Koně v RS

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Koně v RS

Post by frenk »

nejsem si jistý, že by klus byl používán v této době, mám pocit,že tato vymoženost se datuje až s "anglickým" stylem jízdy někdy v novověku.Ale to jenom na okraj, snažím se najít řešení a jsem si vědom toho, že tato moje konstrukce pokulhává, má někdo lepší nápad?
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Středověký styl ježdění byl pravděpodobněji podobný stylu westernovému, kde se také sedí v dlouhých třmenech a težištěm vzadu. Každopádně westernový klus se moc nepoužívá, jen pracovní (bez nadsedání), většinou jdou buď krokem, nebo cválají. Ale i tak bych před sebou nechtěl mít přehozený težký balík, notabene balík železného pletiva, který mě stál hrůzu peněž a teď jen překáží.....
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Myslel jsem tím spíše "rychlostní stupeň" než styl jízdy, o trysku ani nemluvě. Ale bylo by stejně zajímavé tohle vyzjistit, to je ovšem tuším pro diskuzi s názvem "jízda na koni". :wink:

Tak mě napadlo, pokud byl rozparek pouze vzadu, a brň nebyla až tak dlouhá, částečně se pletivo shrnulo do prostoru mezi nohy, částěčně napnula přes stehna. Třeba byla prošívka nějak řešena, aby chránila právě ty partie, o nichž mluví Ronšperk. :twisted:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Věř tomu, že nechceš, aby se ti při jízdě nahrnulo cokoliv mezi sedlo a rozkrok :badgrin: Opravdu nechceš............
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ad rozzarka:
1) V raném středověku se pro boj "těžší" plemena nepoužívala, svědčí o tom především archeologické nálezy, ale taky ikonografie a písemné prameny
2) Nepodceňuji tvoji osobní zkušenost, ale podle mých skromných znalostí se většina plemen kříží a propo nemůžeš vztahovat současné zkušenosti k víc jak 1000 let staré historii (až na podložené vyjímky-např.andaluský kůň, mám dojem, že kartuziánští mniši v Jerez de la frontera někdy v 15.stol. toto plemeno zachránili ve své původní čistotě-Babiecca-oblíbený kůň EL Cida byl např.andalusan)
3) Jsou již hodnověrné zprávy z RS, že bojovníci(a zvlášť ti, co si mohli dovolit takovou zbroj) používali různé druhy koňů pro daný účel.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Souhlasím s Frenkem. Obří válečná plemena jsou záležitosti pozdější a neměli bychom sklouznout k onomu šermířskému "oni kdysi". Ano, ve vrcholném středověku byli obrovští koně. Ale v 9 století nijak zvlášť. Vždyť Arabové se ještě prvním křižákům ve svaté zemi smáli, že mají malé koně! Až tehdy začalo křížení arabských a evropských těžkých koní, až potom se do evropy dostává to, co dnes nazýváme "válečný kůň".

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Skoro bych Rozzarko řekl, že Ti tady nikdo neoponuje co se týče velikosti koní v RS.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

No jo, a z těch malých evropských širokých a velkých arabských štíhlých pak vyšlechtili to, čemu dnes říkáme válečná plemena. Ale to není to, na čem jezdili v 9. století. Tehda jezdili na těch malých širokých:-). Ale mám pocit, že nakonec se ani moc nepřeme:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

hm,nebylo řečeno, že andalůský kůň je těžké plemeno, přečti si co jsem napsal pořádně, zas takový diletant nejsem. že koňům nohy otékaly, o tom svědčí i osteologické nálezy u koňských koster na nekropolích RS. O únavě koní či lidí rozhoduje často tréning , kvalitní výživa a výběr z chovu, a tyto možnosti tehdejší elity měly .O jízdních technikách použivaných v době římské svědčí dochované "učebnice" jezdectví, které mají k našemu prostoru, předpokladané době a způsobu použití asi nejbližší vztah, o tom jak se jezdilo dříve ostatně už tady mluvil melkel, i o klusu...
Co se týká cvalu a zátěže(zbroj), ten byl používán většinou až v samotném boji po omezenou dobu. Jízdní se většinou až na vyjímky přesunovali v koloně s pěšími, pokud nebereš Avary, Maďary,Chazary a Pečeněhy atd.-tam už je to zase úplně někde jinde-i co se týká předpokládané podoby koní a mám pocit i jízdní technice při často neuvěřitelně rychlých a dlouhých přesunech.
Rovněž jsem netvrdil, že se nekřížili plemena "těžších"koní již mnohem dříve, o tom jsou rovněž písemné zprávy již ze starověku - jedná se o použití těchto koní.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Už jsem našel článek od durdíka o svatováclavské zbroji-časem ho tady naskenuji a umístím. Mimojiné tam píše o jistých nepravidelnostech v oblasti předního rozparku a soudí, že tam byl (rozparek)a při restauraci zbroje v 60.letech byl "opraven" Ale na fotkách z let dvacátých tam ten rozparek zase není!Jisté je, že zbroj byla v minulosti opravována(jisté partie jsou evidentně z jiného pletiva). Domnívám se, že kružková košile, stejně jako přílba(která je taky dobře "pomuchlaná")mohla být poškozena při zničení svatovítské katedrály při událostech r.1142, sám Vincencius píše , že zbroj sv. Václava byla nalezená v troskách katedrály.
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

To zní zajímavě a logicky... :-k
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

rozzarka: Nemáš nejaké linky na stránky o koňoch a ich využití v histórii? Zaujíma ma to iba okrajovo na to aby som si kupoval knihy. Konkrétne kone Vikingov a Slovanov. bol by som vďačný.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Viking bez koně, to je jako ryba bez bicyklu...a o Slovanech...jak bych to jen řekl...po milionté se opakuju, jací a kdy? Jinak vypadala jízda Slovanů, kteří po boku avarů válčili v 6-8. století, jinak Boleslavova družina a jinak češi u Milána.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Časové vymedzenie: 9. storočie
Územné vymedzenie Slovanov: Veľká Morava
Nezaujíma ma početnosť jazdy, štýl boja ani ochranné prvky zbroje, ale iba rasy koní ktoré severania a Slovania v tej dobe používali.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

To je dobré vymezení. Taky již delší dobu plánuju průzkum pramenů, které mluví zejména o hrobových nálezech konských koster, tedy velikost, odhadnutá hmotnost atd. Ale ani v jediné z mých publikací se koním nic vážněji nevěnuje...ale vím např. o jednom časopicekém článku, ale nemám ho...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita