí razí zásadu, že nejsou šermíři, že se jen kryjí štítem a mlátí zbraní). Pak chybí umění vyměkčovat, odhad vzdálenosti atd.
2) nedocenění vlastní zbraně (malé hříbky na kopí, mlácení úzkýma sekerama velmi silně)
3) hrubé podcěňování ochranné výstroje (viz hlasování - 39% holé ruce). Do boje klidně nastupují lidé jen v košilích, bez rukavic a přileb. Jednak se do nich člověk bojí seknout a oni jsou přitom velmi rychlí (což je zvýhodňuje), jednak když už k zásahu dojde, jsou nechránění.

Takže za sebe vám můžu slíbit (a nemějte mě rádi), že dokud alespoň s bodem 3 budu moct něco udělat, třeba při organizaci kruhu zrady, tak to dělat budu a nepustím do něj lidi bez přileb, prošívanic nebo adekvátní tlusté ochrany těla a paží, bez silných rukavic a ochrany předloktí. Kruhy nejsou závody v běhu s kopím po bojišti, je to kontaktní boj sice s tupými, ale jinak opravdovými zbraněmi.

Pro obrázek - OI za tuhle sezonu má 24 stehů, z toho 11 v oblasti hlavy. A to všichni dotyční mají ochranné odění (je to 9 stehů pod kolenem zezadu, 4 na týlu - proseknutý nýtovaný kroužkový závěsník s batvatem, 7 v obličeji a 4 na štítové ruce v ohybu mezi prsty skrz rukavici - vše na místech, kde zbroje nebývají nebo skrz ně).
Last edited by Kain on Mon 13. Aug, 2007 8:16, edited 1 time in total.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Ilustrační foto rizik (bylo to z bitvy, v liniích a kruzích byly podmínky přísnější, ale přesto...)
Image

Jinak takto vzniklo zranění, které jsem způsobil Jarwiksovi (zcela neúmyslně, ani jsem si toho v boji nevšiml, ještě jednou se mu omlouvám). Byl to prostý sousek, jen sekera nemá záštitu a tenká rukavice nestačila...budiž to prosím varování pro všechny, kdo tvdí, že ruka je celkem v bezpečí a zvláště u sekery je riziko minimální.

http://jarwiks.rajce.idnes.cz/veligrad0 ... a_0111.JPG
...bum...
http://jarwiks.rajce.idnes.cz/veligrad0 ... a_0112.JPG

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Brant
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 4016
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prahé

Post by Brant »

Já nosím kroužkovou brň s napletenými pěstnicemi a zatím bez úrazu. Protože na slovany nejsem moc vybaven, šel jsem do bitvy na Rogarovi jenom v hadrech a tedy i bez rukavic. Nu a hnedle medle rána do palce pravé ruky. Je to v pohodě, ani na šití to nebylo. Zásah jsem ale dostal na ruku, když jsem sekal soupeři do štítu. Kdyby to nebylo od meče, ale od sekery, byl bych asi smutnější... Tohle je jedna z věcí, které by se v bitvě dělat neměly, je to hodně nebezpečné a zbytečné. Jinak nepopírám, že vinu nesu i já, když lezu do senoseče bez zbroje.
Ktož chce šíp z rány vytáhnúti, učiň takto: Vezmi raky a zaječie sádlo a ztluc to spolu dobrze. Pak vezmi vejce a pryskyrzici a ztluc to v hromadu a klaď na tu bolest, a vytáhneť se všeckno ven. A na to traňku užívej. (Chirurgické lékařství, 16. stol.)
Ozzy
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jevicko/Olomouc/Praha

Post by Ozzy »

Zdravim...
Nechci tady polemizovat o tom, jestli ochrana ano ci ne, sam jsem byl tedka na Velehrade rad, ze jsem mel pujcenou prilbu s batvatem a krouzkovym zavesem... Kopinici se totiz naucili, ze mohou bodat i do hlavy a do krku, ale to je na ninou diskusi...
Spis mi tak vrta hlavou: kvuli bezpecnosti je pozadovano takove a takove vybaveni... Kazdy (skoro) si porizuje krouzky kdyz zacina a pak se jich pochopitelne nerad zbavuje (pracnost, investice, bezbecnost,...) Ale vsimal jsem si toho uz na letosnim Dobyvani Wotanburku: Morava roku 1020... ale samy tezkoodenec... lehkoodence aby pohledal... Ted na Velehradu to same (ok, sypu si popel na hlavu, take jsem se nechal ukecat, abych si v sobotu vzal krouzky) i kdyz tady tech lehkoodencu bylo uz mozna vic... Ale nabizi se otazka: jakou to ma cenu poradat akci, jez je zasazena do 9. ci pocatku 11. stoleti na nasem uzemi, kdyz nakonec stejne vsichni ucastnici maji ochranu tela na urovni rekneme poloviny 11. stoleti ve Francii?
Life is only dream on the way to death...
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Kaine,v pohodě. Jinak souhlas aspon se tedka donutím dodělat ty pořádné bojové rukavice, co jsem si rozdělal (plátno,plst,kůže mékká, kůže tvrdá). teda ale až budu moct s tou rukou něco dělat a to bude nejdřív tak v říjnu, v listopadu. Jak jsem viděl tenké nestačily.

Ozzy - ono lehkooděnci by být měli, ale za cenu jistých ústupků. Jsou lidi co lehkooděnce dělají, jsou co dělají něco mezi lehkým a těžkým, a jsou co dělají težké. Nicméně po letošní sezoně - by měli mít alespoň tenkou prošívanici (ne jen tenkou lněnou tuniku) , či nějaké krzno, přilbu a rukavice a nátepáky.

Ono a to je i můj případ, ale jak psal víše i Kain se furt nic neděje 2 roky je všechno v pořádku bez zranění, ale pak to jednou přijde....šup obličej, šup ruka, šup noha...
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Post by MadHamster »

Ozzy wrote:Zdravim...
Nechci tady polemizovat o tom, jestli ochrana ano ci ne, sam jsem byl tedka na Velehrade rad, ze jsem mel pujcenou prilbu s batvatem a krouzkovym zavesem... Kopinici se totiz naucili, ze mohou bodat i do hlavy a do krku, ale to je na ninou diskusi...
Spis mi tak vrta hlavou: kvuli bezpecnosti je pozadovano takove a takove vybaveni... Kazdy (skoro) si porizuje krouzky kdyz zacina a pak se jich pochopitelne nerad zbavuje (pracnost, investice, bezbecnost,...) Ale vsimal jsem si toho uz na letosnim Dobyvani Wotanburku: Morava roku 1020... ale samy tezkoodenec... lehkoodence aby pohledal... Ted na Velehradu to same (ok, sypu si popel na hlavu, take jsem se nechal ukecat, abych si v sobotu vzal krouzky) i kdyz tady tech lehkoodencu bylo uz mozna vic... Ale nabizi se otazka: jakou to ma cenu poradat akci, jez je zasazena do 9. ci pocatku 11. stoleti na nasem uzemi, kdyz nakonec stejne vsichni ucastnici maji ochranu tela na urovni rekneme poloviny 11. stoleti ve Francii?
Nesouhlasím, kopiníci se nic nenaučili, to jenom oštítění se nenaučili si nesklápět kopí do držky :p
Já třeba bodám zásadně pod umbo, ale oštítění sou takoví šikulové že klesnou se štítem a ještě si popoběhnou dopředu, samozřejmě to neudrží, štít se naklopí a kopí cestuje nach kebule.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

No nevím, než se obrňovat, a skončit jako Poláci, raději bych šel cestou eliminace magorů.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Lehkooděnci jsou vždy vítání, ale:
1) pokud se jedná o střet dvou družin, pak se střetnou nejspíše družiníci. Ne hotovost.
2)je třeba rozlišovat. Lehkooděnec z přesvědčení je člověk, co se snaží pořádně předvést prostého člověka v boji. Pak ale může přistoupit k věci zodpovědně a (aniž by si pořizoval drahou zbroj) může vyrobit prošívku či koženici, nátepníky, plstěné rukavice...plsť a kůže jsou prosté a ostupné materiály, které splní podmínku pasivní ochrany. Naopak lidé zcela bez ochrany se sice mohou hájit že jsou "nejvíc LH", ale IMHO je to velká nezodpovědnost (a někdy snad i lenost). Dlouho se nic neděje a pak to přijde.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita