Web CEA

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Myslel jsem jen kniežu. :oops:
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

tak na to pozor! my jsme prece ty drsny ale spravedlivy! :biggrin:
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

Ikca to opravdu je.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Kníže...a já si hraju na nějakého umrněného velmože, pachtícího se kdesi v pustém pohraničí, já bych chtěl být český kníže, ale co kníže...proč ne rovnou český král? A nebo...ale ne, myslím že Vítkov už by takovou celebritu jako je římský císař asi neunesl :cry:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Bobrovi díky za pochvalu.

P.S. S CEA spolupracuju externě, jsem členka Aštery. (Stejně jako Archimedes)
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

..umně zpracováva dřevo, kost a kůži....

Když na to koukám, mám neuvěřitelné záchvaty deja vu.
Podotýkám, že nejsem členem žádného českého sdružení a jsem naprosto nestraně nesnesitelný.....


J.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

hawkwind wrote:..umně zpracováva dřevo, kost a kůži....

Když na to koukám, mám neuvěřitelné záchvaty deja vu.
Podotýkám, že nejsem členem žádného českého sdružení a jsem naprosto nestraně nesnesitelný.....
Jo jo, ty střídavě nasíráš všechny okolo :-)
Jinak vskutku diskusi nad profily, jimž podobné jsem psal v 16 letech pro DrD, považuji také za úsměvnou, a ještě úsměvnější mi přijde plagiátorsví zrovna v tomto. Ale není to tak drsné, jako lkdyž nějaká dobrá duše zkopírovala kus Wothanova webu o Vikinzích včetně grafiky a prdla si to na stránky bez jakéhokoliv komentáře. Takže Muscha se má heště co učit :mrgreen:
Volkolak

Post by Volkolak »

Abych se zapojil, tak musím říct, že ty profily jsou opravdu úsměvné nejen na CEA, ale i na Skjaldborgu.

Jinak co se týče designu webu cea, tak mi to přijde něco mezi weby Curia Vítkov a Skjaldborgem. Je ovšem vidět, že webdesignér CEA se snažil být originální, tak vytvořil ošklivé menu formou obrázků, které jsou opravdu ošklivě orámované a přeplácnuté uprostřed fádním textem. Tento styl navigace mi přijde opravdu nešťastný, Curie Vítkov to nemá také nějaké slavné, ale maji to vyřešené lépe :wink: .
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

K podobě webů: nikdy se všem nezalíbíš se stylem webu - mám bohaté zkušenosti, kdy ti lidi volají že je vše super a přehledné - a zároveň se dovídáš kritiku.

Můj vypozorovaný názor je, že nejvíce do toho drbou lidi spojení s danou tématikou a různí admini, protože mají vlastní představu a tu se snaží ostatním vnutit - třebas podvědomně.

Když jsme u toho - taky bych ty odkliky změnil :twisted: Ovšem do nějaké jiné podoby (např. CV to má pěkně)
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

jsem rad ze se najdou vyspeli jedinci, kteri uz maji sve Drd roky za sebou a potrebuji se od nich zretelne distancovat. Jak to ale souvisi s kopirovanim stylu textu to teda nevim. Tim chci rict ze vkus je vkus ale slusnost tolik relativni neni.
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Bobr: já se od nich nedistancuji, já se k nim hrdě hlásím :mrgreen: Jinak kantovský "mravní zákon ve mě" nějak nevnímám, ale obšlehnout texty je neslušné. Rozlišujme mezi inspirací a plagiátem.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jak jste si všimli, já do téhle debaty zatím nepřispěl (a valně v tom raději nechci pokračovat:-), snad proto, že bych byl obviněn ze zaujatosti. Ale co na těch stránkách vadí mi, je fakt, že ty stránky budí o velké moravě a jejím reenactmentu určitý dojem, který ale není pravdivý.
Příklad: čas války - jsou tam na fotkách dva vojáci - kniže a voják (teď odhlédnu od velikosti knížecí družiny). Kníže má franskou zbroj a helmu a náholenice podle avarského vyobrazení. Voják má prošívanici, která je na VM spíše spekulací. Ale ta prošívanice je hezká, kvalitní, avšak od pohledu vypadá spíš jako gotická vycpávanice - zbroj. Kdyby se na ni kdokoliv podíval, tak nejspíše bez mrnutí oka řekne datum někde mezi 1250 a 1450.
Výsledný efekt - velkomoravská družina je frankoavarský kníže a gotický pěšák. Nepochybuji o tom, že zrovna tohle Miloš světu říct nechtěl. Kdo dělá do historie, tak si to přebere sám (importy, úvahy...). Ale člověk v historii příliš nevzdělaný dostává podpásovku a ani o tom neví. Kdyby tam bylo 20 lidí, tak se to přičte snad na vrub různorodosti.

Teď nechci, aby začalo slovíčkaření, takže zdůrazňuju, že jde o vnější efekt, sdělení světu - že takto a ne jinak vypadalo VM vojsko:
http://cea.livinghistory.cz/zivotvm/valka/vystroj/

Pro srovnání zde - vyčerpávající, názorná a doložená ukázka výstroje:
http://www.curiavitkov.cz/valka23.html

PS: je to kritika webu, ne lidí.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Ono občas rozlišit mezi inspirací a plagiátem není zrovna lehký oříšek. My jsme se na našem webu v charakteristice členů také nechali inspirovat tímto úsměvným proudem, i když jen stručně a striktně se snažíme si to vymýšlet sami. Ale pak si člověk brouzdá netem, kouká na profily jiných skupin a říká si "Tohle mi přijde sakra povědomé..." A pak už jen sedí a čeká, kdy na něho někdo vyrukuje, že to od něho obšlehl (myšlím obecně, ne zrovna třeba Bobra). Takže když už se člověk vydá touto cestou, musí počítat s tím, že ty profily prostě vyzní podobně. Midgard, Skjaldborg, CEA, Orcae Ita + další... Všichni jsme stejní :)
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno

Post by Archimedes »

Kain wrote:o vnější efekt, sdělení světu - že takto a ne jinak vypadalo VM vojsko: http://cea.livinghistory.cz/zivotvm/valka/vystroj/
Pro srovnání zde - vyčerpávající, názorná a doložená ukázka výstroje: http://www.curiavitkov.cz/valka23.html
Kdyz srovnavas, tak taky srovnej pocty dobre citelnych podkladu pro VM a 12.st pro "vernou" rekonstrukci vzhledu bojovnika bez potreby pouziti analogii...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

To j argumentační "krok stranou".
1) když nevím a nemám podklady, napíšu, že nevím
2) ná té stránce je popsána destičková zbroj, Miloš se chlubí nálezy šupin a falér. Proč tam ty nálezy nejsou? Jestliže máme z VM nálezy kroužků, falér, šupin a destiček, pak máme stejné nálezy a druhy zbrojí jako CV. Ne méně, ale stejně!
3) bavím se o dojmu ze stránky. A ten je - dva ozbrojenci na fotkách jsou pro dobu VM spíše atypičtí. Tedy jinak třeba správný článek je spojen s doprovodnými fotkami, které ukazují na našem území něco spekulativního. Nikdo tady nepopírá analogie a omezenost podkladů, já se (a opakuju to potřetí) vyjadřuji k jejich prezentaci!

A nakonec - nechci se tady vykecávat. Napsal jsem názor, nic víc, neosobní a ve věcné rovině k webu. je celkem dlouhý a podrobný. Uvedl jsem věci, které se mi nezdají. Samozřejmě někdo jiný může napsat, že se mýlím, a stejně dobře ten názor vyvrátit. Ale žádná flamewar typu "tak si srovnej podklady" a jiné výkřiky ze tmy. Jestli se mýlím, napiš mi, proč si myslíš, že to tak je správně, že tak má vypadat stránka o výzbroji VM vojska.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita